Praktiski
Dārzs

Kā pārstādīt lilijas, ja saaugušas pārāk blīvi0

Foto – Shutterstock

Manā dārzā jau gadiem aug lilijas – vienkāršas, baltas, kādas bija mūsu vecmāmiņu dārzos. Tās ir ļoti blīvi saaugušas, ir daudz sīpolu. Stumbrus nogriezīšu, bet ko darīt ar sīpoliem? LŪCIJA RĒZEKNĒ

Visticamāk, tās ir karaliskās lilijas (Lilium regale) vai sniegbaltās jeb baznīcas lilijas (Lilium candidum).

– Sīpolpuķes vērts pārstādīt, ja ligzdas ir sablīvējušās, augi kļūst sīkāki un ziedu ir maz. Visērtāk to darīt patlaban rudenī, – iesaka selekcionārs Guntis Grants.

Lilijām piemērota irdena, labi mēslota dārza augsne un saulaina vieta. Sadalot ligzdu, daļu sīpolu var stādīt tajā pašā vietā, daļu – citviet. Audzējot turpat, augsne noteikti jāielabo ar kompostu, turklāt vienmērīgi liliju sakņu attīstības dziļumā. Nedrīkst lietot nesadalījušos kūtsmēslus. Liliju stublājus nogriež tikai tad, kad tie ir brūni, sausi. Pat ja lapas nobirušas, bet stublāji vēl zaļi, tie turpina barot sīpolus.

Sniegbaltajām lilijām pie stublāja neveidojas piesaknes, tāpēc tās stāda ļoti sekli (virs sīpola jābūt tikai 2–3 cm augsnes). Ja iestāda par dziļu, puķes sāk nīkuļot. Lai stādījumi ziemā neizsaltu, rudenī vēlams nosegt ar egļu zariem. Tiklīdz pavasarī sniegs ir nokusis, segumu noņem. Karaliskās lilijas ieteicams stādīt trīs sīpolu dziļumā.

LA.lv