×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. janvāris, 2012
Drukāt

Kā Latvijā viens nepilsonis varēja organizēt valstij naidīgas akcijas?

Foto - LETAFoto - LETA

Sausā likuma laikā Amerikas gangsteris Als Kapone izveidoja noziedzīgu sindikātu, kurš Čikāgā nodarbojās ar reketu, kontrabandu, sutenerismu, policistu un politiķu uzpirkšanu. Ar laiku ļaudīs nostiprinājās mīts par viņa visvarenību un noziedznieka ietekme pieauga.

 

Piebrieda tiktāl, ka neviens neuzdrošinājās laupītājam ķerties klāt. Pagājušā gadsimta divdesmitajos trīsdesmitajos gados viņš kontrolēja visu Čikāgas pilsētu, līdz beidzot kādam ienāca prātā arestēt slaveno laupītāju par… izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Pēc Kapones nāves čikāgieši netika gudri, kā varēja notikt, ka tik daudz ļaužu pakļāvās noziedznieka ietekmei. Pilsētniekiem bija kauns, viņi mēģināja izdzēst pazemojošās atmiņas par gangsteru laiku, vairījās par to publiski runāt. Leksingtonas viesnīcu, kurā mitinājās Kapones sindikāta štābs, pameta laika zobam. Amerikāņi vēlējās aizmirst negoda pilno vēstures lappusi.

Vērojot pēdējo mēnešu notikumus, mani māc priekšnojauta, ka pēc pusgada, gada arī Latvijas politiķi nespēs rast atbildi: kā Latvijā viens nepilsonis varēja organizēt valstij naidīgas akcijas, un visi viņam pakļāvās. Intervēja avīzēs, rādīja televīzijā, klausījās Lindermana lētajā demagoģijā, ticēja meliem par reklāmas kampaņas finansējuma avotiem. Valdošajai elitei būs kauns, ka valdība akceptēja nepilsoņa inspirētu parakstu vākšanu, tērēja nodokļu maksātāju naudu valsts pamatus graujošu darbību apmaksāšanai, un Saeimas deputāti, nepilsoņa mudināti, vērsās pret Latvijas valsts pamatvērtībām, liekulīgi to visu saucot par demokrātiju. Dažbrīd liekas – slimīgajā bijībā pret lielo krievu lāci mūsu prātiņš sastindzis ledus klucī un mēs neesam spējīgi pieņemt saprātīgus lēmumus.

Vērtējot pagājušā gada veiksmīgākos jaunvārdus, valodnieki kā gada vārdu iesaka “stulbināšana”, jo tas vislabāk raksturojot pagājušā gada norises. Reiz šis stulbināšanas laiks beigsies, un tad daudzi nezinās, kur likt savas acis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+