×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
23. maijs, 2012
Drukāt

Kā mēslot ķiplokus?

kiplok2

“Kā labāk mēslot ķiplokus? Vai uz lapām var smidzināt vistu mēslus, kas atšķaidīti ar ūdeni? Vai var miglot ar Vitu? Un cik ilgi vajag mēslot ar minerālmēsliem? Pirms trim nedēļām uzkaisījām Novatec. “
Kaspars R.

 

Pavasarī, atsākoties augšanai, ķiplokiem ļoti nepieciešams slāpeklis. Augsne vēl ir auksta, mineralizācijas procesi tikpat kā nenotiek, bet no rudens palikušais slāpeklis izskalots ar ziemas sniegiem un lietus ūdeņiem. Augu saknes aukstā vidē nespēj uzņemt arī to mazumiņu, kas augsnē vēl ir palicis. Laika posmā no aprīļa sākuma līdz Jāņiem ziemas ķiplokiem papildmēslojumā uz hektāru jāsaņem 50 – 100 kg slāpekļa. Precīza deva atkarīga no augsnes nodrošinājuma ar organiskajām vielām, no laika apstākļiem (siltā, mitrā augsnē mineralizācija noris straujāk un ātrāk atbrīvojas barības elementi), kā arī no augu stāvokļa. Vienā mēslošanas reizē vidēji varētu dot 30 – 50 kg slāpekļa uz hektāru. Ieteicams lietot amonija vai kalcija nitrātu. Ķiploku papildmēslošanai var izmantot arī atšķaidītus putnu mēslus, bet labāk, lai augi tos uzņem caur saknēm, tāpēc pareizāk ar tiem aplaistīt augsni starp augiem. Papildmēslošanai caur lapām ieteicams lietot mēslojumu CalMax (50 ml/10 l ūdens) vai kalcija nitrātu (50 g/10 l ūdens). Šādu apstrādi var veikt ar 1 – 2 nedēļu intervālu.

Vācu firmas “Compo” ražotie mēslojumi NovaTec satur nitrifikācijas inhibitorus, kas aizkavē slāpekļa pāriešanu nitrātu formā. Šādi mēslojumi ir labi ķirbjaugiem, jo tiem vajadzība pēc slāpekļa palielinās veģetācijas perioda gaitā, turpretī ķiplokiem slāpekli vajag tūlīt, nevis jūlijā. Tāpēc ķiplokiem vairāk būtu piemēroti tās pašas firmas ražotie Blaukorn, kas satur ne vien slāpekli, fosforu, kāliju un mikroelementus, bet arī sīpolaugiem nepieciešamo sēru.

Nav skaidrs, par kādu “Vitu” ir runa vēstulē. Firmai “Yara” ir vairāki mēslojumi ar tirdzniecības zīmi YaraVita™, tostarp Caltrac, kas būtu ļoti piemērots ķiploku papildmēslošanai caur lapām tieši tagad, kamēr saknes vēl nestrādā. Pārējie šīs grupas lapu mēslojumi pašlaik ķiplokiem īsti neder, vēlāk (jūnijā) varētu lietot arī Universal vai Brassitrel FL.

Ja domāts Latvijā a/s “Spodrība” ražotais šķidrais minerālmēslojums Vito Calcium, tas ir ļoti labi piemērots papildmēslošanai caur lapām. Ķiploki jāmēslo regulāri ar 2 – 4 nedēļu intervālu un tas jāpabeidz līdz Jāņiem. Vēlāka papildmēslošana aizkavēs ražas nobriešanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+