Foto – Valdis Semjonovs

Kā pagatavot veselīgu dzērienu no Indijas rīsa sēnes 2

Pastāstiet par Indijas rīsa sēni! Kā tā ietekmē veselību un cik daudz drīkst lietot? 
Emīlija Kuldīgas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Indijas jūras rīsa sēne ir dzīvs simbiozes organisms (zooglija), kam nav nekā kopēja ne ar rīsiem, ne ar sēnēm.

Uzlējuma gatavošanai nepieciešams akas vai avota ūdens, cukurs un žāvēti augļi, visbiežāk – rozīnes. Nav ieteicami āboli. Uz četrām ēdamkarotēm rīsa sēnes ņem litru ūdens, trīs ēdamkarotes cukura un 3 – 4 rozīnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms rīsa sēni salej caurdurī, notecina, izlasa žāvētos augļus. Sēni noskalo remdenā ūdenī un ar karoti saliek atpakaļ burkā. Uzlej remdenu cukurūdeni un ieber žāvētos augļus. Dzēriens parasti ir gatavs trešajā dienā. Var izmantot ūdeni un žāvētus augļus bez cukura, taču tad sēne vairojas ļoti lēni.

Ja laikus nenomaina ūdeni un augļus, šķidrums pārskābst un sēne aiziet bojā, sadaloties sīkās pārsliņās.

Puscaurspīdīgo kristāliņu uzlējums atgādina nedaudz gāzētu kvasu vai raudzētas bērzu sulas, taču var būt arī citas garšas nianses. Tas atkarīgs no piedevām, ar ko sēni baro. Izmantojot kaltētus ābolus, uzlējums nav tik vērtīgs, kā tad, ja lieto žāvētas aprikozes, rozīnes un vīģes.

Ja sēni kādu laiku nav iespējams apkopt, to noskalo, saber burkā un neaizvākotu ieliek ledusskapja apakšējā plauktā.

Uzlējums ir bioloģiski aktīvs līdzeklis ar plašu iedarbību. Dzēriena vērtību rada sarežģīts ķīmiskais sastāvs, kas izskaidro tā labvēlīgo efektu.

Dzēriena sastāvā ir etiķskābe, skābeņskābe, citronskābe, pienskābe un citas. organiskās skābes, pienskābās baktērijas, raugveidīgas sēnītes, fermenti, kas palēnina novecošanu, uzlabo vielmaiņu un regulē svaru, veicina ogļhidrātu, olbaltumvielu un lipīdu šķelšanos, dažu vielmaiņas gala produktu izvadīšanu. Sastāvā ir arī spirts, kofeīns, C un D vitamīns, miecvielas, aldehīdi, alkoloīdi, glikozīdi, gremošanas enzīmi, fermenti, koenzīms Q10.

Dažādi avoti uzskaita desmitiem veselības problēmu, kad būtu ieteicams šis dzēriens, – no cukura līmeņa pazemināšanas asinīs, nervu sistēmas stiprināšanas un labvēlīgas ietekmes radikulīta gadījumā līdz nakts svīšanas mazināšanai un potences uzlabošanai vīriešiem.

Reklāma
Reklāma

Lai gūtu dziedinošu efektu, dzēriens jālieto regulāri, vēlams 10 – 20 minūtes pirms ēšanas. Efektivitāte novērojama pēc 2 – 4 nedēļām. Tomēr dzēriens nav zāles un nevar tās aizstāt, taču ir vērtīgs dabisks produkts, kas stimulē svarīgas norises organismā.

Ja garšo un nerada nevēlamas reakcijas, var lietot, cik kārojas. Nevajag sevi piespiest dzert kā zāles, ja nepatika rodas jau pēc pirmajiem malkiem. Tā ir zīme, ka organismam pietiek jau izdzertā.

Sākumā uzlējums rada spēcīgu urīndzenošu efektu, tāpēc nav ieteicams pārspīlēt – pirmajā nedēļā pietiek ar glāzi visas dienas garumā, pēc tam devu pakāpeniski var palielināt. Vienas saldskābā dzēriena glāzes pietiek, lai uz ilgu laiku remdētu slāpes un uzlabotu pašsajūtu. Dažiem tā izpaužas kā darbaspēju palielināšanās, atbrīvošanās no galvassāpēm, kāds retāk saaukstējas vai ātrāk izveseļojas, citiem normalizējas asinsspiediens. Vieglā skābuma dēļ dzēriens piemērots paģiru rītam, bet kompreses var likt uz tām ķermeņa vietām, kur veidojas sāļu nogulsnējumi. Komprese noder arī pret galvassāpēm. Angīnas gadījumā var izmantot rīkles skalošanai, bet nogurumu mazina vanna, kam pievienoti trīs litri jūras rīsa sēnes uzlējuma.

Tāpat kā citus dzērienus, kuros ir polisaharīdi, sēnes uzlējums nav ieteicams diabētiķiem, kuri atkarīgi no insulīna preparātiem. Nevajadzētu lietot arī dažos kuņģa un zarnu trakta saslimšanu gadījumos, īpaši, ja ir paaugstināts kuņģa skābes daudzums. Lietojot ar kosmētisku mērķi (ādas atsvaidzināšanai un tonizēšanai, attīrot no atmirušajām ādas šūnām), var rasties alerģiskas reakcijas. Kairinājumu rada arī sausai ādai vai tad, ja ir sīkas rētiņas.

Toties uzlējuma izmantošana matu skalošanai tiem rada dabisku spīdumu un stiprina saknes. Ja ir taukaini mati, katru otro dienu ieteicams ierīvēt galvas ādā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.