×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

Krišjānis Kariņš: Kā nenonākt līdz savam “trampam” (15)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Krišjānis Kariņš

Nesen notikušās ASV vēlēšanās negaidīti uzvaru guva republikāņu kandidāts, kurš savu vietu izcīnīja ar neredzēti naidīgu un populistisku kampaņu. Mums ir jāsaprot, ko tas nozīmēs Latvijai un ko no tā mēs varam mācīties.

Pirmkārt, ASV ārpolitika un arī iekšpolitika ir kļuvusi grūtāk prognozējama. Tramps, šķiet, ir pirmais pēckara prezidents, kurš neizprot vai nepieņem ASV īpašo lomu pasaules kārtības uzturēšanā. Kaut gan nav sagaidāma krasa kursa maiņa, tomēr, visticamāk, ASV valdība mazāk pievērsīs uzmanību ārlietām, īpaši Eiropas lietām. Tas nozīmē, ka Eiropai būs jāmācās vairāk gādāt par sevi. Bet Latvijai – pārliecināt mūsu Eiropas partnerus būt stingriem kopīgās drošības uzturēšanā.

Otrkārt, ir jāsaprot, ka vēlētāju reakcija ASV nav nekas svešs arī Eiropā. Daudzās valstīs dažādos veidos izpaužas vēlētāju dusmas par notikumiem gan pašu valstī, gan pasaulē. Lielbritānijas vēlētāji jūnija beigās nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības, paužot reakciju pret varas partiju īstenoto politiku. Francijā Marina Lepēna, kandidējot uz prezidenta amatu, savu kampaņu lielā mērā balsta uz cilvēku bailēm no imigrācijas un islāma radikālisma. Arī Vācijā izskatās, ka pret–Eiropas opozīcija vēlēšanās gūst panākumus, balstoties uz tautas vilšanos par Angelas Merkeles līdz šim īstenoto migrācijas politiku.

Visa šī viļņošanās Rietumu pasaulē ir kā turpinājums banku krīzei, kas sākās 2008. gada nogalē Amerikā. Šī krīze ir turpinājusies dažādos iemiesojumos: banku krīze, ekonomikas krīze, eiro krīze, bēgļu krīze un tagad jau populisma (politikas) krīze. Galu galā – daudzviet cilvēki jūtas nedroši, jo trūkst stabilitātes. Lūzuma punkts katrā sabiedrībā var būt atšķirīgs – bezdarbs, imigrācija vai izjusts iespēju trūkums. Taču rezultāts noved pie viena – vēlmes krasi mainīt politiķus ar domu, ka jebkas cits varētu būt labāks par to partiju piedāvājumu, kas ir pie varas.

Arī Latvijā ir jūtama daudzu cilvēku neapmierinātība ar esošo situāciju. Redzot, ka alternatīva Eiropas Savienībai mums, visticamāk, nozīmētu vēlreiz pakļauties Krievijai, Latvijā neveidojas spēcīgas antieiropeiskas partijas, bet daudz cilvēku turpina emigrēt uz bagātākām un stabilākām valstīm. Protams, statistikas dati tieši neatspoguļo cilvēku izpratni par situāciju valstī. Bet ir pienācis brīdis pieņemt, ka Latvijā viss nav kārtībā. IKP pieaugums nebūt nenozīmē, ka cilvēki ir apmierināti ar dzīvi Latvijā. Kā lielāko “vainīgo” Latvijā visur dzird līdzīgu sūdzību – “es mīlu šo zemi, bet ne šo valsti”. Traģiski, bet patiesi. Ko tad “valsts” dara aplami, un kā to mainīt, lai Latvija nenonāktu līdz savam “trampam”?

