“Withings” augšdelma mērierīce spiedienu mēra precīzāk nekā aproces, turklāt dažu sekunžu laikā tikko veikto mērījumu var nosūtīt ģimenes ārstam īsziņas veidā vai uz e-pastu.
“Withings” augšdelma mērierīce spiedienu mēra precīzāk nekā aproces, turklāt dažu sekunžu laikā tikko veikto mērījumu var nosūtīt ģimenes ārstam īsziņas veidā vai uz e-pastu.
Foto – Karīna Miezāja

Kā labāk mērīt asinsspiedienu? 0

Nereti vecāka gadagājuma cilvēki sūdzas par paaugstinātu asinsspiedienu. Lai pārliecinātos par asinsspiediena līmeni, parasti dodamies pie ģimenes ārsta, kur asinsspiedienu var izmērīt visprecīzāk. Popularitāti iemantojuši arī automātiskie asinsspiediena mērītāji (vairāku veidu un izmaksu), kas vajadzīgos mērījumus nolasa dažās sekundēs.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pavisam neilgi nopērkami arī vairāki viedie asinsspiediena mērītāji, kuri rezultātus nogādā viedtālrunī. Tādas ierīces piedāvā gan kompānija “Withings”, gan “iHealth”.

“Withings” ražoto augšdelma mērierīci var iegādāties ne tikai “LMT” veikalos, bet arī Latvijas internetveikalos. Svarīgi – par vienādu cenu – 129 eiro. Savukārt “Apple” koncernā esošā “iHealth” ražojumu, kas jānovieto uz apakšdelma, piedāvā veikals “Capital” par 69,90 eiro. Abu ierīču lietotnes var lejuplādēt “iOS” un “Android” lietotāji. “Windows Phone” fani šoreiz (ne pirmo reizi) paliks ar garu degunu.

Viedie pret automātiskajiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl uz nopietnu pārbaudi “iHealth” aparātu neizdevās iegūt tā trūkuma dēļ. Veikala darbinieki nebija ar mieru uz dažām dienām aizdot savu pēdējo eksemplāru, taču mērījumu turpat veikala telpās gan neliedza veikt. Savukārt “Withings” ārēji izskatīgo (to pašu var teikt arī par “iHe­alth”) ierīci ieguvu bez problēmām. Pretī abiem “viedajiem” stājās divi dažādi lietoti automātiskie augšdelma aparāti – “Omron MX3 Plus” un “Pic Indolor Diagnostic BS 150”, kuri abi savulaik maksāja 31 latu (tagad būtu ap 45 eiro).

Skaidrs, ka elementārāki ir abi automātiskie, kurus nav nepieciešams savienot ar viedtālruni. Uzliec uz augšdelma, ieslēdz aparātu un aidā! Dažu sekunžu laikā tiek nolasīts sistoliskais un diastoliskais asinsspiediens, kā arī sirds frekvence jeb cik reizes minūtē pukst sirds. Jāņem gan vērā, ka gan automātiskajiem, gan sarežģītākajiem viedajiem brālēniem nepieciešams ievērot ja ne gluži kapa klusumu mērījuma laikā, tad smieties, skaļi runāt un kustēties gan nebūtu vēlams. Ārsta kabinetā taču arī neviens neuzvedas kā pie bāra letes!

Vairākkārt mērot asinsspiedienu, ne reizi vien mērījums aizgāja pa skuju taku. Bieži vien – nezināmu iemeslu dēļ. Poza pareiza, cilvēks nedz kustējās, nedz skaļi uzvedās… Biežāk gan tas gadījās tieši viedajam “Withings”, kam acīmredzot traucēja katra sīkākā novirze no prasītā.

Šeit jāpaliela “iHealth” aparātam vajadzīgā lietotne, kuru obligāti nepieciešams lejuplādēt, lai mērījumu vispār varētu veikt. Pēc ierīces uzlikšanas uz apakšdelma viedtālrunis ar ierīci savienojas, izmantojot “blue­tooth” (tāpat arī “Withings”). Kad tas ir izdarīts, ekrānā parādās rokas novietojums. Respektīvi, kā tā ir jānovieto. Kad roka ieņēmusi nepieciešamo stāvokli, automātiski sākas mērījums, kam var sekot līdzi tālruņa ekrānā. Pavisam vienkārši! Pēc mērījuma veikšanas uz ekrāna parādās vairāku veidu grafiki, kuros var aplūkot visus mērījumus, to attīstību.

