×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. aprīlis, 2016
Drukāt

Vai arī par krieviem un latviešiem Dievam ir plāns, spriež arhibīskapi un literāti (27)

Foto - LETAFoto - LETA

Sabiedrības saliedētības nepieciešamība tagad ir temats, ko apspriež gan Valsts prezidenta kancelejā – nesen nodibināta darba grupa, kas rudenī izteiks savus priekšlikumus, gan Latvijas Zinātņu akadēmijā, kas šodien rīko konferenci par integrāciju. Par to, kādas ir attiecības starp latviešiem un krieviem un kā tās uzlabot, šogad savos Lieldienu sprediķos mudināja domāt arī abi Latvijā lielāko kristiešu konfesiju vadītāji – Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. Abus arhibīskapus lūdzu sarunā izteikt savas pārdomas plašāk. Pirms tās – ieskats sprediķos (publicējam fragmentus; sprediķi pilnībā lasāmi vietnē “katolis.lv” un žurnālā “Svētdienas Rīts”). Tāpat par “mūru nojaukšanu” aicināju izteikt viedokli publicistu Igoru Vatoļinu un rakstnieci Annu Žīguri.

Jaunu valodas terminu – latvijietis?

Zbigņevs Stankevičs, Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts, Lieldienu sprediķī teica:

“Kādus mūrus – bez grēka jeb baiļu mūriem, kas ir mūsos pašos, – Dievs vēlas nojaukt arī ārpusē? Šeit gribētos saistībāa ar kaut vai tiem pašiem bēgļu plūdiem – es teiktu, ka mums ir mājas darbi kaut kādā ziņā nepildīti, jo, pirms mēs uzņemam ciemiņus, ir jāsakārto sava māja, jāsagatavojas ciemiņu uzņemšanai. [..] Man gribētos pasignalizēt par trīs punktiem, kurus būtu svarīgi izdarīt mājās. [..] Tikt galā ar mūsu iekšējām problēmām un integrēties savā starpā, un tad neizmērojami pieaugs mūsu spēja integrēt citu kultūru, citu valodu, citu tautu, cita domāšanas veida cilvēkus.”

Divi no arhibīskapa minētajiem punktiem bija šādi: pirmais – aicinājums uzņemt ģimenēs bērnunamu bērnus, lai bērnunami kļūtu tukši. Otrs – sakārtoti likumi, tajos iestrādājot skaidrus noteikumus, principus, kā svešiniekiem jāizturas mūsu valstī, kādi ir noteikumi pie mums. “Kad tur ir skaidrība, ja kāds nerespektē mūsu kultūru, valodu, likumus, tad skaidri ir ierakstīts – nākamajā dienā, lūk, visa pasaule ir tavā rīcībā, bet mūsu mājās tā neuzvedas un tāpēc tu nevari vairs šeit uzturēties.”

Trešais arhibīskapa minētais bija “sasāpējis jautājums, kuram ir vēsturiskas saknes, sarežģīta ir tā problemātika”. Turpinājums no sprediķa: “Tas ir mūris, kas ir izaudzis neatkarības gados starp krieviski un latviski runājošo Latvijas daļu. Diemžēl ir tas mūris – lai arī Kristus dara visu par vienu – jo visu laiku ir teikts, ka mēs jūs negribam, jūs esat sveši, ejiet projām, jūs esat okupanti, migranti, tādi visādi apzīmējumi. Ja cilvēki ļoti ilgi tādus signālus saņem, tad viņi reāli sāk justies kā tādi. Ir uzcelts mūris. Manā sirdī ir pārliecība, ka tas nav tīkams Dievam. Ja Dievs šajos Lieldienu svētkos nāk, lai atbruņotu ļaunumu, noārdītu mūrus, tad Viņš vēlas, lai mēs darām kaut ko šajā virzienā.