Daudzu sūdzību cēlonis, kuras esmu uzklausījis no mūsu cilvēkiem, slēpjas zināmā visatļautībā, kādā veidā Ministru kabineta noteikumi ir veicinājuši dažādu kontrolējošo un sodošo dienestu izveidošanu un to pilnvaru paplašināšanu. Mūsu valstī prasības bieži ir pārspīlētas un absurdas. Bieži vien tās balstās uz vienas normas piemērošanu visiem. Piemēram, pārtikas produktu masu ražošanas prasības attiecinātas uz mājsaimniecības apstākļos radītu preci, bet grāmatvedības prasības vienādas gan uzņēmumā, kur strādā vairāk nekā 500 darbinieku, gan tādā, kur strādā tikai pieci. Tāpat arī skolas cenšas gatavot visus pēc viena iedomāta parauga, kaut gan bērnu spējas un talanti ir ļoti atšķirīgi, bet visi, ne tikai “paraugbērni”, valstij ir ļoti vajadzīgi.

Lai novērstu radikālisma pieaugumu Latvijā, mums ir krasi jāmaina mūsu reglamentējošā sistēma. Pamatā ir jābūt izpratnei, ka prasības ir jāpiemēro apstākļiem, nevis apstākļi prasībām. Ja valsts aparāts nekļūs par sabiedroto un palīgu, bet paliks kā biedējošs soģis, tautas neapmierinātība tikai augs. Rezultātā ne tikai turpināsies emigrācija, bet panākumus politikā varētu gūt kāds radikāls un neprognozējams spēks.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. to Andrejs Bubinduss 8. decembris, 2016 07:52 Atbildēt

  jāpiekrīt! kad latvieši un krievi sapratīs, ka visiem kopā jāsavelkas vienā dūrē,. un jāizkaro tiesības uz normālu darba algu, normālu dzīvi, normālu mājokli, veselības aprūpi, normālu ēdienu ikvienam, tad beigsies šis mākslīgi kurinātais, bezjēdzīgais savstarpējais ienaids. jo tas ir tas, kas ir vajadzīgs visiem Latvijas iedzīvotājiem, neatkarīgi no tautības, ādas krāsas un valodas. NEVIENS no šiem cilvēkiem negrib karu.

 2. joprojām pilnā sparā darbojas “krievi nāk”. komentāros var lasīt, ka īpaši uz šo naidu pavilkušies jaunieši, kuriem nav vēl nekāda pieredz un kuri neprot kritiski izvērtēt. turklāt lāpu gājienā NA jau pamatīgi nostrādāja, aicinot visu kliegt “es esmu latvietis”. tādas lietas uz pūli ļoti iedarbojas. tomēr jācer uz jauniešu saprātu, ka viņi balsos kaut vai par mazajām partijām, kaut vai par Kaimiņu, bet ne par NA, ZZS un V, jo tie ir pierādījuši, ka nav nekādi godīgi tautas kalpi, gluži otrādi – smagi laiž pa burbuli mūsu mīļo Latviju. Deputātu KVOTU NAKTĪ visas trīs šīs partijas savu īsto viepli parādīja, atņemot dzīvību glābšanu un atdodot miljonus Ventspilij. Parādnieks arī bija pirmais balsotājs kopā ar ZZS. Tas ir jāaptur – ar vēlēšanu palīdzību. Citādi mūsu bērni un mazbērni aizbrauks, jo Latvijā godīgi strādājot, nevar uzturēt ģimeni, iegādāties mājokli, nodrošināt veselību un izglītību ģimenei. To var TIKAI DEPUTĀTI, VALSTS APARĀTA darbinieki, u.c. pietuvinātie, radi, draugi, paziņas. Bet lielākā daļa ir STRĀDĀJOŠI NABAGI, un, ja gribēs dibināt ģimenes, tad darīs to citās valstīs, kur maksā PIENĀCĪGAS ALGAS PAR DARBU

 3. Dievs dod, lai Latvijai uzrastos savs Tramps, kurš spētu šo zemi atsvabināt no liberastu un citu -rastu propagandas un žņaugiem! :@

 4. Atkal baidē ar krievu nākšanu !!!
  Krievi sen ir te un diriģē kārtību !
  Aizej uz maskačku, purčiku, Mežaparku
  un paskaiti, cik tur latviešu un tad
  lej tik šķidru, ka var zobus skalot !!!

