×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. februāris, 2014
Drukāt

Kā pārziemojušas zemenes?


Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Uztraucos par zemeņu stādījumiem. Līdz janvāra vidum bija silts, tad strauji uznāca liels sals, bet sniega tikpat kā nebija. Vai zemenes pēc kailsala būs pārziemojušas? Kuras šķirnes ir sala izturīgākas, lai audzētu Latvijas austrumos un ziemeļos? Ko tagad vēl var darīt, lai glābtu situāciju?
 VALDA Balvos

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale cer, ka izturīgākās zemeņu šķirnes šo ziemu pārdzīvos, taču mazāk ziemcietīgās var izsalt.

Vājāka ziemcietība ir šķirnēm ‘Bogota’ un ‘Elsanta’. Pēdējos gados no Holandes lielos daudzumos ieveda vairāku jaunu šķirņu saldētus stādus. Šīs šķirnes mūsu bargās ziemas vēl nav pieredzējušas, to ziemcietība Latvijā vēl nav pārbaudīta.

Laba ziemcietība ir Krievijā selekcionētajām šķirnēm, piemēram, ‘Festivaļnaja’ un ‘Sjurpriz Oļimpiadi’, no senajām, pazīstamajām šķirnēm – Dānijā selekcionētajai šķirnei ‘Zefyr’ (‘Zefīrs’), Polijā izveidotajai šķirnei ‘Dukat’, holandiešu selekcijas šķirnei ‘Induka’ un lietuviešu ‘Ventai’. Šīs šķirnes šoziem varētu pārziemot, tomēr ražas būs mazākas.

Mazāk ziemcietīgās zemeņu šķirnes apsalst kailsalā jau –8 °C temperatūrā. Ja temperatūra noslīd līdz –15 °C, ceri apsalst diezgan stipri. Protams, nelielās platībās augus var piesegt. Kad augsne sasalusi, var uzbērt kūdru, uzlikt skuju koku zarus vai uzklāt salmus, ko pavasarī atstāj rindstarpās mulčai. No sala nedaudz aizsargās arī agroplēve.

Latvijas austrumu un ziemeļu rajonos var ieteikt iepriekš minētās šķirnes ar lielāku ziemcietību. Latgalē un Vidzemē ir bargākas ziemas, taču arī sniega parasti ir vairāk, tāpēc zemenes var sekmīgi pārziemot. Protams, vēlu stādītās, kuras nav paguvušas labi iesakņoties, pārziemos sliktāk.

Pavasarī, lai apsalušās zemenes labāk ataugtu, jānodrošina laba kopšana. Kad augsne atkusīs un sāksies augu veģetācija, var dot slāpekļa papildmēslojumu. Tas veicinās lapu augšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+