×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

Kā novadi veicina iedzīvotāju atgriešanos?

Ināra Silicka, Kārsavas novada domes priekšsēdētāja: 
”Mērķis atsaukt novados iedzīvotājus ir cēls. Ja to tik vienkārši varētu izdarīt, mēs jau sen to būtu paveikuši.

 

Mūsu pašvaldība ir pašā Latvijas pierobežā, un mums šķiet, ka šobrīd valdībai ir interesanta attieksme – no vienas puses, runā par iedzīvotāju atgriešanos laukos un mājās, bet no otras – reģionālās programmas ietvaros tiek piešķirti līdzekļi bijušajiem rajonu centriem, kas ir mums apkārt – Rēzeknei un Ludzai –, bet mazie novadi tiek pilnībā diskriminēti, tiem nekas netiek atvēlēts. Tiek piedāvāti pārcelšanās pabalsti. Šobrīd notiek viss, lai iedzīvotāji Kārsavas novadā neatgrieztos, tieši pretēji – šķiet, ka valsts noskaņota cilvēkus no šejienes dabūt prom.”

Leons Līdums, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs: 
”Pagaidām gan cenšamies noturēt tos cilvēkus, kas novadā vēl ir palikuši, piedāvājot sociālo atbalstu, un iespēju robežās arī veicinām uzņēmējdarbību. Regulāri tiekamies ar mūsu novada uzņēmējiem un pārrunājam dažādus risinājumus un iespējas radīt jaunas darba vietas. Konkrētu aktivitāšu, ar kuru palīdzību atsaukt novadā jau aizbraukušos iedzīvotājus, pagaidām nav. Bet daudzu aizceļojušo speciālistu mums šobrīd pietrūkst. Esam apsprieduši ideju – ar pašvaldības mājas lapas palīdzību veidot kaut kāda veida saziņu ar bijušajiem novadniekiem, kas atrodas ārvalstīs. Tādā veidā varētu šos emigrējušos gan nodrošināt ar aktuālo informāciju par iespējam novadā, gan arī sniegt psiholoģisko saikni ar mājām.”

Valdis Veips, Bauskas novada pašvaldības vadītājs: 
”Ar darba vietām ir pagrūti, tomēr, sakārtojot infrastruktūru un nepilnu gadu sadarbojoties ar uzņēmējiem konsultatīvajā padomē, mēģinām radīt vidi, kurā uzņēmējiem būtu interese darboties. Mums nav lielu uzņēmēju, bet tie, kas ir, cenšas palēnām attīstīties, un ar katru gadu parādās aizvien jaunas iespējas strādāt. Galvenais valstij ir sniegt atbalstu ne tikai lielajām Latvijas pilsētām. Jāpavērš skatiens arī lauku virzienā, attīstot tūrismu, saimniecību u. c. jomas.”

Aivars Šilis, Aizputes novada domes priekšsēdētājs: 
”Šobrīd mums izvērstas aizbraukušo novadnieku atgriešanās programmas nav. Ir pro­blēmas ar darba vietām, investīciju un uzņēmēju piesaisti. Tāpēc patiesībā nav nemaz piemērotu apstākļu, kas ļautu mums aicināt aizbraucējus mājup. Cilvēki gribētu atgriezties, bet mums nav ko piedāvāt.”

Uzziņa

Ekonomikas ministrs Daniels Pav­ļuts rosina veidot reemigrācijas plānu, kura mērķis būtu veicināt ārzemēs dzīvojošo latviešu atgriešanos Latvijas sabiedrībā un darba tirgū.

Vairāk nekā puse Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atbalsta ideju par visaptveroša reemigrācijas plāna nepieciešamību.

Avots: TNS/LNT “900 sekundes” veikta aptauja. Aptaujāti 800 Latvijas iedzīvotāji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+