×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. maijs, 2012
Drukāt

Kā novērst gurķu kaites?

gurkukraupis1

“Pagājušajā sezonā gurķiem uzmetās kraupis, tie cieta arī no pelēkās puves. Mēģināju apkarot ar dažādiem paņēmieniem, bet bez īpašiem rezultātiem. Kas būtu jālieto pret šīm slimībām?”
 V. Krastiņa Liepājā

 

Gurķu kraupi ierosina sēne Cladosporium cucumerinum. Slimība ir diezgan izplatīta un postoša gan lauka stādījumos, gan nelielās plēves seguma siltumnīcās. Tās attīstību un izplatību veicina temperatūras svārstības (naktīs zem +15 °C) un paaugstināts mitrums (virs 95 %). Uz lapām parādās brūni plankumi ar dzeltenu apmali, bet uz augļiem – mizā iegrimuši, no tiem izplūst lipīgs šķidrums, vēlāk bojājumu vietas kļūst cietas, miza plaisā. 
gurkukraupis3

Lai apkarotu šo slimību, jāizvēlas pret kraupi izturīgas šķirnes (visām jaunajām konservējamo gurķu šķirnēm piemīt kompleksa slimībizturība pret īsto miltrasu, gurķu mozaīkas vīrusu un kraupi, dažām arī pret neīsto miltrasu), jāievēro augu seka, jāiznīcina slimie augi un to atliekas (tajās saglabājas slimības ierosinātāji), jānodrošina gaisa cirkulācija un jānovērš augsnes sablīvēšanās. Diemžēl ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu reģistrā nav neviena, ko būtu atļauts izmantot gurķu kraupja ierobežošanai.

Pelēko puvi ierosina sēne Botrytis cinerea. Slimības izplatību gan neapkurināmās siltumnīcās, gan laukā veicina augsts gaisa mitrums un pazemināta temperatūra. Uz lapām, stublāja (īpaši lapu žāklēs) un augļiem veidojas brūnganpelēki plankumi, kas pārklājas ar pelēku apsarmi, bet vēlāk, slimībai attīstoties, gurķi sapūst. Lai ierobežotu pelēkās puves izplatību, siltumnīcā uztur pietiekami sausu gaisu, laikus novāc inficētās lapas un augļus. Bojātās vietas uz stublāja var apziest ar ūdens un krīta maisījumu (putriņu). Cīņai pret pelēko puvi var izmantot 2 % fitoekolu IF un fitoekolu 40 (1 – 2 % koncentrācijā). Augus apsmidzina, parādoties pirmajām saslimšanas pazīmēm, un, ja nepieciešams, to dara atkārtoti pēc 10 – 15 dienām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+