“Withings” arī piedāvā mērījumu attīstības grafiku, taču daudz mazākā apmērā un ar tiem ir stipri sarežģītāk operēt. Turklāt arī savienošanās ar “bluetooth” likās pārāk sarežģīta.

Atšķirības rādījumos par labu augšdelmam

Reklāma
Reklāma

Tā kā visi cilvēki, kuri izmērīja asinsspiedienu “Withings” un abās automātiskajās ierīcēs, nevarēja doties uz veikalu, kur nopērkams “iHealth”, ar šo ierīci sanāca tikai viens mērījums, kuru veicu sev – sistoliskais jeb augstākais asinsspiediens bija 141, diastoliskais jeb zemākais bija 109 un sirds frekvence – 88. Turpat uzreiz izlēmu uzvilkt arī otru viedo aparātu, kas rādīja, ka sistoliskais ir 131, diastoliskais – 77 un sirds frekvence – 86. Atšķirība rādījumos pārāk liela, lai tie būtu ticami – īpaši, runājot par diastolisko rādījumu. Normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80. Protams, ja tas nedaudz mainās uz vienu vai otru pusi, nekāda traģēdija tā nav, bet “iHealth” uzrādītais skaitlis 109 gan ir stipri par augstu. Tikmēr “Withings” rādījums bija pilnīgi pieņemams. Iespējams, šeit parādās atšķirības starp augšdelma mērītāju, kam vajadzētu būt precīzākam par apakšdelma ierīci.

Visas trīs ierīces izmantoja pieci cilvēki. Uzreiz jāmin, ka trešā cilvēka rādījumi ir anomāliski un pārāk augsti. Veicu vairākus mēģinājumus, un katra ierīce lielākoties norādīja, ka mērījums ir kļūdains. Tas liek domāt, ka vainīgas pašas ierīces.

Savukārt pievēršoties diastoliskajam un sistoliskajam asinsspiedienam, ir redzamas gan būtiskas atšķirības, gan līdzības. Tā kā nr. 1 mērījumi ar “Withings” un “Omron” ražojumiem ir gandrīz identiski, tas liek domāt, ka tieši šāds ir precīzs asinsspiediens, kamēr “Pic Indolor Diagnostic” rādījumi būtiski atšķiras (kaut arī uzrādītais asinsspiediens ir labāks). Tikmēr “Withings” ar “Pic Indolor Diagnostic” rādījumi ļoti līdzīgi ir nr. 4 un nr. 5 gadījumā. Savukārt nr. 2 un nr. 3 gadījumā visi rādījumi redzami atšķiras.

Kopsavilkums

Acīmredzot, lai uzzinātu precīzu asinsspiedienu, nešaubīgi labākais risinājums joprojām būtu vienkārši doties vizītē pie ģimenes ārsta. Savukārt, ja ārsts iesaka iegādāties asinsspiediena mērītāju, tad labākais risinājums būtu lētāks un vienkāršāks automātiskais mērītājs, kura rādījumi būtiski neatšķiras no bezvadu mērītāja. Tā kā asinsspiediena problēmas vairāk nomoka gados vecākus cilvēkus, diez vai būs ērti ķimerēties ar “viedajiem” mērītājiem, kam nepieciešams arī viedtālrunis. Turklāt šādas ierīces ir vairākas reizes dārgākas. Galvenais ieteikums gan būtu – izvēlēties augšdelma ierīci, kas noteikti nosaka precīzāku asinsspiedienu.

Viedoklis

Inta Freimane, ģimenes ārste Ķekavā: “Nevaru komentēt viedos mērītājus, jo ar tiem man nav nekādas pieredzes, bet, runājot par elektroniskajiem – daudz kas ir atkarīgs no tā, cik tie ir kvalitatīvi, kāds ir ražotājs, cik tas maksā utt. Uzticamas firmas ražojumu ar kādā mistiskā katalogā nopirktu nemaz nedrīkst salīdzināt. Tāpat kategoriski esmu pret apakšdelma mērītājiem – tie ir pilnīgi neuzticami. Tāpat jāskatās, vai pacients to uzliek pareizi. Šos mērītājus var lietot. Labākās firmas gan neminēšu, bet cenu ziņā zemāk par 50 – 60 eiro nevajadzētu skatīties. Pacientiem, kuriem ir spiediena problēmas, es labprāt iesaku iegādāties šādus aparātus. Pēc tam gan vajadzētu atnākt pie manis, lai varam salīdzināt mērījumus un saprast, kā to pareizi lietot. Atšķirība starp manu un elektronisko ierīci bieži vien ir ievērojama, tāpēc pilnīgi aizstāt manus mērījumus nav iespējams.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.