Man šķiet, ka te prasās pēc viena jauna valodas termina. Piemēram, krieviski ir tāds labs, piemērots vārds, man tas patīk: latvijci (латвийцы). Ir latiši (латыши) un latvijci (латвийцы). Latviski vēl nav tāda vārda, jo, piemēram, Rietumos – viņiem ir viennozīmīgi, ja kāds ir no Latvijas ar Latvijas pasi, tad viņš ir Latvian. Viņiem tas nav saprotams, ka tādā gadījumā var nebūt latvietis. Bet Latvijā – tāda mums tā vēsture ir – viņš nav latvietis. Nu tad gandrīz vai latvijietis. Prasās pēc jauna termina, kurš integrē Latvijā dzimušos, augušos, tos, kuri identificējas ar Latviju, kuri mīl Latviju, tās kultūru, respektē latviešu valodu – prasās pēc viena jauna termina. Prasās pēc tā, lai mēs viņiem – nelatviešiem, kas mīl Latviju, pasakām: “Jūs esat mūsējie, jūs neesat sveši! Mēs jūs respektējam, pieņemam, jūs esat savējie.”

Tas ir liels izaicinājums, kurā noteikti Dievam ir plāns. Un dabiski, ka tikai kopā mēs to kaut kā varam atrisināt. Gatavo recepšu te nav. Bet ir redzams, ka mūris pastāv, tas Dievam nav tīkams, tās ir grēku, kaut kādu egoismu sekas, protams, pagātnes pieredzes sekas. [..] Vai te neiznāk, ka mēs par tēvu grēkiem gribam sodīt viņu dēlus un meitas. Dievs vēlas, lai žēlsirdība ienāk un dziedina pagātni. Protams, te ir vajadzīga pretimnākšana no abām pusēm. Bet izaicinājums ir, un noteikti Dieva prāts ir uz to, lai kaut kas te tiek darīts.”

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Mediju bīskapi

 2. Kas tur ko stridēties? Maskalis ir maskalis, dumjš un utains, vatniķā iemaukts, vodku sadzēries,
  muld vienā muldēšanā.
  Padumija (CCCP) vēstures mēslainē sagulās jau pag.g.s. deviņdesmito gadu sākumā. Utaiņi izmirs, tos aizmirsīs. Eiropā tie netiks. Nabaga maskaļi. Laupītāju un slepkavu banda, ne tauta.

 3. Balta nama Trolli dod vala,skel un kurina naidu starp laviesiem un krieviem.Dzivosim kopa draudzigi.

 4. Tas ir aizkustinoši, ka lasāt avīzi,kuras nosaukums sākas ar Latvijas vārdu Tas tikai liecina ,ka lieliski saprotat latviešu valodu un,droši vien,arī protat runāt tajā. Tikai man nav saprotams,kāpēc rakstāt tik sarkastiskus un prosovjetiskus komentārus ,ja dzīvojat šeit,starp latviešiem? Kad esmu nejauši uzdūrusies jūsu tik daudzajiem iespraudumiem,man tā vien liekas, ka tāds mazs, novārtījies dubļos, šunelis ķaukstēdams metas kost rakstītājiem kājās. Nu,izbeidziet,lūdzu! Iesaku pāriet uz citiem jūs mazāk kaitinošiem portāliem.

 5. To varēja un vajadzēja paredzēt jau 1991.g.,ka nekāda integrācija nenotiks.Pārāk liela pārsovjetizēto kara veterānu un psrs patriotu masa palikusi valstī un īpaši Rīgā. Naīvi domāt,ka šeit dzimušo jauno paaudzi tie būtu audzinājuši Latvijas patriotisma garā.Visi politiski un sabiedriski valstij svarīgākie notikumi vienmēr ir sastapušies ar lielāku vai mazāku,dažreiz pat ar skaidri saredzamu pretdarbību,kuru ,diemžēl,tie,kam to bija jāredz,izlikās neredzam.Visus šos gadus “5.kolonna” darbojusies lēni,klusi,bet tagad ,mūsdienu hibrīdkara apstākļos sāk pacelt balstiņu.(Ušakova ironija,Osipova attaisnošana,karogga kāta lieta u.c.)