 5. Tramps, varbūt vienīgais, spētu Lotwā kaut cik jēdzīgu kārtību iev(i)est…

 6. KLintones stipendiāts, ieliktenis un klanu naudas atmazgātājs kriš’jānis Kariņš turpna atpelnīt savu esamību. nevar saprast, kamdēļ KNAB, SAAB un citi kompetenti dienesti vēl līdz šim brīdim nav uzrādījuši šitam frukam apsūdzību. Bet- roka roku mazgā un vārna vārnai acij neknābs. Lasies, keišjāni atpakaļ uz savu pindosiju un nepiediers Latvijas zemi ar klintonistu mēsliem. Un nesatruacies, – mēs apvienosim spēkus vienotā durē, lai tādi kā tu atpelnitu savu padarīto aiz restēm

  • hei, drosmīgais trolli Atbildēt

   Ak tad apvienosiet spēkus dūrē, saki? Un kas tie būtu “jūs”? Vovčiki un slaviki, imigrantu pēcteči?
   Panāciet tikai, mēs, vienkāršā tauta ar jums tiksim galā.

   • tu jau gan esi vienkāršais s*ds !!!

   • Ak tad tagad vienkāršā tauta ir sorosīti un liberasti un viņu pakaļskrējēji? Nē draudziņ, vienkāršā tauta pulcēsies Andreja pusē!

   • apvienoties vienā dūrē – nav jāsaprot kā kautiņš vai kaut kas agresīvs. tā VISU tautību Latvijas cilvēku vienota lojalitāte šai valstij, vienota prasība nodrošināt cilvēcisku dzīves līmeni arī visu dzimumu un tautību pensionāriem, pienācīgu samaksu par DARBU. Neviens neprasa pabalstus, bet darba algu, salīdzsvarotu ar nodokļiem, lai ģimene varētu audzināt bērnus un iztikt, lai nekļūtu par kredītu vergiem vai izliktiem uz ielas no mājokļa. Vai tas DAUDZ prasīts?

 7. Kariņa k-gs,mums jau sen ir SAVS tramps- Hūte,bet daudz lielāks klauns pirmsvēlēšanās un salīdzinot ar Trampu ,savas valsts patriotu,”mūsu”tramps ir kremļa kājslauķis ,krimiķis,pretvalstisks elements.Pie mums par tādu Trampu nebalsotu.To ko viņš sasolīja pirms vēlēšanām,krievi gaidīs līdz pūcei aste ziedēs.Viens no mūsu trampiem labā nozīmē ,bija Levits,bet tas nebija paslavējis Putinu un Āboltiņa sarēķināja/ matemātiski !!/,ka nesanāks cipari !!Par kādu trampu jūs Āboltiņas kolēģi domājat?Vienotības spicē un ap to ,nav trampu un faktiski visā politlatvijā pagaidām tādu nav !!!Jānomainās paaudzēm lai nebūtu ne komunistu,ne komsomoļcu !

  • vai savos komentos jus varetu rakstit NE [ MES. MUMS ] BET ES , Nevajaga runat vissu tautu varda

   • Atkal baidē ar krievu nākšanu !!!
    Krievi sen ir te un diriģē kārtību !
    Aizej uz maskačku, purčiku, Mežaparku
    un paskaiti, cik tur latviešu un tad
    lej tik šķidru, ka var zobus skalot !!!

   • te lapa gļuko un komentu ne tur ievieto !

   • Kur jūs redzat ,ka tiek runāts tautas vārdā?Kas jūs tā uztrauc,jo nekad nebūs tā,ka tikai jūs būsiet “tauta”.
    Kas manos komentos jūs tā satrauc?Komentējiet rakstu,ne manu personu,neesmu uz to cerējusi.Paldies ,ka sašutis bez lamu vārdiem,jo tādi “kritiķi”tikai uz to ir spējīgi.Pie tam es komunicēju ar jūsu piesaUKTO TAUTAS DAĻU KAS DOMĀ TĀPAT. Velti tā satraucaties !!Tas ir tikai MANS !!! viedoklis.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+