Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa. Hitlera grāmata Latvijā popularitātes ziņā pārspēj pat Hariju Poteru1

Ekrānuzņēmumi no “Zvezda” un “Balticnews.lv”

“Latviešu valodā iztulkotā fīrera grāmata “Mein Kampf” atrodas Latvijas lasītāju simpātiju topā”, “Latviešus vairāk interesē Ādolfa Hitlera grāmata nekā grāmatas par Hariju Poteru”, “Ko pieprasa latvieši” – ar šādiem virsrakstiem 2. aprīlī nāca klajā daudzas krievvalodīgās ziņu vietnes, kas nesa saviem lasītājiem “sensacionālu” vēsti. Proti, Latvijas grāmatu tirdzniecības platformā “ibook.lv” šonedēļ pirmajā vietā ir Ādolfa Hitlera “Mana cīņa”, Karīnas Kopmanes-Račko “Saplēstās mežģīnes” tikai otrās, bet Dž. K. Roulingas “Harija Potera” sērijas sējumi vēl tālākās pozīcijās!

Ziņu par latviešu kāri pēc 1924. gadā Vācijas nacionālsociālistu vadoņa Hitlera sarakstītā programmatiski filozofiskā darba viens no pirmajiem publicēja portāls “baltnews.lv”, tad Krievijas Aizsardzības ministrijas rupors “Zvezda”, avīzes “Komsomoļskaja pravda” vietne “kompravda.eu” un daudzi citi krievvalodīgie resursi. Tā pārvietojās arī sociālajos tīklos, kur “Twitter” šajā sakarā izvērtās asu vārdu apmaiņa starp Krievijā pazīstamo propagandistu Armenu Gasparjanu un Latvijas vēstnieku Maskavā Māri Riekstiņu.

Vajadzīgās ievirzes ziņai ar pašā “ibook.lv” atrodamo vien par maz, tādēļ portāli ainu kuplinājuši ar savām interpretācijām. Visvairāk fantāzijām ļāvusies “kompravda.eu”: “Par Ādolfa Hitlera “Mein Kampf” popularitāti Latvijā nevajadzētu īpaši brīnīties. Vecrīgā šā gada 16. martā notika tradicionālais kaunpilnais “brūnais” gājiens, kuru paskatīties šoreiz bija ieradies, šķiet, rekordliels ārvalstu žurnālistu skaits.” Tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā varot redzēt, kā “ar oficiālās varas, parlamenta deputātu un ministru atbalstu atdzimst nacisms” un kā ne policija, ne citas institūcijas neievērojot “ne kāškrustus uz piedurknēm, ne nacistiskos sveicienus”… Arī citās vietnēs iedomātā “Mein Kampf” popularitāte tiek saistīta ar 16. martu, tas ir, “nacisma atdzimšanu” Latvijā. “Valstī, kur tur godā vietējā SS leģiona veterānus, būtu dīvaini gaidīt ko citu,” raksta Gasparjans.

Dažās vietnēs vēl piebilsts, ka attiecīgais secinājums par grāmatas aktīvo lasīšanu izdarīts, “izanalizējot pieprasījumu Latvijas grāmatu veikalos”.

 

Atmaskojums

Grāmatu tirdzniecības platforma “ibook.lv”, uz kuru tik centīgi atsaucas latviešu “nacistu” atmaskotāji, nav portāls, kur grāmatas lasīt, tā ir tikai vieta, kur tās pārdod, pirkt un mainīt. “Mein Kampf” aprīļa sākumā nez kādēļ patiešām nonācis visvairāk meklēto grāmatu saraksta priekšgalā, taču visai grūti pateikt, kā šāds rezultāts radies (vietnes administrācija uz lūgumu komentēt nereaģēja). Tikpat labi ko tādu iespējams radīt arī apzināti – ar datorprogrammu palīdzību imitējot pieprasījumu.

Taču, noklikšķinot uz attiecīgās grāmatas saiti vietnes grāmatu “topā”, atklājas, ka 1995. gadā izdotais latviešu tulkojums, kas nu jau uzskatāms par bibliogrāfisku retumu, četras reizes tiek piedāvāts pārdošanai, bet nav neviena, kas to vēlētos pirkt. “Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) statistika rāda, ka 2017. gadā “Mein Kampf” pieprasījums bibliotēkā bijis niecīgs – latviešu valodā šī grāmata pasūtīta 10, krieviski – trīs reizes. Vācu un angļu valodā izdevums pērn nav pieprasīts nemaz. Līdzīgi un pat vēl mazāki rādītāji bijuši arī iepriekšējos gados. Motivācijas pasūtīt šo vai jebkuru citu grāmatu, kā saprotams, ir visdažādākās – pētniecība, studijas, vienkārša interese, bet galvenokārt cilvēki LNB krājumu izmanto akadēmiskos nolūkos,” komentē LNB sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts.

No personiskās pieredzes jāteic, ka Latvijā pat vēsturnieku aprindās būtu jānopūlas, lai sameklētu cilvēku, kas šo grāmatu lasījis kā sava laika vēstures avotu. Kur nu vēl vidusmēra latviešu lasītājs! Tie, kas tomēr mēģinājuši pacīnīties, atzīst Hitlera sacerējumu par garlaicīgu un murgainu. Tāpat “ibook.lv” ir grūti uztvert kā aktuālās situācijas grāmatnieku sabiedrībā objektīvu atainotāju. Kā savā “Twitter” kontā, atbildot uz Gasparjana triumfējošo vēstījumu, ierakstījis vēstnieks Māris Riekstiņš, “visiem, kas vēlas uzzināt, kādas grāmatas patiešām tiek pirktas un lasītas Latvijā, rekomendēju painteresēties lielākajos grāmatu veikalos @JanisRoze; @valtersunrapa; @zvaigzneabc”. Protams, nevienā no tiem Hitlera grāmata nav bijusi un netiek tirgota, tātad arī nekādos visvairāk pirkto grāmatu sarakstos nevar parādīties”.

Jāpiebilst, ka Latvijā “Mein Kampf” izdota tikai vienu reizi, kamēr Krievijā vismaz četras, ja neskaita 30. gadu sākumu PSRS, kad šo grāmatu nodrukāja ierobežotā metienā, lai ar to varētu iepazīties augstākā ešelona kompartijas funkcionāri. Šobrīd tā Krievijā iekļauta aizliegtas un ekstrēmistiskas literatūras sarakstā, taču interneta vietnēs grāmatas teksts ir viegli pieejams.

LA.lv