Kā pārcelt? 0

Vai iespējams šā gada atvaļinājumu pārcelt uz nākamo gadu un tad izmantot divus mēnešus, kas man nepieciešami, jo vēlos apciemot māsu, kura dzīvo ASV? Ja tas nav iespējams, varbūt varu vienoties, ka par šā gada atvaļinājumu vienkārši saņemu naudu, bet nākamgad eju kārtējā atvaļinājumā un tad vēl paņemu arī bezalgas atvaļinājumu? 
Indra Nora Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Likums nosaka, ka ikgadējo atvaļinājumu var sadalīt divās vai vairākās daļās, bet tikai tā paša gada ietvaros. Turklāt noteikts, ka viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārējo var sadalīt arī sīkākās daļās, darbiniekam un darba devējam savstarpēji vienojoties, taču visu kārtējo atvaļinājumu uz nākamo gadu pārcelt gan ir aizliegts.

Arī kompensēt atvaļinājumu naudā nav atļauts. To var darīt tikai tad, ja darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas, bet darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis. Darba likuma 149. panta trešajā daļā teikts, ka izņēmuma gadījumos, kad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā kārtējā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu. Šādā gadījumā atvaļinājuma daļa tāpat nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas jāpievieno nākamā gada atvaļinājumam, turklāt šo daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma nepiešķiršana pilnā apjomā var būt tikai izņēmuma gadījums, nevis regulāra prakse. Jāatceras, ka:

• atvaļinājuma nepiešķiršanas iemesls ir jāformulē, jāpamato un jānoformē rakstiski;

• jābūt darbinieka rakstiskai piekrišanai par atvaļinājuma daļas pārcelšanu uz vēlāku periodu;

• darbinieks var arī nepiekrist atvaļinājuma daļas pārcelšanai, un piespiest darbinieku nevar;

• atvaļinājuma daļas pārcelšanas iemesls var būt tikai darbinieka prombūtnes nelabvēlīga ietekme uz parasto darba gaitu;

• atvaļinājuma daļas pārcelšanas iemeslam jābūt neprognozējamam, ārkārtējam;

• pārcelt neizmantoto atvaļinājuma daļu var tikai uz nākamo gadu, neizmantoto atvaļinājumu uzkrāšana nav pieļaujama;

• ja pieņemts lēmums par atvaļinājuma pārcelšanu, kārtējā gadā obligāti jāpiešķir ne mazāk kā divas kalendārās nedēļas, tātad uz nākamo gadu var pārcelt tikai divas kalendārās nedēļas vai mazāk, bet ne vairāk.

Ja nekādi neizdodas ar darba devēju vienoties, ka vismaz pusi atvaļinājuma pārceļat uz nākamo gadu, paliek vēl iespēja paņemt bezalgas atvaļinājumu, taču tikai tad, ja varat savstarpēji vienoties.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.