×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. jūnijs, 2014
Drukāt

Kā likvidēt kaļķakmens nogulsnes traukos, kuros vāra ūdeni (3)

tējkanna

Mājsaimniecībā pazīstama parādība ir kaļķakmens nogulsnes traukos, kuros vāra ūdeni. Kā tās likvidēt?

Brūnais nosēdums gan bojā trauku izskatu, gan rada piemaisījumus ūdenim, ko lieto uzturā. Ja ar kaļķakmeni aizaug elektroierīce – tējkanna vai kafijas vārāmais automāts –, tas iespaido šo ierīču darbību un padara tās nelietojamas, jo straujāk oksidējas un rūsē metāla detaļas. Jo biezāka nosēdumu kārta klāj tējkannas sildele­mentu, jo ilgāks laiks nepieciešams, lai uzvārītu ūdeni, turklāt neizbēgami pieaug elektroenerģijas patēriņš. Viens milimetrs kaļķakmens garozas elektroenerģijas patēriņu palielina par 10%, bet trīs milimetri – līdz pat 25%.

Kaļķakmeni veido ūdenī izšķīduši minerāli. Dabā šāds process nav vērojams, bet elektroierīcēs rodas atšķirīgs magnētiskais lauks, kas veicina minerālvielu kristalizācijas procesu. Cietajām kaļķa daļiņām pielīp rūsas daļiņas, radot brūnganu kaļķa un rūsas maisījumu, kas nespēj iztvaikot, tāpēc nosēžas trauka dibenā.

Aizaugušus katlus kādreiz berza ar rupjām smiltīm. Tagad smiltis varam aizstāt ar abrazīvu tīrīšanas līdzekli, piemēram, pastu Skaidra. Taču berzt drīkst katlus, nevis elektroierīces. Kaļķakmeni, kas uzkrājies tikai milimetru biezā slānī (ne vairāk!), var mēģināt noņemt ar galda etiķi vai citronskābi, vienu vai divas ēdamkarotes lietojot uz litru ūdens. Skābajam ūdenim kannā ļauj reaģēt vairākas stundas vai pat visu dienu. Pēc tam trauku izskalo, piepilda ar ūdeni un uzvāra.

Taču pret kaļķakmens nogulsnēm daudz iedarbīgāki ir speciāli ķīmiskie preparāti – atkaļķotāji. Elektroierīcēm, kurās vāra pārtikai paredzēto ūdeni, noteikti nedrīkst izmantot veļasmašīnām domātos atkaļķotājus.

Elektriskajām tējkannām paredzētos atkaļķotājus (piemēram, Cillit, Sano, Eres, Oust u.c.) vai nu atšķaida ar ūdeni, vai lieto koncentrētus. Ja ūdens vārāmās ierīces, kannas un katlus izmanto regulāri, atkaļķot vajag reizi četrās, sešās nedēļās. Traukā ielietajam ūdenim pievieno norādīto daudzumu kaļķakmens noņemšanas līdzekļa un ļauj 10–30 minūtes iedarboties. Pēc tam trauku rūpīgi izskalo, piepilda ar ūdeni un uzvāra. Starp citu, minētie atkaļķotāji der arī gludekļa un dušas uzgaļu sprauslu atkaļķošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. etiķis vai cintronskābe, jobtvai razīt, kādi cilit sano eres houst, kas tā par ..?

  2. Esetiķi ieleju uzvāru un paturu .

  3. vislabākais ir citronskābe ,ieber tējkannā un uzvāra.

Draugiem Facebook Twitter Google+