Uncategorized

Starp tomātiem zeļ kaņepes… Vai tās audzēt ir legāli? 7

Foto – Shutterstock

Vai siltumnīcā starp tomātiem drīkst audzēt dažas kaņepes, lai atbaidītu baltblusiņas? MĀRIS KULDĪGAS NOVADĀ

Kur lai iegādājas, piemēram, kilogramu sējas kaņepju sēklu ? IVETA SMILTENES NOVADĀ

Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Augkopības nodaļas speciālists Adris Bumbuls atgādina, ka Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, kaņe­pes drīkst audzēt tikai uz lauka. Saskaņā ar likuma “Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību” 6. panta otro daļu sējas kaņepes aizliegts audzēt telpās un segtajās platībās, t.i., siltumnīcās vai zem plēves.

Augi satur aromātisko eļļu, tāpēc citviet pasaulē kaņepju ekstraktu veiksmīgi izmanto gan grauzēju, gan kaitēkļu (piemēram, kartupeļu lapgrauža) iznīcināšanai. Augu fizioloģijas katedras profesors Ģederts Ieviņš stāsta, ka arī LU Bioloģijas fakultātē plānoti pētījumi par kaņepēm kontrolētos apstākļos ar pietiekamu atkārtojumu skaitu. Tiesa gan, izmantot kaņepes augu aizsardzības līdzekļu ražošanai Latvijā pagaidām sarežģīti, jo tas izmaksātu diezgan dārgi, pat smaržu cenā…Ja kaņepju audzētājs vēlas saņemt Eiropas Savienības atbalstu, saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 10. marta noteikumiem Nr. 126 “Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem” viņam jāpiedalās kaņepju tetrahidrokanabinola (THC) monitoringā. THC saturs kaņepēs nedrīkst pārsniegt 0,2%. Prasība par THC daudzumu neattiecas uz tām kaņepju platībām, kuras netiek pieteiktas vienotajiem platības maksājumiem.

Sēklu iegāde:

• zemnieku saimniecībā “Adzelvieši” (Burtnieku novada Burtnieku pagastā) pašlaik var iegādāties vietējo sējas kaņepju sēklas par 6 eiro kilogramā. Šīs divmāju kaņepes ir ar pazeminātu TCH saturu, dīdzība – ap 90%. Sēklas ieteicams izsēt jau pirmajā gadā, jo katru gadu dīgtspēja samazinās par 30%. Kaņe­pēm ir aptuveni 50% vīrišķo augu jeb saušņu, kas sēklas neveido, un 50% sievišķo augu, kas tās ražo. Sēklu ieguvei izsēj 20–30 kg/ha;

• SIA “Zalers” (Krāslavas novada Piedrujas pagastā) tirgo divas kaņepju šķirnes, kurām veģetācijas periods ilgst 110–120 dienu. Kilograms sēklu maksā 5,80 eiro.

Saistītie raksti
LA.lv