×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. aprīlis, 2014
Drukāt

Kā no vīra atgūt savu naudu?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dzīvoju laulībā, bērnu mums nav. Vīram pieder māja laukos. Par lopiem rūpējamies abi, bet visu piena naudu paņem viņš (nauda noguldīta bankā). Nezinu, cik daudz pašlaik ir kontā, taču nejauši dokumentos pamanīju, ka, man nezinot, jau ir aizgājuši tūkstoši latu, bet vīrs nesaka, kādam nolūkam. Nezinu, kā rīkoties. Negribu skandālu (zinot viņa raksturu, tāds varētu izcelties), taču baidos, ka beigās palikšu viena un ar pliku pensiju. Vēl neesmu pensijas vecumā. 
Ineta Jelgavas novadā

Kā šī situācija vērtējama no juridiskā viedokļa? Piena nauda, ko jūs abi ar vīru esat nopelnījuši, vairāku gadu laikā kopjot lopus, atbilstīgi Civillikuma 89. pantam ir laulāto kopmanta, jo iegūta laulības laikā ar abu laulāto darbu. Protams, uzņēmums, kas uzpērk pienu, līgumu noslēdzis ar vienu personu, šajā gadījumā – ar jūsu vīru, un naudu pārskaita uz viņa kontu bankā. Taču tas nenozīmē, ka piena nauda ir viņa atsevišķa manta! Abiem laulātajiem vajadzētu lemt, kā ar naudu rīkoties, un jūs varat prasīt, lai daļu nopelnīto līdzekļu par pienu vīrs atdod jums, nevis tērē vienpersoniski bez jūsu ziņas. Ja vīrs atsakās paskaidrot, kur iztērējis vairākus tūkstošus latu, šķiet, bez skandāla neiztiks.

Zvērināta advokāte Ilona Jirgena paskaidroja, ka viens no laulātajiem var prasīt izdalīt laulāto kopmantas daļu vienīgi tad, ja tiek šķirta laulība vai arī pie notāra tiek noslēgts līgums par laulāto mantas šķirtību. Taču šāda līguma noslēgšana ir brīvprātīga, un vajadzīga abu laulāto piekrišana. Ja vīrs nepiekrīt, tad – nekā.

Ja ar vīru nevar vienoties un viņš brīvprātīgi neatdod daļu piena naudas, sieva ir nonākusi neapskaužamā situācijā. Ja vīram pieder no vecākiem mantota māja un lauku zeme, tā nav laulāto kopmanta, uz to sieva pretendēt nevar. Daudzus gadus abi laulātie kopuši govis, nodevuši pienu un plānojuši daļu naudas, kas paliek pāri pēc ikdienas tēriņiem, krāt vecumdienām. Taču izrādās, ka vīram bijuši slepeni tēriņi un iekrātā nauda sarukusi par vairākiem tūkstošiem.

Iznāk, ka sieva ir beztiesiska strādniece vīra saimniecībā, kura strādā bez algas, tikai par vēdera tiesu. Kas atliek darbiniekam, saprotot, ka viņam maksā pārāk maz? Streiks! Sieva var pieteikt streiku un atteikties strādāt vīra labā – nekopt lopus, nemazgāt kreklus, negatavot pusdienas utt.

Viņa var lūgt piena pārstrādes uzņēmumam datus par nodoto pienu un izmaksāto naudu par visiem iepriekšējiem gadiem. Pēc tam var aprēķināt, kādi bijuši izdevumi, un atlikušo peļņu sadalīt abiem uz pusēm. Lai vīrs sievai samaksā viņas daļu! Pie reizes der vienoties, ka turpmāk vīrs ik mēnesi sievai izmaksās noteiktu naudas summu, ko viņa būs nopelnījusi ar savu darbu šajā saimniecībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+