 6. Latvijiešus ieteica jau Rainis. Vārds nav iegājies, lai gan tam būtu nopietnas priekšrocības salīdzinājumā ar patlabanējo “Latvijas valstspiederīgais”.
  Citām valstīm ir dažādi. Krieviem ir vienojošais россияне. Bet United Kingdom pilsoņiem šāda vārda nav.

 7. Tās nav vecas rētas. Kad krievu skuķe iespļauj sejā sirmai māmiņai, kas nākusi pie pieminekļa nolikt ziedus savu Sibīrijā palikušo bērnu kapiņu vietā, Kad Rīgas mērs par represētajiem, nogalinātajiem un izsūtītajiem ņirgājas, kad 9. maijā svin mūsu melnāko dienu, visu cerību sabrukumu un tie, ka tur piedalās drīkst ieņemt deputātu, manas Rīgas galvaspilsēta mēra krēslu. Ziniet ko, svētie tēvi, ne mūs jāmāca. Mūsu bērni pie krievu skolām mazajiem neuzglūn, lai piekautu utt. utt. Iemāciet viņiem, kā uzvestie ne savā zemē, tad paskatīsimies. Pagaidām ne latvijieši, pareizāk – latvāņi.

  • Ir arī suga "grafista latvānis", ne tikai Sosnovska latvānis Atbildēt

   Labs salīdzinājums – okupanti un kolonisti ir kā latvāņi. Invazīva suga. Šī invazīvā suga jau kopš 1940.gada cenšas pārņemt visu Latviju. Šī suga ar savu indīgumu cenšas iznīcināt latviešus un latviskumu.

   • О как, а чё так мудрёно то. А сами то кто? Чей холоп будешь, хуторской придурок. Вы со своим вымиранием справляетесь сами, без нашей помощи.

  • Вы держали себя в руках, анонимус. Мера то граждане выбирали, вполне так демократично. Осторожнее надо с обвинениями, в суде потребуют доказательств. Раньше то ваших предков (как и собак) за городскую черту вовсе не пускали, не забыли. Вот лично для вас этот день может быть и чёрный, а для остальных людей – праздник.

 8. Latvijas krievs. Senči bija 18.novembra Latvijas pilsoņi Atbildēt

  Es negribu integrēties ar krievvalodīgajiem okupantiem un kolonistiem, un šo salašņu pēctečiem! Tāpat nevēlos integrēties ar vatņikiem un putinososiem.
  Man absolūti nav problēmu sadzīvot ar latviešiem – cienu latviešu tautu, valodu un kultūru. Esmu pamatīgi asimilējies latviešos.

  • Да кто тебя просит то? На кой хрен ты нам сдался то? Прости, но какой же ты русский, после всех своих слов, ты латыш обыкновенный.

   • Latvijas krievs. Senči bija 18.novembra Latvijas pilsoņi Atbildēt

    grafist, tu esi krievvalodīgais okupants, šovinists un parasts .. Tu man riebies un ar šādiem vatņikiem kā tu – ne es, ne arī mani draugi latvieši un mani draugi krievi nekad neintegrēsies un neveidos saliedētu tautu.

    • Ой, да наши чувства взаимны. Я к тебе со своей дружбой и не лезу. Да пропадите вы пропадом на своих хуторах. Живите вы как хотите.

     • Latvijas krievs. Senči bija 18.novembra Latvijas pilsoņi

      Okupanti (kā grafisti, girsi, lindermaņi, osipovi, gopoņenki) negrib integrēties ar latviešiem un Latvijas krieviem. Latvieši un Latvijas krievi arī negrib integrēties ar šiem okupantiem, kolonistiem un šovinistiem. Kāds risinājums? Draudzība mūsu starpā nav iespējama.

