Foto-Shutterstock

Kā paglābt ādas zābakus ziemā? Dažus no padomiem tu nebūsi zinājis 0

Viens no visdrošākajiem zābaku glābšanas paņēmieniem ziemā ir pēc iespējas mazāk staigāt tur, kur centīgie sētnieki ir dāsni izbārstījuši sāli un citus ledus šķīdinošus maisījumus. Tomēr tas nav īsti iespējams. Pat visrūpīgākajam kājāmgājējam jāsamierinās ar to, ka viņa ādas zābakus kopā ar mitrumu sasniegs sāls, kas iesūksies materiālā un pamazām sabojās to.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Daži padomi:
1.Sāls un citas kodīgās vielas parasti krājas kupenās ceļa malā, tāpēc visveselīgāk izmantot gājēju pārejas.
2.Pirms ieiet mājās, izmantojiet, ja iespējams, apkārtnē esošo tīro sniegu, lai patīrītu tajā apavus.
3.Lai necīnītos ar baltajiem plankumiem uz zābaku virsmas, iepriekš ir jāparūpējas par to aizsardzību pret mitrumu. Vislabāk to darīt, iegādājoties apavu krēmus, vasku un sprejus, kas domāti gludai vai zamša ādai, kā arī sader krāsas ziņā.
4.Lai ziemas apavi kalpotu ilgāk, nepieciešams tos tīrīt un kopt katru dienu – ne tikai pirms iziešanas ārā, bet arī pēc pārnākšanas mājās. Jānotīra no netīrumiem, sāls, rūpīgi jānomazgā un tad jāžāvē. Tikai uz sausas un attīrītas apavu virsmas var klāt aizsarglīdzekli, kas atgrūdīs mitrumu. Starp citu, aizsardzība pret mitrumu nodrošina arī to, ka nesals kājas!
5.Īpaši jāsaņemas tiem, kas iecienījuši dārgus zamšādas apavus, jo vislabāk šādu materiālu var notīrīt ar birstīti, kā arī turot tos virs tvaika, kas paceļ materiāla šķiedras. Zamšādas apaviem ir arī īpaši izstrādāti aizsarglīdzekļi.
6.Apstrāde ar aizsargājošu spreju ieteicama divos piegājienos – uzsmidzina, ļauj iesūkties, tad apstrādā vēlreiz. Apstrādājot ieteicams turēt spreju apmēram 20 cm attālumā no apava, kā arī darīt to viegli vēdināmā telpā, nepieļaujot spreja šķidruma ieelpošanu.
7.Tautas līdzekļu klāstā ir šāds paņēmiens: lai tiktu vaļā no sāls plankumiem, ņem mīkstu flaneļa vai kokvilnas lupatiņu, samitrina to ūdenī un rūpīgi noberž apavu; tad ņem otru tādu pašu lupatiņu, tikai sausu, samitrina to saulespuķu vai jebkurā citā eļļā un rūpīgi ieziež apavus. To var veikt vairākas reizes, kamēr eļļa ir iesūkusies.
8.Eļļas vietā varot lietot arī cūku vai citu dzīvnieku taukus (nesālītus!), vazilīnu, bišu vasku, kas sajaukts ar terpentīnu un rīcineļļu, un pat matu kondicionieri. Ar jebkuru no šiem līdzekļiem jāsamitrina mīksta auduma lupatiņa un jāapstrādā apavi vairākas reizes, lai efekts ir manāmāks.

