×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
21. marts, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Kā Orvela romānā (14)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans

Vācijas un Nīderlandes varas­ie­stāžu lēmums nedot atļauju oficiālās Ankaras organizētiem mītiņiem Vācijā (saistībā ar Turcijā paredzēto referendumu par prezidenta pilnvaru paplašināšanu), kā zināms, izraisīja Redžepa Tajipa Erdogana dusmu izvirdumu. Viņš pavēstīja, ka tāda nostāja “neatšķiras no nacistu rīcības”. Apgalvojuma absurdais raksturs nav īpaši jāpierāda. Bet daļēji pati Vācija – viena no tolerantākajām pasaules valstīm – ir radījusi situāciju, kurā Erdogans var sacīt un arī darīt gandrīz visu, ko grib, sevišķi nedomājot par sekām. Jo par sekām jādomā Eiropai, kas kļuvusi atkarīga no Ankaras labās gribas bēgļu straumju iegrožošanā.

Ir arī pierasts, ka citiem adresētās absurdās apsūdzības visskaļāk izsaka klaji represīvi režīmi vai valstis, ko pazīstamais franču ekonomists Nikolā Baverē mēdz dēvēt par “demokratūrām”. Tajās saglabāta demokrātijas fasāde, taču visas institūcijas – parlaments, tiesu iestādes, prese –, kā arī ekonomiskās norises šķietami brīvajā tirgū ir pakļautas vienas personas iemiesotam varas centram. Nav iespējams pilnībā atgriezties pie kāda pagātnes iedvesmota diktatoriska pārvaldes modeļa, tāpēc varas dalīšanu simbolizējošās institūcijas turpina pastāvēt, bet faktiski apkalpo mūžīgā prezidenta un viņam pietuvināto cilvēku vajadzības. Eiropas attiecības ar “demokratūrām” vienmēr bijušas sarežģītas un arī samērā liekulīgas. Vārdos un darbos nepārkāpjamās robežas nekad nav tikušas stingri formulētas, un savā ziņā ir pat likumsakarīgi, ka tās tiek pārkāptas.

Tā kā nopietnu argumentu trūkst, apvainojumus nacismā šodien bār­sta ar plašu vērienu. Nu tie sasnieguši Vāciju, kuras paveiktais savas vēstures izvērtējumā varētu noderēt par paraugu dažam labam totalitārās pagātnes nostalģijā iegrimušam režīmam. Tikmēr Krievijas aizsardzības ministrs Šoigu liek būvēt Piemaskavas “Patriotu parkā” tādu kā rotaļu Reihstāgu jaunatnes militārajiem vingrinājumiem un izliekas nesaprotam, kāpēc vācieši uztver šo ideju bez pārliekas sajūsmas. Tas pats ministrs pērn cēla iebildumus pret britiem, kuri manevros “ienaidnieka apzīmēšanai sākuši izmantot Krievijā ražotus tankus un Krievijas bruņoto spēku formastērpus”, un piebilda, ka “pēdējo reizi šādu mācību metodi izmantoja nacistiskā Vācija Otrā pasaules kara laikā”. Diezgan neprecīzi, jo tolaik pastāvēja nevis Krievijas armija (protams, ja neskaitām Vlasova “Krievijas atbrīvošanas armiju”), bet gan Strādnieku un zemnieku sarkanā armija – tā oficiāli līdz 1946. gadam sauca PSRS bruņotos spēkus. Un vēlāk aukstā kara ērā rietumvalstis tos uzlūkoja par galveno draudu. Nebūsim sīkumaini, tikai konstatēsim, ka Šoigu nepatīk manevri ar Krievijas iztēlošanu potenciālā pretinieka lomā, kas, viņaprāt, pielīdzināma nacistiskai praksei. Taču viņam šķiet gluži dabiski, ja Krievija – vismaz kopš “Zapad–09”, tātad 2009. gada – rīko vērienīgas kara spēles, kurās tiek simulētas militāras operācijas pret Baltijas valstīm vai kodoltrieciens Varšavai.

