Veselam
Ārstēšana

Kā novērst “slēpto” epidēmiju 0

Foto – Shutterstock

Patlaban apmēram 5,5 miljoni cilvēku Eiropas Savienībā sirgst ar C hepatītu. Skumji, bet fakts – patiesībā šis skaitlis varētu būt daudz lielāks.

C hepatītu sauc par “slēpto” epidēmiju, jo, kamēr slimība nav sasniegusi vēlu fāzi, tās simptomi bieži vien ir grūti nosakāmi, un tā galvenokārt skar nabadzīgos un neaizsargātos iedzīvotājus, piemēram, intravenozo narkotiku lietotājus. Realitāte ir diezgan drūma arī tāpēc, ka zāles pret hepatītu ir pārmērīgi dārgas, tomēr šī slimība ir novēršama – ja mēs vairāk pievērstos profilaksei, ar ārstēšanu būtu jānodarbojas daudz mazāk.

Mēs zinām, kas ir vajadzīgs: papildu pārbaudes, skrīnings un izpratnes veicināšana, īpaši neaizsargātajām grupām; savlaicīga diagnostika, slimības atklāšana agrīnā fāzē un atbilstoša ārstēšana. Dalībvalstis ir apņēmušās sasniegt ilgtspējīgas attīstības mērķus: izskaust HIV/AIDS un tuberkulozi un samazināt vīrushepatīta izplatību līdz 2030. gadam. ES līmenī mēs Eiropas Komisijā joprojām esam apņēmības pilni tām palīdzēt, kā jau tika uzsvērts mūsu paziņojumā “Turpmākie pasākumi ilgtspējīgai Eiropas nākotnei”.

Mēs atbalstām pasaules mēroga veselības aizsardzības iniciatīvas, tādas kā Pasaules fonds AIDS, tuberkulozes un malārijas apkarošanai. Mēs arī nesen parakstījām kopīgo paziņojumu attiecībā uz Eiropas vienošanos par attīstību, kas uzliek Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm pienākumu arī turpmāk ieguldīt līdzekļus infekcijas slimību profilaksē un apkarošanā un nodrošināt svarīgākos medikamentus un vakcīnas par pieejamu cenu visiem iedzīvotājiem. Komisija ir arī cieši apņēmusies turpināt atbalstīt pētījumus par vīrushepatītu un izstrādāt profilakses un terapeitiskās metodes programmas “Apvārsnis 2020” ietvaros.

Mēs vēlamies arī turpmāk veicināt sadarbību ES līmenī. Komisija ir paplašinājusi sadarbību ar ES dalībvalstīm un ieinteresētajām personām HIV/AIDS, hepatīta un tuberkulozes jomā, lai palielinātu profilakses un pārbaudes programmu mērogu, novērstu sociālo nevienlīdzību un nodrošinātu piekļuvi skrīningam un aprūpei visiem iedzīvotājiem. Mēs izmantosim ES veselības aizsardzības programmu, lai piešķirtu līdzekļus, īpaši neaizsargātāko iedzīvotāju vajadzībām. Piemēram, šogad uzsāksim uzlabot HIV/AIDS, hepatīta, tuberkulozes un seksuāli transmisīvo infekciju profilakses un ārstēšanas kvalitāti. Turklāt dalībvalstis tiek aicinātas izmantot kopīgo iepirkuma nolīgumu, kas palīdzēs tām iegādāties zāles ar izdevīgākiem nosacījumiem.

Esmu cieši pārliecināts, ka efektīvai hepatīta profilaksei, ārstēšanai un slimnieku aprūpei jākļūst par ierastu praksi visā Eiropā. Šā gada Pasaules hepatīta dienā ir ne tikai jāatgādina sev, ka mums ir līdzekļi, kas ļauj gūt panākumus, bet patiešām kopīgi jāstrādā pie tā, lai novērstu šo “slēpto” epidēmiju. Kopīgi mēs varam izskaust hepatītu Eiropā.

 

Vītenis Andrjukaitis, ES komisārs veselības un pārtikas nekaitīguma jomā

LA.lv