×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. novembris, 2012
Drukāt

Kā mazgāt aitas vilnas izstrādājumus?

Foto-aitasvilna.lvFoto-aitasvilna.lv

“Man pirms gada uzdāvināja aitas vilnas segu, palagu un spilvenu. Nu jau kādu laiku tos esmu lietojusi, tāpēc vajadzētu atsvaidzināt. Vai šos izstrādājumus drīkst mazgāt?”
 Guna V. Rūjienā

 

– Aitas vilna satur lanolīnu – ādas tauku dziedzeru sekrētu. Šī dabīgā viela atgrūž netīrumus – tie sakrājas vilnas virspusē, līdz ar to dziļākie slāņi paliek neskarti, vilna saglabājas tīra, – skaidro internetveikala Aitasvilna.lv darbiniece Ilma Semeņuka. – Tā kā aitādu lanolīna aizsargslāņa dēļ nav tik viegli sasmērēt, izstrādājumiem var izmantot “sausās mazgāšanas” metodi.

Vispirms nelielā daudzumā silta ūdens (+30 °C) atšķaida vilnas mazgāšanas līdzekli, kas satur lanolīnu (piemēram, “Kastani”), un to sakuļ putās. Pēc tam mīkstu sūkli iegremdē putās un tīra segu, palagu vai spilvena pārvalku. Ja aitvilnas izstrādājums kalpojis ilgāk un netīrumu ir vairāk, jāizmantojot slapjās mazgāšanas metode. Tad gultasveļu var mazgāt automātiskajā veļas mašīnā +30 °C temperatūrā vilnas režīmā, nelietojot centrifūgu. Palagu vai spilvena pārvalku no veļas mašīnas izņem slapjus, notecina ūdeni (nedrīkst ne spaidīt, ne žņaudzīt!) un liek uz veļas auklas, lai žūst (jāžāvē horizontālā stāvoklī).

– Aitas vilnas sega ir liela un bieza, tādēļ iedabūt veļas mašīnā nav iespējams. Lai to izmazgātu, vannu piepilda ar +30 grādus siltu ūdeni, pievieno vilnas mazgāšanas līdzekli, kura sastāvā ir lanolīns, un iemērc segu. Lai nebūtu jāmoka rokas, pa segu var pabradāt ar kājām. Pēc tam ielaiž vannā tīru ūdeni un vēlreiz pabradā pa segu. Skalo pāris reižu. Lai no segas notecinātu ūdeni, vannai var pārmest slotas kātu un tam pārklāt segu. Pēc tam segu izžauj uz balkona. Aitasvilnas izstrādājumi izžūst ātri, – iesaka speciāliste un piemetina, ka tos noteikti nedrīkst gludināt.

Aitas vilnas izstrādājumus var nodot tīrīt ķīmiskajā tīrītavā. Tos var arī atsvaidzināt, ziemā izklājot sniegā. Segu, palagu vai spilvenu norīvē ar sniegu, tad izdauza un izžāvē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+