Laukos
Lauku sēta

Kā noņemt kārpas no govs tesmeņa? Atbild eksperts0

Foto LETA

Jautājums. Govij palaikam uz tesmeņa parādās kārpiņas, kas apgrūtina slaukšanu. Kā no tām atbrīvoties? Ingrīda Limbažu novadā.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns skaidro, ka pēc savas struktūras kārpas ir labdabīgs audzējs, ko izraisa govju papilomas vīruss. Šī infekcija palaikam parādās dažādos ganāmpulkos – mazās un lielās saimniecībās (neatkarīgi no govju skaita) atsevišķiem dzīvniekiem. Kārpas pēc izskata var būt dažādas: lielas, sīkas, plakanas, ar kājiņu.

Lielākās kārpas laikā, kad govs aizlaista ciet, var mēģināt nosiet, t.i., cieši savilkt ar kaprona diegu. Ja izdodas atrast īsto galveno kārpu, tā netiek apasiņota – apgādāta ar barības vielām – un pēc 2–3 nedēļām pati atmirst (vienlaikus ar to pazūd arī pārējās kārpas, un infekcija vairs neatkārtojas). Jārēķinās, ka kārpu nosiešana govij izraisa sāpes, tāpēc tā var iespert.

Cita metode pret kārpām – var mēģināt izmainīt govīm vielmaiņu, īslaicīgi (3–5 dienas pēc kārtas) lopiem dodot 70–100 gramu magnija oksīda. Jāseko, vai no šīs vielas dzīvniekam nesākas caureja, – tad ārstēšana jāpārtrauc. Izēdināt liellopiem magnija oksīdu nav tik vienkārši, jo tas ir negaršīgs un govis to ēd nelabprāt.

LA.lv