     • В знатную компания вы меня включили, могу гордиться. Что же вам посоветовать? Ну застрелитесь, если вам так непереносимо тяжело жить рядом с нами! Лично я стреляться не намерен.

 9. Серёжа, себя лично вы можете ощущать и индентифицировать хоть марсианином (см. фото внизу). Я же в отличии от вас, предпочитаю ощущать себя не «русскоговорящим», а просто русским. Это честнее.

 10. it kā skaisti izklausās.Man tikai nav skaidrs kāpēc mums-latviešiem-sava vienīgā dzīve jāizmanto tikai tam lai pierunātu Latvijai nelojālos cittautiešus izbeigt savu naidu pret mums,pie tam mūsu pienākums esot visu laiku piekāpties un glaudīt viņus pa spalvai.Tā liekas,ka mums jājūtas vainīgiem pie tā,ka viņi atrodas te un ,ka te nav Krievija un tāpēc mums jādara viss lai viņi sajustos kā Krievijā,citādi uz nekādu integrēšanos viņi neparakstīsies.Uzskatu,ka pirmais solis tomēr jāsper viņiem,kaut gan tādu cerību nav Mēs jau esam savu pretīmnākšanu izdarījuši,nepieprasot viņu aizbraukšanu 1991.gadā.izrādījās,ka tas bija aplams solis,jo reakcija uz to ir redzama šodienas attieksmē.

  • Стоп, стоп голубчик, вот только шулерством не надо заниматься. Попробывали вы только вякнуть, и Прибалтийский военный округ остался бы на месте и никакой независимости из рук Ельцина! Вам это сказали все и не раз. И большой брат из америки, и поменьше из европы. Будете много вякать, не получите ничего, будете много обещать, но ничего не делать, и мы всё вам дадим. Так что, вот про первые шаги не надо, ой не надо.

   • VAi viedokļu atļaušana kaut kādā svešā valodā ir jūsu politika?

    • Да пожалейте вы редакцию. Она не регулирует применение разных языков в интернете, это не возможно физически.

 11. Mani jau nu galīgi nevajag mācīt, kā mīlēt Latviju. Latvija man nav ne māte, ne kas. Latvija ir mana dzimtene. Un es nevaru nevienu piespiest mīlēt Latviju. Neko nevar darīt – vai nu kāds kaut ko mīl vai nemīl. Un man ir pilnīgi vienalga, ko krievs aiz stūra domā.

 12. stereotipu gūstekne Atbildēt

  Un tikmēr somi pa tīro Latvijas mežus. Ar tulcītēm somu valodā. Un dāņi ar cūku mēsliem. Kad tādi sāks ar “labdien!”?

 13. tas ir mudēšanas piemērs! Atbildēt

  par bīkapiem var teikt – muldoņas! Nekas nav precīzi atbildēts! Dodied šiem bīskapiem pareizu padomu, lai nerunātu “neko”. Būtu labi, ja viņi ieklausītos Annas Žīgures teiktajā. Latvijā nav krievu – latviešu sadalījums! Latvijā ir Latviešu un citu mazākumtautību attiecības, kur vienojošais spēks ir latviešu valodā. Ir jābeidz latviešiem pašiem veidot divvalodību! Piemēram , – Latvijas radio 4 programma ir integrācijas programma mazākumtautībām Latvijā, kur “krievu valoda” tiek izmantota kā integrācijas valoda! Tas ir murgs! LR4 veido pāraides krievu valodā! un vēl, ir jābūt skaidrībai – kas ir mazākumtautība (sk, AM mājas lapu un Tiesībsarga ziņojumu “Bilingvala izglitiba”). Lūk jums arī iemesls – mēs paši veidojam divas kopienas Latvijā. izskatās, ka politiķiem, Ltv un LR vadītājiem ir ideju vakumspr to, ko runāt un kā veidot vienojošus raidījumus, rakstus.

Draugiem Facebook Twitter Google+