×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
13. aprīlis, 2014
Drukāt

Kā pārcelties pie dēla uz ASV? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Man ir divi pieauguši bērni. Ar vīru esmu šķīrusies pirms 30 gadiem. Mana meita dzīvo Latvijā, audzina divus mazus bērnus un aprūpē savu tēvu, manu bijušo vīru. Dēlam ir ģimene ASV, viņam ir Latvijas pilsonība, sieva ir amerikāniete, viņiem ir trīs mazi bērni. Man ir 70 gadu, veselība nav laba, bet uz veco ļaužu pansionātu nevēlos pārcelties. Dēla ģimene ASV vēlas mani ņemt pie sevis. Vai tas ir iespējams, un kādi dokumenti jākārto? Vai tur es turpināšu saņemt Latvijas pensiju? 
Dzintra Rīgā

Kam izsniedz imigrācijas vīzas


ASV vēstniecības mājaslapās www.ustraveldocs.com/lv un latvian.riga.usembassy.gov noskaidrojām, ka imigrēšanai uz ASV kā pirmās pakāpes radinieki var pieteikties šīs valsts pilsoņu vecāki. Jūsu dēls ir nevis ASV pilsonis, bet gan pastāvīgais iedzīvotājs. Imigrācijas vīzas var saņemt arī ASV pastāvīgo iedzīvotāju ģimenes locekļi – laulātie un bērni, bet vecāki šajā sarakstā nav minēti, tātad viņi nevar saņemt imigrācijas vīzas. Ja jūsu dēls iegūs ASV pilsonību, viņš ASV Pilsonības un imigrācijas dienestam varēs iesniegt petīciju (pieprasījumu), lai jūs kā šīs valsts pilsoņa māte varētu kārtot imigrācijas vīzu.

Visiem, kas pieprasa imigrācijas vīzas, jāveic veselības pārbaude pie ASV vēstniecības apstiprināta ārsta. Par to nevajadzētu uztraukties, jo veselības stāvokļa dēļ vīzu atsaka retos gadījumos (piemēram, ja cilvēks ir psihiski slims un apdraud apkārtējos).

Ir vēl citas iespējas, kā saņemt imigrācijas vīzu. Viena no tām ir piedalīšanās “Zaļās kartes” loterijā (“The US Green Card Lottery”). Par šiem variantiem jūsu dēla ģimenei ASV vajadzētu konsultēties ar juristu, kurš specializējies imigrācijas jautājumos.

Ceļošana bez vīzas


Ja vēlaties apciemot dēlu, jūs kā Latvijas pilsone varat to izdarīt bez vīzas. Latvija ietilpst ASV bezvīzu programmā, mūsu valsts pilsoņi var turp doties tūrisma braucienā vai komandējumā un uzturēties līdz 90 dienām vienā reizē. Vajag tikai saņemt atļauju internetā ESTA sistēmā. Ieejot mājaslapā latvian.riga.usembassy.gov, lapas augšdaļā atrodiet sadaļu Vīzas. Atveriet pirmo apakšsadaļu Ceļošana bez vīzas un tās lejasdaļā noklikšķiniet uz sarkana uzraksta Iesniedziet pieprasījumu sistēmā ESTA ceļošanai bez vīzas. Atvērsies lapa angļu valodā. Izvēlieties latviešu valodu, internetā aizpildiet iesniegumu, pierakstiet tā numuru un ar kredītkarti samaksājiet 14 ASV dolāru. Pēc trim diennaktīm (72 stundām) šajā mājaslapā pēc sava iesnieguma numura (vai pases numura) redzēsiet atbildi. Ja cilvēkam nav sodāmības vai citu pārkāpumu, atbilde, visticamāk, būs pozitīva. Šī atļauja ir derīga divus gadus (vai īsāku laiku, ja jūsu pasei derīguma termiņš beidzas ātrāk). Tad atliek laikus iegādāties lidmašīnas biļeti turp un atpakaļ (lai ASV iestādēm būtu garantija, ka ceļotājs atgriezīsies mājās).

Ja gribat ASV uzturēties ilgāk par 90 dienām vai arī jums nav Latvijas pilsonības, varat pieteikties uz tūrisma vīzu B-2. To pieprasa cilvēki, kuru mērķis ir atpūta, tūrisms, viesošanās pie draugiem un radiem. Taču arī šo vīzu saņemt nav tik vienkārši. ASV Imigrācijas un pilsonības likumā noteikts, ka ikviens komandējuma vai tūrisma vīzas pieprasītājs tiek uzskatīts par potenciālo imigrantu! Pretendentam jāatspēko šī juridiskā prezumpcija, apliecinot, ka viņa ceļojuma mērķis ir īslaicīga viesošanās (piemēram, komandējums vai atpūtas brauciens); viņš plāno uzturēties šajā valstī noteiktu, stingri ierobežotu laiku; viņam ir pietiekami daudz naudas, ar ko segt uzturēšanās izmaksas ASV; viņam ir dzīvesvieta Latvijā un cita veida saistošas sociālās un ekonomiskās saites, kuru dēļ būtu jāatgriežas Latvijā, beidzoties uzturēšanās laikam. Katru vīzas pieprasītāju izsauc uz pārrunām ASV vēstniecībā. Par neemigrācijas vīzas pieprasīšanu jāsamaksā nodeva eiro, kas atbilst 160 ASV dolāriem. Šī nodeva netiek atmaksāta (arī tad, ja tūrisma vīza netiek izsniegta).

Toties par pensiju ir laba ziņa. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) paskaidroja: ja pensionārs pārceļas uz dzīvi ASV, viņam turpina maksāt Latvijā piešķirto pensiju. To ik mēnesi pārskaita uz viņa kontu bankā. Lai saņemtu pensiju, katra gada 15. decembrī pensionāram uz VSAA Latvijā jānosūta notariāls apliecinājums par to, ka viņš ir dzīvs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Gimenes savienoshana.Paies apm. 13 gadi.Taa,ka…

Draugiem Facebook Twitter Google+