Pēdējā laikā birka “nacists” vai “fašists” nav piekarināta varbūt vienīgi tiem, kuriem tā vislabāk piestāvētu. Process, kas iesākās ar “nacisma atdzimšanu” Baltijā, vēršas plašumā. Tā sagadījies, ka 16. martā jeb datumā, kad, Kremļa telekanālu vārdiem, Rīgā “maršē esesieši”, pirms trim gadiem Krimā zem tur iemaršējušo zaļo cilvēciņu stobriem noritēja “referendums” – Eiropas neonacistu visnotaļ apsveikts – par pussalas iekļaušanu Krievijā. Nostādnes, ar kādām tika pamatota Krimas aneksija, saskanēja ar 1938. gadā Minhenē nacionālsociālistu izvirzītajām un Eiropas demokrātisko lielvalstu akceptētajām prasībām par Sudetu apgabala pievienošanu Vācijai. Pēc Molotova–Ribentropa pakta noslēgšanas, respektīvi, Otrā pasaules kara sākumā arī Maskava izmantoja tēzi par brāļu tautu atbrīvošanu, lai pamatotu sarkanarmijas iebrukumu Polijā, tās sadalīšanu un teritorijas lielas daļas piesavināšanos, kas izrietēja no Staļina un Hitlera darījuma. Toreiz Maskavā “nacisti” nebija lamuvārds. Molotovs, uzstājoties PSRS Augstākās padomes sēdē, aicināja piepildīt ar “jaunu saturu” arī tādus jēdzienus kā “agresija” un “agresors”. Proti, agresors ir ne jau tas, kas iebrūk un anektē… Teju kā Orvela attēlotājā ačgārnajā sabiedrībā, kur “karš ir miers”, jēdzienu piepildīšana ar jaunu saturu ir atsākusies.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Vēsturiskā patiesība Atbildēt

  Vakar Kara muzejā Ungārijas vēstniecība rīkoja semināru par GULAGU PSRS. Vai ziniet ka PSRS sarkanā fašisma-staļinisma ideoloģijas izpildījumā kopumā nosūtīja uz GULAGU ap 800.000 ungāru no viņu dzimtajām vietām,lai iztīrītu okupēto teritoriju no “nevēlamiem elementiem” ,gluži tāpat kā Latvijā. Arī Ungārijā PSRS armija iegāja kā atbrīvotāja,bet palika kā okupanti un pārvērta to,kā arī citas Austrumeiropas valstis par tā saucamām PSRS satelītvalstīm,PSRS stingrā valdījumā.
  Mums jāmācās no ungāriem kā cienīt sevi,savu kultūru un vēsturi,kaut arī tik traģisku,neklusēt gļēvi un nodevīgi kā daļa mūsu politiķu,bet runāt un atgādināt tiem aklajiem un kurlajiem,kuri grib zināt tikai viņiem izdevīgu taisnību, taisnību ir daudz,bet patiesība ir viena-cilvēcības patiesība.Ne būnie-vācu nacisti,ne sarkanie krievu komunistiskie fašisti sev līdzi nenesa cilvēcību,bet gan necilvēcību un nāvi.

 2. Jā lielisks raksts!!! Krievu “tanki” jau ir! Latvijā līdz ar Putina publisko paziņojumu savulaik ,ka Krievija darīs visu iespējamo,lai atjaunotu savu varu bijušās PSRS teritorijā. Putins teica arī,ka čekists nekad nav bijušais,bet vienmēr ir esošais,jo čekisti ir īpašas raudzes.Pats Putins arī,kā zināms, ir čekas virsnieks-pulkvedis,vai apakšpulkvedis,informācija pretrunīga. Tanki jau dara savu Latvijas valsts iznīcinošo darbu,tikai tie ir it kā neredzami,toties labi jūtami ar moderno tehnoloģiju palīdzību,kuras kā nāvējošu indi rada melus,melus un vēlreiz melus.PSRS bija melu impērija,šajā impērijā piedzimu un aktīvo darba mūžu nodzīvoju-ļoti labi zinu. Kaut arī tik bieži publiski bija redzami sarkani plakāti ar baltiem burtiem – PSKP ir mūsu laikmeta gods,prāts un sirdsapziņa!!!,ber realitātē nebija ne ne goda,ne sirdsapziņas.Tikai kailais varaskārais, neželīgais lielkrievu šovinistiskais prāts. Lūk tas ir tas briesmīgākais tanks šodien un arī rīt!!!.

