Praktiski
Mājas

Kā pareizi lauku mājā nomainīt vecas sijas0

Foto – Shutterstock

Kā pareizi lauku mājā jāmaina sijas? LĪGA BIRZGA

– Māja laukos visbiežāk ir būvēta no koka. Tā, iespējams, ir apmūrēta vai arī pilnībā uzbūvēta no ķieģeļiem. Visos gadījumos siju nomaiņai nepieciešamas iemaņas būvniecībā, – skaidro būvfirmas “RRKP būve” valdes loceklis Aigars Kalniņš. – Teorijā viss ir samērā vienkārši – izjauc griestu konstrukcijas un sijas maina pa vienai, nepieciešamības gadījumā blakusesošās sijas nostiprinot ar atbalstiem.

Sija visbiežāk jāmaina tāpēc, ka mitruma ietekmē tā ir sapuvusi. Parasti tas notiek savienojuma vietā pie sienas. Šādā gadījumā veco siju pārzāģē un uzmanīgi nolaiž uz grīdas. Vietu, kur sija bija iestiprināta, mehāniski iztīra un apstrādā ar antiseptiskiem koksnes aizsardzības līdzekļiem. Jānovērtē koksne stiprinājuma vietā. Ja tā bojāta, jāmaina arī attiecīgie sienas elementi. Savukārt, lai ievietotu jauno siju, sienā nepieciešams izkalt paplašinājumus, ko vēlāk aizpilda ar koku vai iemūrē ķieģeļus. Siju ievieto slīpi un tad pagriež perpendikulāri sienas plaknei. Būtiski ir novērst mitruma rašanās iemeslu. Varbūt nepieciešams arī jumta konstrukcijas remonts.

Ja nav iespējams iegādāties tik garu siju, kā bija iepriekšējā, ar piemērota izmēra skrūvēm var savienot divas īsākas sijas.

Pirms darba nepieciešams konsultēties ar pieredzējušu būvinženieri, kurš izvērtēs konkrēto gadījumu un ieteiks labāko risinājumu. Tāpat viņš aprēķinās jaunās sijas izmēru un stiprinājuma veidus, lai ēka nezaudētu konstrukcijas stabilitāti.

LA.lv