Kā no “sprīdīša” kļūt par “saimnieku”? Atbildi zina Latvijas Banka 0

Nākamnedēļ Latvijas Banka atklās izglītojošo programmu plašai sabiedrībai “No sprīdīšiem par saimniekiem”, un tās mērķi ir mainīt pašreizējo situāciju, kurā tikai katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs spēj pilnvērtīgi sekot līdzi finanšu un ekonomikas norisēm valstī, portālam la.lv pavēstīja LB.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Lai nodrošinātu stabilu tautsaimniecības attīstību, ikvienam sabiedrības loceklim nepieciešama vispārīga izpratne par sociālekonomiskajiem procesiem, kas ietekmē gan indivīda personisko, gan visas sabiedrības kopējo labklājību, atgādina banka.

Tas pamato, kādēļ viens no nacionālās centrālās bankas darbības virzieniem jau divdesmit gadus ir intereses rosināšana un izpratnes veicināšana par ekonomikas un finanšu jautājumiem. Tam domāts pasākumu komplekss – interneta vietne “Naudas skola”, zināšanu centrs “Naudas pasaule”, ekonomikas mācību līdzekļi un semināri skolotājiem, lekciju programma ekonomikā un finansēs studentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts jubilejas gadā Latvijas Banka iesāks jaunu iniciatīvu, kas vērsta uz plašu sabiedrību, – finanšu izglītojošo programmu “No sprīdīšiem par saimniekiem”.

“Latvijas Faktu” pērnā gada nogalē veiktais socioloģiskais pētījums par finanšu zināšanām liecina, ka tikai 13% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka izprot ekonomikas norises valstī, spēj sekot līdzi izmaiņām tautsaimniecībā un atbilstoši tām pieņemt finanšu lēmumus.

Puse no Latvijas iedzīvotājiem (56%) cenšas sekot līdz ekonomikas norisēm, bet neizprot tās pilnvērtīgi, savukārt gandrīz trešdaļa (32%) neko nezina par ekonomikas procesiem un atzīst, ka tie viņus arī neinteresē.

Turklāt pētījuma rezultāti liecina, ka iedzīvotāju zināšanas par personīgās finanses ietekmējošām likumsakarībām ir labākas nekā praktiskā rīcība, jo ikdienā lielākā daļa balstās uz īstermiņa budžeta plānošanas mērķiem, ģimenes ienākumus un izdevumus plānojot tikai tuvākā mēneša griezumā.

LB uzskata, ka ir svarīgi celt izpratni par makroekonomiskajiem procesiem, kas ietekmē ikviena cilvēka dzīvi un kurus ikvienam ir iespēja ietekmēt pilsoniskā līdzdalībā.

Vienlaikus pētījumā apstiprinās sakarība: jo augstākas iedzīvotāju zināšanas, jo augstāki ienākumi, kā arī lielāka izpratne par to, kā palielināt gan savu, gan valsts turīgumu.

Izglītojošās programmas “No sprīdīšiem par saimniekiem” atklāšanas pasākumā tiks prezentēts izglītojošs materiāls par personīgo un valsts budžeta plānošanu “10 patiesības par naudu”, sniegta informācija par “Latvijas Faktu” pētījuma rezultātiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.