Foto – LETA

Kā nosaka pašvaldībai piederoša mājokļa īres maksu?
 0

Īrēju dzīvokli pašvaldībai piederošā skolas ēkā, un tas šeit ir vienīgais dzīvoklis. 
Saskaņojot ar pašvaldību, tajā iebūvējām vannas istabu, ierīkojām atsevišķu ūdensvadu, alternatīvu centrālo apkuri. Pirms pusgada saņēmu brīdinājumu par īres maksas paaugstināšanu, pamatojoties uz pašvaldības pasūtīto novērtējumu privātā firmā. Vērtējumā salīdzinātas dzīvokļu īres maksas citās pilsētās, bet nav paskaidrots, kas 
veido šo paaugstināto īres maksu. Nav ņemta vērā nauda, ko esam ieguldījuši dzīvokļa labiekārtošanā. Vai, nosakot īres maksu, nav konkrēti jānorāda, par ko un cik maksāju? Pašvaldība skaidro, ka no īres maksas grib gūt peļņu, un prasa 20 eirocentu 
(14 santīmu) par 1 m2, bet daudzdzīvokļu mājās mūsu pilsētiņā īres maksa ir mazāka –
16 centu (11 santīmu) par 1 m2. Mūsu dzīvoklī ir veci logi, gribam par savu naudu tos nomainīt. Deviņdesmitajos gados gribējām dzīvokli privatizēt, taču pašvaldība atteica.
 Elita

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Līdz šim daudzviet īres maksa neprivatizēto dzīvokļu īrniekiem bija tikpat liela kā privatizēto dzīvokļu īpašniekiem noteiktā apsaimniekošanas maksa. Proti, pašvaldības no sava īpašuma izīrēšanas nekādu peļņu neguva. Taču likumā “Par pašvaldībām” teikts, ka pašvaldībai no sava īpašuma izīrēšanas jāgūst peļņa! Tomēr, ņemot vērā cilvēku zemo maksātspēju, dažās pašvaldībās ir noteikta simboliska peļņa, piemēram, 7 eirocenti par dzīvokļa platības kvadrātmetru. Tai klāt nāk arī maksa par mājas apsaimniekošanu, kas, protams, ir krietni lielāka.

Likumā “Par dzīvojamo telpu īri” teikts, ka īres maksu veido dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla izīrētās dzīvojamās telpas platībai, un peļņa. Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem un normatīvajos aktos noteiktā nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai. Apsaimniekošanas maksu aprēķina pēc Ministru kabineta noteikumos Nr. 1014 “Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu” dotās metodikas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildus īres maksai īrniekam jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Ja māja atrodas uz cita īpašnieka zemes, uz īrnieka pleciem gulstas arī zemes nomas maksa.

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11.1 pantā teikts, ka pašvaldībām piederošo dzīvojamo telpu īres maksu nosaka pašvaldības dome vai tās pilnvarota institūcija pašvaldības domes noteiktajā kārtībā. Ja dzīvojamo telpu izīrē personai likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” paredzētajos gadījumos, pašvaldības dome var noteikt zemāku īres maksu, samazinot dzīvojamās telpas apsaimniekošanas izdevumus un neiekļaujot tajā peļņu.

Vai ir iespējams privatizēt vēstulē minēto dzīvokli? Dzīvokļu privatizācija Latvijā vēl nav pabeigta, taču diez vai skolai ir dzīvojamās mājas statuss, un uz to neattiecas likums “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”. Tādos gadījumos īrnieki īrēto dzīvokli, visticamāk, var no pašvaldības nopirkt, ja vien pašvaldība tam piekritīs. Var saprast īrnieku vēlmi uzlabot savus dzīves apstākļus, piemēram, ielikt jaunus logus, tomēr jāapsver, vai ir vērts ieguldīt lielus līdzekļus svešā īpašumā bez garantijas, ka tas kādreiz jums piederēs.