Kā mājās pavairot kartupeļus? 0

Ja nepietiek naudas, lai nopirktu kvalitatīvu kartupeļu sēklas materiālu, var mēģināt savairot nepieciešamo daudzumu. Tas prasīs papildu darbu un ne vienmēr būs gaidītais rezultāts, bet, visu rūpīgi veicot, dārziņš tukšā nepaliks.

Reklāma
Reklāma

 

Ar gaismas asniem

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Pavairošanai ņem jauno asnu uz kartupeļa bumbuļa, kam ir neliela stublāja veids ar lapām un saknītēm. Šādu asnu sauc par dzinumu. Atdalīts no mātes bumbuļa un iestādīts, tas var augt un dot ražu kā patstāvīgs augs.

Dīgstu diedzēšanai kartupeļus siltās telpās novieto aprīļa sākumā, tad asnus var noņemt četras līdz astoņas reizes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aukstākās vietās kartupeļus sāk diedzēt aprīļa beigās, tad līdz jūnijam dīgstus var noņemt vienu vai pat divas reizes.

Kartupeļus ieliek mitrā augsnē, kūdrā vai skaidās un, parādoties asniem, regulāri laista. Optimālā gaisa temperatūra ir +14…+22 °C. Piemērotos apstākļos pēc 7 – 12 dienām parādās 5 – 10 cm gari dzinumi ar lapām un saknītēm. Šajā laikā tos atdala no mātes bumbuļiem un līdz izstādīšanai vagās no salnām pasargātā vietā aprauš ar kūdru vai augsni.

Ja vēlas iegūt vairāk stādu, dzinumus nedrīkst nolauzt. Tie rūpīgi jānogriež, atstājot celmiņu, kuram veidosies jauni pumpuri.

Noņemto dīgstu vietā pēc 2 – 7 dienām parādās jauni. Taču jāievēro šķirņu īpatnības, jo dažādām ataugšana nav vienādi strauja. Apsakņotos dzinumus laukā izstāda pēc salnām. Stādīšanai der arī mātes bumbuļi, ja tiem nav nolauzti asni.

 

Ar tumsas asniem

Dēstu izaudzēšanai no ēnā diedzētiem asniem var izmantot uz pārtikas bumbuļiem izveidojušos vai šim nolūkam speciāli ēnā izaudzētos. Kad asni sasnieguši 2–6 cm, tos nolauž un iestāda podos, kastītēs vai kur citur. Ja izauguši garāki, tos var sagriezt gabaliņos, lai katram spraudenītim būtu vismaz divi pumpuri, un iestādīt substrātā, atstājot vienu pumpuru virs augsnes. Pēc 25 – 30 dienām attīstās nelieli augi, kas gatavi izstādīšanai laukā.

 

Ceru dalīšana

Cera dalīšana ir lauka apstākļos izaugušo dīgstu vienreizēja atdalīšana. Ceru dala, kad dīgsti sasnieguši 6–10 cm garumu. Šai laikā tiem ir saknītes, un no viena cera var atdalīt vienu vai divus dīgstus. Apstrādātajiem ceriem vēlams dot slāpekļa virsmēslojumu.

Reklāma
Reklāma

 

Stādīšana ar bumbuļu galotnītēm

Virsotnītes var griezt no pārtikas kartupeļu bumbuļiem. Ja pavasarī izstāda laukā un pienācīgi kopj, tās var dot labu ražu. Sagatavojot ziemas sākumā, virsotnītes griež ne plānākas par 1,5 cm, bet labāk 1,8 – 2 cm biezumā. Pavasarī stādīšanai var sagatavot arī plānākas virsotnītes, tomēr zem acs jābūt ne mazāk par 0,5 cm mīkstuma. Griezuma vietas siltā un mitrā telpā ātri apžūst, veidojot korķa kārtu (it kā apaug), un virsotnītes labi glabājas. Kad griezuma vietas pārkorķojušās, virsotnītes glabā tāpat kā pārējos kartupeļus – +2…+3 °C temperatūrā.

 

Stādīšana ar bumbuļu daļām

Kartupeļus griež gareniski tā, lai spēcīgākās acis paliktu abās bumbuļa pusēs. Ļoti lielas puses var griezt sīkākos gabaliņos ar vienu vai divām acīm. Bumbuļa stolona galā nav acu, tādēļ to, ja nav izmantots diedzēšanai un nav atradies gaismā, var izmantot pārtikai. Diedzētus bumbuļus iesaka griezt stādīšanas dienā, bet nediedzētus – 7 – 10 dienas pirms stādīšanas, lai uz griezuma vietas izveidotos korķa kārtiņa.

 

Stādīšana ar acīm

Šajā gadījumā jāizgriež kartupeļu tikko aizmetušās acu vietas. Var izmantot pārtikai domātos. No smalki grieztiem kartupeļiem un atsevišķām acīm stādīšanai laukā labāk izdiedzēt dēstus.

 

Audzēšana no sēklām

Vilinošs paņēmiens ir kartupeļu audzēšana no sēklām. Var izmantot gan pašapputes ceļā iegūtās sēklas no atsevišķām šķirnēm, gan noteiktu krustojumu hibrīdās sēklas. Audzējot kartupeļus šādā veidā, stādāmo materiālu audzē tāpat kā tomātu dēstus. Kartupeļu stādus Latvijā uz lauka bez piesegšanas var izstādīt ne agrāk kā jūnija otrajā dekādē, kad beigušās salnas, tāpēc sēklas sēj aprīļa beigās vai maija sākumā. Tās dīgst divas vai trīs nedēļas. Stādus audzē vēl divas trīs nedēļas. Izstādot dēstus uz lauka un rūpīgi kopjot, raža neatpaliek no parastā stādījumā iegūtās. Šo paņēmienu izmanto kartupeļu selekcijā jaunu šķirņu iegūšanai.

Visas šīs pavairošanas metodes vairāk piemērotas amatieriem, nevis profesionāļiem. Ja mātes bumbuļi bijuši inficēti ar vīrusu slimībām vai baktērijām – melnkāju, gredzenpuvēm un citām slimībām, pastāv risks savairot slimu sēklas materiālu.