Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: © nagydodo – Fotolia.com

Kā pareizi sagatavot tehniku dīkstāvei ziemas periodā 0

Aktīvās darba sezonas nobeigumā lauksaimniecības tehnika noteikti ir jāsagatavo ziemas perioda dīkstāvei, lai nākamo sezonu varētu sākt bez liekām rūpēm un izdevumiem. Kā to labāk izdarīt un kas noteikti ir jāņem vērā, ja traktortehnika netiks izmantota vismaz trīs mēnešus?

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ziemas sezonā visu veidu tehniku būtu vēlams glabāt nojumē, lai maksimāli pasargātu to no lietus, sniega un saules radītiem bojājumiem. Ja uzglabāšana zem jumta nav iespējama, jāparūpējas par ūdensnecaurlaidīga materiāla pārklājumu, kas vienlaikus pasargātu tehniku arī no saules staru iedarbības. Riepas ieteicams glabāt vēsā, sausā un iespējami tumšākā vietā. Riteņi jānobloķē un iespēju robežās būtu pilnībā jāatslogo, novietojot tehniku uz statņiem.

Augstspiediena mazgātāji efektīvai tīrīšanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Sezonas nobeigumā tehnika ir rūpīgi jānotīra. Ideāli, protams, ja to izdodas notīrīt uzreiz pēc konkrētā darba veikšanas. Tehnikas tīrīšanai var izmantot augstspiediena mazgāšanas iekārtas (piemēram, “Kärcher”), ar kurām viegli un ērti var notīrīt dubļus un citus netīrumus. Taču, darbojoties ar šīm iekārtām, noteikti jāatceras, ka spiediens ir ļoti spēcīgs un ūdens strūklu nedrīkst virzīt uz elektroniskajiem vadības blokiem, vadu savienojumiem un gultņu blīvslēgiem, lai nerastos bojājumi.

Vietas, kur ūdens klātbūtne nav vēlama, var vienkārši izpūst ar gaisu. Visas dzelzs virsmas ieteicams pārklāt ar speciālu pretkorozijas aizsarglīdzekli, ko var pievienot ūdenim jau traktora mazgāšanas procesā, lai izveidojas aizsargplēvīte. Pirms tehnikas tīrīšanas noteikti ir jāieskatās ekspluatācijas instrukcijā, kur aprakstīts, kas un kā ir jādara.
Uzmanību – peles un žurkas!

Kad tehnikas vienība ir notīrīta, tā rūpīgi jāsasmērē un jāieeļļo. Jānomaina arī dzinēja eļļa un dzinēja eļļas filtrs. Tāpat jāizlej nosēdumi no visiem degvielas filtriem, kā arī jāiztīra nosēdumi un netīrumi no degvielas bākas. Pēc tam tā pilnībā jāpiepilda ar jaunu degvielu, lai izvairītos no kondensāta veidošanās laikā, kad gaisa temperatūra svārstās ap nulli. Noliekot tehniku dīkstāvē uz ilgāku laiku, degvielas bākā nedrīkst izmantot biodegvielu.

Izmantojot plastmasas maisus vai kādu citu materiālu, jāaizsedz elpošanas kanāli priekšējam un aizmugurējam tiltam, kā arī transmisijai. Jāaizsedz arī izpūtēja caurule un citas vaļējas vietas. Dažkārt mēdz gadīties, ka aukstajā laikā šajās vietās patvērumu meklē žurkas un peles, kas tehnikai var nodarīt pamatīgus bojājumus. Vēlams pārsegt arī transmisijas un hidraulikas eļļas iepildīšanas tvertņu vāciņus, lai pasargātu no ūdens iekļūšanas.

No tehnikas jānoņem akumulators un pilnībā jāuzlādē. Akumulators jāglabā sausā un vēsā vietā.

Jāieziemo arī dārza tehnika

Nereti mauriņa pļaujmašīna ziemas periodā vienkārši tiek nolikta šķūnī vai garāžā un aizmirsta līdz pavasarim. Lai jauno sezonu tā sagaidītu darba kārtībā, svarīgi veikt dažas vienkāršas darbības.

Reklāma
Reklāma

Pirmkārt, noteikti jānotīra un jānomazgā pļaušanas panna. Kad tā nomazgāta, jāiztīra nosēdumi un netīrumi no degvielas bākas. Pēc tam tā pilnībā jāpiepilda ar jaunu degvielu, lai izvairītos no kondensāta veidošanās laikā, kad gaisa temperatūra svārstās ap nulli. Jāizlej arī vecā eļļa un jāiztīra tvertne, pēc tam jāpiepilda ar jaunu eļļu, jo lietota nevar nodrošināt vēlamo aizsardzību pret koroziju.
Jāņem arī vērā, ka daudziem vecajiem pļaujmašīnu modeļiem benzīna tvertnes ir no metāla. Tās ieteicams apstrādāt ar speciālu aizsarglīdzekli, lai pasargātu no rūsēšanas.

Pirms pļaujmašīna tiek ieziemota, tās akumulators jāuzlādē. Kad uzlādes process ir pabeigts, akumulators jāatvieno un jāuzglabā siltā un sausā vietā. Arī pašu pļaujmašīnu ieteicams glabāt sausā un tīrā vietā. Ja mauriņa pļaujmašīnas komplektā ietilpst arī pneimatiskās riepas, pļaujmašīna jānovieto uz kartona, lai riepas nesaskartos ar aukstu betona virsmu.

Visu rakstu “Tehnikas sagatavošana ziemai vai ilgstošai dīkstāvei” lasiet žurnāla “Agro Tops” decembra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.