Kas jālīmē uz zoles, lai nepaslīdētu?
Ziemā bieži gadās, ka pat viscentīgākie sētnieki nepaspēj notīrīt visas ietves no sniega, tāpēc veidojas ledus kārtiņa, kas ir bīstama, ja to neapstrādā ar sāli vai citiem kodīgiem līdzekļiem. Protams, nobārstīt ielas ar sāli arī nav prāta darbs. Turklāt – katra kritēja glābšanās ir arī paša kritēja rokās. Daži paņēmieni tam, kā uzlabot apavu zoles nekontrolējamās attiecības ar ledu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Paņēmiens no padomju laikiem, kad plāksteris bija patiesi grūti dabūjams nost no cilvēka ādas. Lai apava zolei būtu labāka saķeršanās ar apledojušo virsmu, var uz tās uzlīmēt medicīnas plāksterus (jāmeklē tādus, kas ir īpaši lipīgi!). Svarīgi, lai zole līmēšanas brīdī būtu sausa!
Zoles pretslīdes kvalitāti var uzlabot, ja to kārtīgi izberž ar smilšpapīru. Tiesa, tā nav 100% garantija uz ledus. Tāpat smilšpapīru var arī uzlīmēt uz zoles, lai gan tā labās pretslīdes īpašības ilgs tikai pāris dienu.
Pāris dienām intensīvas staigāšanas pa apledojušām virsmām var noderēt gumijas/plastikāta līmes savienojums ar sāls kristāliņiem – šo kārtiņu klāj uz zoles un bauda berzes koeficienta palielināšanos, kas nozīmē mazāku slīdi.
Trauku mazgājamā švammīte – precīzāk, tās raupjā kārtiņa. Būs nepieciešama arī superlīme un ne tik daudz – estētiskas jūtas, jo zoles izskats iegūst nedaudz ērmotas īpašības. Toties šādi, ar superlīmi pielīmēta švammītes kārta padara iespējamu kāpšanu sniegotā, izstaigātā kalnā un pat staigāšanu pa ledus klučiem. Pēc pāris staigāšanas reizēm švammīte var nedaudz sadriskāties.
Pretslīdes uzlikas apaviem – iegādājamas sporta vai saimniecības veikalos. Tas gan nav tik estētiskas un maksās no četriem līdz pāris desmitiem eiro, turklāt kalpos pāris sezonas, nevis visu mūžu. Toties kāpšana leduskalnā ar šiem ir tīri ērta.
Silikona hermētiķis – ar to ikdienā varam aizklāt šķirbas vannasistabā un pie virtuves izlietnes, bet, uzklāts uz apavu zoles, tas var noderēt arī staigāšanai pa slidenām virsmām. Tiesa, tas var attiecīgi smakot pēc etiķa. Interesanti, ka ar hermētiķi kārtīgi pārklāta zole piešķir katram spertajam solim zināmu elastīgu efektu. Vienīgais mīnuss – ilga staigāšana hermētiķi nodīrā un tas krīt nost.
Ja apaviem ir bieza zole un kārtīgi protektori, tad tos var padarīt vēl ledusizturīgākus, ieskrūvējot katrā zoles pusē dažas automašīnu riepu radzes, ko var iegādāties autopiederumu veikalos. Šis paņēmiens gan neder apaviem ar plānu un smalku zoli.
Dažās apavu remontdarbnīcās ir pieejamas īpašas poliuritāna uzlikas zolēm – tiesa, tās parasti ir tikai baltas vai melnas. Meistars šīs uzlikas līmē, un tās godam kalpo pāris sezonas.

Ziemas apavu kopšanas padomi
Ziemas apaviem, ja ir sniegs vai ledus, ir tieksme atstāt nelielas peļķes tur, kur tos noliek. Piemēram, pie ieejas vai priekštelpā. Lai nebūtu jārūpējas par šo peļķīšu tūlītēju likvidēšanu, iesakām ieviest garenu paplāti ar oļiem. Uz tiem var likt apavus, kas taisās kust, lai peļķes netraucē staigāt mājiniekiem. Turklāt uz šādiem oļiem uzliktie apavi arī ātrāk žūs!
Zābakus neiesaka žāvēt uz radiatoriem un citiem sildelementiem, jo tādējādi apavi pārāk ātri izžūst un to forma var būt deformēta. Īpaši tas attiecas uz dabīgas ādas apaviem. Joprojām visefektīgākais veids, kā žāvēt apavus – likt tos telpā, kur arī jūs paši jūtaties komfortabli un silti, ievietot apavos kārtīgi samīcītu avīzi vai tualetes papīru, kas pēc pāris stundām noteikti jānomaina.
Ja gadās ziemā nēsāt tādus apavus, kas nav īsti no mākslīgas vai dabīgas ādas, bet vairāk – no tekstila vai tamlīdzīga materiāla (pusaudži nereti Latvijas ziemas apstākļos nēsā brīvā laika apavus jeb krosenes), tad tie visdrīzāk ātri samirkst. Lai nepieļautu samirkšanu, mīkstākās vietas uz šādiem apaviem var apstrādāt ar parafīna sveci. Kad materiāls kārtīgi ieziests, tas jāapstrādā ar fēnu – lai noslēptu parafīna pēdas un ļautu tam iesūkties materiālā. Šādi apstrādāti apavi (ne tikai ziemas, bet arī vasaras) atgrūdīs mitrumu.
Ja tavi ziemas apavi tomēr nav tik silti, kā gaidīji, vari pats uzmeistarot papildu zoli. Nav obligāti pirkt filca zoles veikalā, ja ir pāris veci, bet no īstas vilnas darināti džemperi. Tāpat var uztaisīt arī zoles no vecām kažokādām. Svarīgākais – lai ziemas apavā ir pietiekami daudz vietas papildu vai jaunajai zolei, jo cieši savilkta kāja ziemas apavā sals vairāk! Lai izgrieztu īstā izmēra zoli no jaunā materiāla, trafareta vietā izmanto kādu no savām iepriekšējām zolēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.