 3. Nur ein ….. Russe ist ein guter Russe.

  • Заколебал, дохтур! Вот вам в ответ. Хороший дохтур – дохлый дохтур!

   • поцан-двоечник Atbildēt

    учи домашние на завтра а то весной не переведут на четвертый класс !

    • Оно и видно, что двоечник. Я своё уже давно отучился. Я теперь сам учу других. могу и тебя поучить.

 4. Oleg from Russia Atbildēt

  Tev vai uldis runāt par нацистах un нацизме? Lūk, jūsu nacionālie varoņi, kurām par godu notiek ikgadējie gājieni, kuros uzstājas politiku augstākās rindās un pat 2 gadu šis “svētki” ir valsts. Šeit ir tie “varoņi”:
  tad
  ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D1%8B%D1%88%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8

  un tagad
  news-front.info/2016/03/08/pochemu-legionery-vaffen-ss-stali-geroyami-sovremennoj-latvii

  • необольщайся, Atbildēt

   “maskačka” еще не Россия, как бы тебе не хотелось !

  • Visi, kas karoja pret absolūto ļaunumu, staļinismu – rusismu, pret pravoslavnutizēto mongoloīdu ordu, staļiniskiem civilizācijas atkritumiem, bija varoņi.

   • Уймись, ариец недоделанный! Вспомни о судьбе Гитлера и прочих. Сам ты – отбросы латышского национализма.

 5. О, очередной «выкидыш» от Улдиса. Орвелу самому такое и не снилось, а этому гавноплёту всё нипочём. О чём бы не писал сей, якобы журналист, а на самом то деле политически анало-ангажированный и проплаченный пропагандист, у него Россия всегда во всём виновата. Руссофобия – это его способ жизни и зарабатывания денег, его религия. Как, впрочем, и у многих других в Латвии.
  Информационный повод напрямую связан с Эрдоганом и Турцией, а содержание статейки – только про «плохую и нехорошую» Россию. А почему же журналист, если он действительно журналист, не проанализировал причины таких высказываний Эрдогана?! Что, критиковать ЕС и Америку ему не с руки? А разворачивать в небе и отказывать в посадке самолёту с министром иностранных дел другой страны, это разве нормально и демократично?! Тем более, что и сам полёт и встреча с соотечественниками, были заранее согласованы по дипломатическим каналам! Где хоть строчка про это, Улдис?
  Бирку «нацист и фашист» можно смело вешать вам на шею, вы это полностью сами заслужили!

  • “Fobija”, tas nozīmē baidīties. Neviens no jums nebaidās, vienkārši pasaules sabiedrībai jūs, homo russicus, esiet pretīgi un jūs nocina, pat ja jūsu smirdīgās fašistu sugas īpatnis nēsā Chopard pulksteni un brauc ar Bentley.

   • Судя по всему, у тебя то бентли нет, homo latviSScus. Зависть плохое чувство, Улдис. А вы с автором два сапога – пара! Прямо близнецы братья. А ты не автор ли случаем, а?

 6. Krievija 20. gs. laikā divas reizes uzveica sociālismu.
  Pirmo reizi 1945 gadā Hitlera nacionālsociālismu.
  Otro reizi 1991 gadā Brežņeva internacionālismu.
  Tikai nez kāpēc Krievija nelepojas ar šādu CV.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+