Foto – Valdis Semjonovs

Kā pareizi audzēt petūnijas 1

“Lūdzu, pastāstiet, kā pareizi izaudzēt nokarenās un krūmu petūnijas? Kā tās galotņot?”
 Tatjana P.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Audzē visdažādākās petūnijas – zemas un kompaktas vai ar stāvāku augumu stāda puķu dobēs, nokarenas formas augi piemēroti balkonu puķu kastēm un pakarināmiem podiem. Atkarībā no zieda lieluma, pildījuma vai dzinumu garuma petūnijas iedala vairākās šķirņu grupās, bet grupas – krāsu sērijās (krāsu palete ir bagātīga). Vienas grupas dažādu krāsu petūnijas ir izlīdzināta auguma, tās droši var stādīt joslās.

Petūnijas pavairo gan ar sēklām, gan veģetatīvi. Modernās hibrīdās šķirnes (piemēram, ‘Surfinia’, ‘Sanguna’) pavairo ar spraudeņiem. Stādu audzētāji jau rudenī nākamajam pavasarim pasūta jaunstādus (apsakņotus 7 – 8 cm garus apsakņotus spraudeņus), firmas tos piegādā februārī, martā. Veģetatīvi pavairojamām petūnijām raksturīgs drukns un spēcīgs, nokarens augums, tās ļoti labi zarojas, tāpēc galotņošana nav nepieciešama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Audzējot no spraudeņiem un nodrošinot optimālu temperatūras, gaismas, mitruma un mēslošanas režīmu, ziedošus augus var iegūt jau maija sākumā vai vidū. Jaunstādu audzēšanas laikā siltumnīcā nepieciešams uzturēt +14…+16 °C temperatūru.

Svarīga ir regulāra vēdināšana (augi gan jāsargā no caurvēja), jo sastāvējies un mitrs gaiss ātri vien veicina puves un miltrasas izplatību.


Petūniju sēklas parasti sēj februārī, bagātinātā kūdras substrātā KKS-1, lai maija beigās, jūnijā iegūtu ziedošus stādus. Sēkliņām uzsijā virsū granti tā, lai tās būtu tikko apsegtas, apsmidzina ar pulverizatoru, pārsedz ar stiklu un novieto siltā vietā. Diedzējot +18…+24 °C temperatūrā, sadīgst apmēram divās trijās nedēļās. Jāuzmanās, lai nepārlaistītu, jo pārmērīgā mitrumā dīgsti ļoti cieš, rodas lieli izkritumi. Tikko dīgsti izveidojušies, pārvieto zemākā temperatūrā (+15…+17 °C), bet apmēram pēc 4 – 5 nedēļām augus stāda 7 – 8 cm diametra podos. Uzreiz pēc pārstādīšanas tiem vajadzīga pastāvīga +18…+20 °C temperatūra. Kad petūnijas iesakņojušās, sāk papildmēslošanu. Visvienkāršāk izmantot šķidro universālo mēslojumu, kas paredzēts puķēm. No iesēšanas līdz uzziedēšanai petūniju dēstus var izaudzēt 10 – 12 nedēļās.

Pavairojot ar sēklām, nokareno petūniju dēsti ir 1 – 2 reizes jāgalotņo. Nolaužot galotnīti, mostas snaudošie pumpuri, veidojas daudz jaunu dzinumu, tādējādi augs veidojas kuplāks un kompaktāks. Jāņem vērā, ka galotņošana aizkavē ziedēšanu apmēram par divām nedēļām. Taču, ja augus atstāj bez galotņošanas, dzinumi izaug ļoti gari, ziedi veidojas tikai to galos, iekarināmā poda virspuse paliek tukša.

Reklāma
Reklāma

Pirmoreiz galotņošanu veic, kad jaunais augs sasniedzis apmēram 15 cm garumu. Ja dēsti aug ļoti spēcīgi un ir sakuplojuši, augus var galotņot atkārtoti, saīsinot sāndzinumu galotnītes.

 

Konsultēja zemnieku saimniecības “Bites” īpašniece, firmas “S&G” tirdzniecības menedžere AGITA BITE.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.