×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Kā samazināt ap māju esošā zemes gabala platību? Juristes padomi (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā (dzīvoklis ir īpašumā). Tā atrodas uz zemes, kas pieder trim īpašniekiem – valstij, pašvaldībai un vienai privātpersonai. Zemes gabals ap māju ir milzīgs, tāpēc jāmaksā liela nomas maksa. Dzirdēju, ka turpmāk būs iespējams samazināt ap māju esošā zemes gabala platību. Kas par to maksās – es vai zemes īpašnieki? ILGA RĪGĀ

Likums “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” ir papildināts ar 85. un 86. pantu, kas stāsies spēkā nākamā gada 1. jūlijā. 85. pantā ir noteikta dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanas kārtība.

To varēs ierosināt:

1) privatizētā objekta īpašnieks (dzīvokļa īpašnieks), kuram dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamais zemes gabals nodots nomā uz 99 gadiem;

2) privatizētā objekta īpašnieks (dzīvokļa īpašnieks), ja dzīvojamai mājai noteiktais funkcionāli nepieciešamais zemes gabals pilnībā vai daļēji pieder citai fiziskajai vai juridiskajai personai;

3) dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala īpašnieks, kas nav privatizētā objekta īpašnieks.

Ja būs saņemts kaut vai viens ierosinājums, pašvaldība vienlaikus izvērtēs arī citu dzīvojamām mājām funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu pārskatīšanas nepieciešamību attiecīgā kvartāla robežās. Pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem noteiks kārtību, kādā:

• tiek ierosināta dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšana;

• tā informē zemes īpašniekus un privatizēto objektu īpašniekus (dzīvokļu īpašniekus), noskaidro viņu viedokļus un pieņem šā panta ceturtajā daļā minēto lēmumu attiecībā uz funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu pārskatīšanas uzsākšanu;

• tā izvērtē iesaistīto personu viedokļus, pārskata nepieciešamā zemes gabala platību un robežas, ņemot vērā arī situāciju attiecīgajā kvartālā, un pieņem lēmumu par pārskatīšanu.

Pašvaldībai lēmums jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par pārskatīšanas ierosināšanu. Lēmumu varēs pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Pārskatīšana jāpabeidz ne vēlāk kā divu gadu un sešu mēnešu laikā no dienas, kad lēmums par šāda zemes gabala pārskatīšanas uzsākšanu būs kļuvis neapstrīdams.

Dzīvokļu īpašnieki būs tiesīgi ierosināt zemes gabala pārskatīšanu, izteikt savus apsvērumus pārskatīšanas procesā, kā arī pārsūdzēt pašvaldības lēmumu attiecībā uz pārskatīšanas uzsākšanu vai pārskatīšanu, ja to būs nolēmusi dzīvokļu īpašnieku kopība Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Zemes gabala pārskatīšanas ierosināšana un uzsākšana gan neapturēs privatizētā objekta īpašnieka pienākumu maksāt zemes nomas maksu.

Taču likums arī paredz, ka izdevumus par zemes gabala pārskatīšanu sedz privatizētā objekta īpašnieks (dzīvokļa īpašnieks) vai zemes gabala īpašnieks, kurš ierosinājis pārskatīšanu. Izdevumus ir tiesības segt triju gadu laikā no maksājuma uzdevuma saņemšanas dienas, izdarot periodiskus maksājumus.

Pašvaldība ir tiesīga prasīt maksu par zemes gabala pārskatīšanu. Tā ar saistošajiem noteikumiem noteiks kārtību, kādā tiek aprēķināta šāda maksa (izdevumi par organizatoriskajām un tehniskajām darbībām) un kā tiek veikti maksājumi.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Varu turpinat .Ari Riga zemi majam teritoriju planotaji piesaistija uz VDK sagrozitajiem PSRS planiem .MK nosutita vestule noTM SUPER juristi atsakas IZSLEGT novisiem likumiem unMK noteikumiem IERADIT [LAIKAM gaida PSRS ATGRIESANOS]BET MANU IEROSINATO sakartot vienreiz IERADISANASmurgu ar “MERNIEKU LAIKIEM”atsakas,laikam gaida ka EIROPAS KOMISIJA uzliks SODU

  2. Kartejais likumu murgs .Ne velti Arhibiskaps 18 nov. uzruna skaidri pateica ,ka visu var sakt no SAKUMA.Josakas ar dazadam normam pilsetas un laukos.GALVENAIS ka tagat musu 100 GUDRIE neatzist ka ta ir likumdezeja vaina bet PSRS likumu nomam VISAS IZMAKSAS UZLIEK UZ PRIVATIPASNIEKIEM.Tabija padomju laika LAI IZNICINATU PRIVATIPASUMU,unari tagat GRIB TO TURPINAT.

Draugiem Facebook Twitter Google+