Lasītāju viedokļi

Kā lauksaimnieki vērtē šāgada rudens ražu?
 0

Uldis Vangalis, zemnieku saimniecība “Sniedzes”: “Audzējam alus miežus, ziemas kviešus un rapsi. Šis gads bija pirmais, kad pievērsāmies alus miežu audzēšanai. Šogad raža ir ļoti laba. Vienīgais trūkums – šī sezona bija smaga novākšanas ziņā, jo bija liels lietus un krusa, neliela daļa graudu tika zaudēta. Tā kā šā gada raža ir labāka nekā vidēji, tad pagājušā gada zaudējumi izlīdzinājās.”


 

 

Ivars Pundiņš, SIA “Baldones lauki”: “Mūsu saimniecībā ir kartupeļi, graudi un dārzeņi. Graudi šogad ļoti labi padevušies, savukārt kartupeļu raža ir vidēji liela un sliktāka nekā iepriekš. Audzējam arī galda bietes, kas labi padevušās. Kartupeļiem trūka saules un bija pārāk liels mitrums. Savukārt graudiem pastāvīgais mitrums deva labumu.”

 

Guntis Ofkants, zemnieku saimniecība “Eglāji”: “Šogad āboli padevušies ļoti labi – visu šķirņu ābeles noteikti bijušas ražīgākas nekā pagājušajā gadā. Arī galveno šķirņu – ‘Kovaļenkovskoje’, ‘Auksis’ un ‘Antejs’ – raža ir laba. Domāju, ka šogad ābelēm bija labvēlīgi laikapstākļi un mitruma bija nedaudz vairāk kā iepriekš.”

 

Miervaldis Mazkrists, zemnieku saimniecība “Meldrāji – M”: “Mūsu saimniecībā audzējam kartupeļus un labību – ziemas kviešus. Kartupeļu raža ir laba. Pagājušajā gadā nebija tik padevusies, jo bija lieli zaudējumi pārliekā mitruma dēļ. Togad kartupeļi pēc novākšanas noliktavās sāka bojāties. Kviešu raža arī ir laba, nevaru teikt, ka izcila, bet apmierina. Labības augšanai mitruma daudzums bija atbilstošs. Mēs katru gadu savus laukus ļoti labi mēslojam, kopjam, un tāpēc raža vienmēr ir laba. Tomēr šogad bija grūts labības novākšanas laiks – graudi žuva neraksturīgi ilgi. Liels mitrums novākšanas laikā radīja zaudējumus.”

 

Normunds Audzišs, SIA “Dimdiņi”: “Šogad ir rekordliela kāpostu raža. Bija pietiekami daudz vienmērīga mitruma, kas veicināja kāpostu augšanu. Varbūt, ja būtu mazliet vairāk saules un augstāka temperatūra, raža būtu vēl lielāka, jo kāposti nebija izgājuši pilnīgu saules ciklu. Šogad raža ir lielāka par 20 procentiem nekā 2011. gadā. Pagājušajā gadā bija ļoti ilgi sausuma periodi, kas bremzēja kāpostu augšanu.”

 

Persijs Kaufmanis, zemnieku saimniecība “Jušķēni”: “Pārsvarā audzēju ziemas kviešus, rapsi un nedaudz arī miežus. Raža nav slikta, taču novākšanas laikā bija zudumi. Jau pirms tam kvieši un mieži sagūla no lietus, taču, novācot ražu, lietavas bija vēl lielākas.”

 

Uzziņa

Visa vasaras kultūras raža šogad par 8% pārsniedz 2011. gada līmeni.

Vidējā vasaras kviešu raža Latvijā – 3,1 t/ha – ir augstākā pēdējo piecu gadu laikā.

Visražīgākie vasaras kviešu un rapša lauki bija Zemgalē, kur vidēji raža bijusi aptuveni 3,5 t/ha vasaras kviešiem un 1,7 t/ha vasaras rapsim.

Lietainās vasaras dēļ būs mazāka griķu raža – 0,6 t/ha salīdzinājumā ar 0,9 t/ha pērn.

Kopējās graudaugu ražas šogad būs apmēram 1,875 miljoni t, kas ir labākais rādītājs pēdējo trīs gadu laikā.

Ziemas kvieši šajā sezonā Latvijā bija apsēti kopumā 
255 000 ha, ziemas rudzi – 37 100 ha, tritikāle – 13 200 ha, ziemas mieži – 2700 ha. Vasaras kvieši apsēti 96 300 ha, mieži – 84 200 ha, auzas – 61 700 ha.

 

AVOTS: Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs

 

 

LA.lv