×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. novembris, 2013
Drukāt

Kā pareizi kopt apavus (3)

minks

Ielas apaviem ir nepieciešama regulāra kopšana gluži tāpat kā sejas un roku ādai. Tie katru vakaru ir jānotīra, jāizžāvē, jāpabaro, kā arī ik pa laikam jānoklāj ar speciāliem aizsardzības līdzekļiem. Ja ievēro šos vienkāršos apavu kopšanas noteikumus, tie kalpos ne vienu sezonu vien.

Pirmapstrāde


Lielo izmēru apavu veikala “Apavi 40+” līdzīpašniece Zaiga Brača norāda uz kādu būtisku faktoru, ko vajadzētu ievērot, kad iegādātais zābaku vai kurpju pāris tikko pārnests mājās. – Apavi, pirms tos sāk valkāt, noteikti jāapstrādā ar pretmitruma līdzekli – impregnētāju. Protams, ražotājs ir jau uzklājis atbilstošus krēmus, taču apavi pēc ražošanas uzreiz nenonāk pie īpašnieka, kādu laiku pastāv noliktavu un veikalu plauktos, kur āda apkārtējās vides ietekmē kļūst sausāka, – skaidro speciāliste. – Kad apavus pirmoreiz noklāj ar pretmitruma līdzekli – impregnētāju, tam jāļauj ievilkties vismaz 24 stundas. Turpmāk jāapstrādā iepriekšējā vakarā, mirkli pirms došanās laukā nav jēgas to darīt, jo līdzeklis nepagūst ādā iekļūt dziļāk.

Apavu kopšanas līdzekļu ražotāji (piemēram, “Salamander”, “Coccine”, “Bama” u. c.) katrs piedāvā savu pretmitruma līdzekļu versiju. Tie lielākoties ir universāli – piemēroti visiem materiāliem, no kā ražoti zābaki vai kurpes.

Pēc pirmapstrādes apavi ar impregnējamo līdzekli jāapstrādā retāk – ja laukā līst lietus vai ir slapjdraņķis, pāris reižu nedēļā, ja sauss, reizi mēnesī. Šis līdzeklis gan pabaro ādu, gan aizver ādas poras, tādējādi apgrūtinot mitruma iekļūšanu apavos.

Ikdienas rituāls


Zābaku un kurpju ikdienas kopšanas arsenāla neiztrūkstoša sastāvdaļa ir apavu krēms. Gluži kā zobu tīrīšanai vakaros par ieradumu vajadzētu kļūt kurpju vai zābaku kopšanai un ieziešanai ar krēmu vai vasku. Speciāliste uzteic vietējā ražotāja “Seal” apavu krēmus ar zīmolu “Vici”. – Tie gan labi aizsargā, gan baro, gan pievienotais dabīgais vasks apaviem piešķir spīdumu, – viņa uzskaita un piemetina, ka šajā nolūkā var izmantot arī apavu vasku. Tas veikšot visas tās pašas funkcijas ko krēms, plus vēl veidos aizsargslānīti, kas atgrūdīs mitrumu un netīrumus. – Tā gluži nenotiks, ka sausiem apaviem izkāpsit no dubļu plančkas vai sāls putras, taču mazāks kaitējums gan būs, jo āda poras jau ir piesātinātas ar apavu kopšanas līdzekli, tāpēc sālim grūtāk iekļūt ādas struktūrā.

Ziemā, kad uz pilsētas ietvēm sāk kaisīt sāls un smilšu maisījumu, kas nodara lielu kaitējumu apaviem, tie jātīra vēl rūpīgāk. Vakarā, atgriežoties mājās, zābaki vispirms jānoslauka ar drāniņu, lai noņemtu sāls maisījuma paliekas. – Ja sāls ieēdies ādas porās, vajadzēs izmantot jaudīgāku “artilēriju” – apavu šampūnu vai apavu tīrīšanas putas. Šos līdzekļus ražo gan gludai ādai, gan zamšādai un nabukam (viens no ādas slāņiem, ko, mehāniski apstrādājot, padara līdzīgu zamšādai), – stāsta Z. Brača un uzsver, ka apavu tīrīšanas putas it īpaši noderēs zamšādas zābaku un kurpju valkātājiem. Neiztikt arī bez šim apavu materiālam paredzētajām birstītēm, ar kurām iespējams gan uzbužināt zamšu, gan iztīrīt nelielus traipus un apavu salaiduma vīles. Savukārt brīdī, kad zamšādas apavi zaudējuši savu sākotnējo krāsu, var izmantot krāsas atjaunotāju, piemēram, poļu ražotāja Coccine piedāvāto zilo, brūno vai melno krāsu, kas fasēta aerosola flakonā

Divi pāri


Lai zābakus vai kurpes ilgāk uzturētu nevainojamā kārtībā, vajadzētu būt vismaz diviem sezonas apavu pāriem. Kamēr viens žūst un atkopjas pēc valkāšanas, otru velk kājās un dodas ielās. – Uz apaviem iedarbojas ne vien ārējās vides apstākļi, bet tiem kaitējumu nodara arī valkātājs, piemēram, svīstot kājām, apavi kļūst mitri no iekšpuses, – visai izplatītu parādību ieskicē speciāliste.

Lai novērstu apavu mitrināšanu no iekšpuses, var izmantot ieliekamās zolītes, kuras vakarā izņem un izžāvē.

Zābakus vai kurpes noteikti nedrīkst žāvēt uz radiatoriem vai karstas krāsns, jo tādējādi tiks sabojāts gan materiāls, no kā ražoti apavi, gan zole, kas var sākt plaisāt. Lai atvieglotu žāvēšanas procesu, ražotāji piedāvā elektrisku ierīci – žāvētāju. Katrā zābakā vai kurpē ieliek pa pelītei, ieslēdz ierīci un dažas stundas ļauj tai darboties. Žāvētājs, sakarstot līdz +30 °C, vienmērīgi izžāvē samirkušos apavus. Pēc tam no rīta ar baudu varēsit uzvilkt siltus zābaciņus.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kā no baltām kurpēm var iztīrīt melnās strīpas? Mēģināju ar sodu nelīdzēja!

  2. ouiuinuui

Draugiem Facebook Twitter Google+