Foto – Shutterstock

Izvērsti par menopauzes simptomiem un kā tos mazināt 0

Kas sievieti menopauzes laikā mēdz piemeklēt

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Karstuma viļņi, svīšana, mainīgs garastāvoklis, nogurums, galvassāpes. Tie ir daži no simptomiem, kas liecina par menopauzi – dabisku procesu ķermenī, ko noteiktā vecumā piedzīvo ikviena. Ar nepatīkamajām izpausmēm jāsamierinās. Taču mūsdienās pastāv metodes, kas palīdz no tām atbrīvoties un ievērojami uzlabot savu dzīves kvalitāti.

Menopauze ir bioloģisks process sievietes ķermenī, ko izraisa hormonu līmeņa pazemināšanās un kas izpaužas ar dažādiem fiziskiem simptomiem. Menopauze iestājas brīdī, kad pēc pēdējām menstruācijām pagājuši ne mazāk kā 12 mēneši un beigusies olnīcu hormonālā aktivitāte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti tas notiek pakāpeniski – mēnešreizes kļūst aizvien retākas, asiņošana var mazināties vai, tieši otrādi, pastiprināties līdz brīdim, kad olnīcas beidz hormonālo darbību un menstruācijas zūd pavisam.

Sievieti menopauzes laikā mēdz piemeklēt

■ Karstuma viļņi, svīšana naktī

■ Miega traucējumi, bezmiegs

■ Nervozitāte, mainīgs garastāvoklis, depresija

■ Maksts sausums

■ Sāpes dzimumakta laikā, seksuāla disfunkcija

■ Kaulu masas zudums, sāpes locītavās

■ Sirdsklauves

■ Galvassāpes, migrēna

■ Urīnceļu iekaisumi

■ Uztveres traucējumi

■ Vielmaiņas traucējumi

Šie simptomi rodas estrogēna deficīta dēļ. Estrogēns un progesterons ir būtiskākie sievišķie hormoni, kuru sekrēcija notiek galvenokārt olnīcās. Olnīcu izsīkums, progesterona un estrogēna trūkums saistāms ar osteoporozi, kaulu blīvuma samazināšanos, pieaugošu slodzi kaulaudiem, sāpēm locītavās, uroģenitālā trakta atrofiju, hipertensiju, samazinātu D vitamīna absorbciju, samazinātu muskuļu masu, insulīna spēju sašķelt ogļhidrātus, svara pieaugumu, nomāktu garastāvokli, depresiju.

Ja menopauzes simptomus neārstē, tie var ieilgt no viena līdz pat septiņiem gadiem, bet var arī izzust pēc trim gadiem. “Simptomātikas periods ir ļoti individuāls, un to nav iespējams iepriekš paredzēt. Var gan pārmantot, proti, ja mammai bijusi smaga menopauze, arī meitai, iespējams, būs līdzīgi,” apgalvo ginekoloģe Inta Dinsberga.