Praktiski
Dārzs

Kā pareizi ievākt salvijas lapas? 0

Foto – Sandra Ruska

Ārstniecības salvija (Salvia officinalis) ir daudzgadīgs lūpziežu dzimtas augs. Veido apmēram 60 cm augstu, zarainu stublāju. Lapas ir pretēji novietotas, lancetiskas, pelēkzaļas. Viss augs klāts balti pelēkiem matiņiem. Ziedi veidojas zaru galos un ir rozā, zili vai violeti. Augiem nepieciešama vidēji bagātīga, labi drenēta (pH 6–6,5) augsne, saulaina vieta.

– Apgriežot krūmiņam jāatstāj daži dzinumi auga tālākai dzīvošanai, – pamāca LLU Lauksaimniecības fakultātes Agrobiotehnoloģijas institūta vieslektore, docente Ieva Žukauska. – Pirmajā gadā garšaugs nezied, taču ir ļoti kupls. Tad ieteicams vākt viengadīgos zariņus kopā ar visām lapām, bet tā, lai katram krūmam paliek vismaz pieci dzinumi. Pakāpeniskai izmantošanai pa dažām lapiņām var ievākt visu veģetācijas laiku. Vecākiem augiem lapotos zariņus ieteicams griezt, kad ziedi vēl ir pumpuros. Aromātiskos garšaugus sasien buntītēs un kaltē labi vēdināmā vietā.

Lai gan vajadzīgas tikai lapas, nevajag atstāt puskailus stublājus. Salviju ievāc ar visiem zariņiem un pēc tam atdala lapas.

Ieva Žukauska piebilst, ka ārstniecības salviju plaši izmanto gan kulinārijā, gan ārstniecībā. Ja sāp kakls, vāra salvijas tēju un ar to skalo kaklu. Kulinārijā augu liek pie medījumu gaļas un žāvētu augļu kompota, lai piešķirtu ēdienam mazliet rūgtuma. Ar salviju ieteicams skalot matus, lai tie būtu veselīgi un spīdīgi, it sevišķi tie, kas ir pelēcīgi sirmi. Piemēram, ejot pirtī, salviju lapas aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties 20 minūtes un tad skalo ar uzlējumu.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
23 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
4 stundas