×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā pasargāt īpašumu no zagļiem?

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ilustratīvs attēls

Kā pasargāt īpašumu no zagļiem? Zog, ko vien var paņemt, – lāpstas, dakšas, kapļus! Aizstiepj visu, kas dārzā izaug! Vai ir jēga pūlēties un audzēt? Man ir 75 gadi, nespēju plikām rokām zagļiem pretī stāties. Reiz, manīdama, ka griež rabarberus, gāju skaidroties un dabūju pa galvu tā, ka nokritu zemē.

 

Iemanījušies arī sunim (lielam kaukāzietim) kaut ko iepūst degunā – paliek kā nolēmēts, pat pariet nevar. Saukt policiju? Maz ticams, ka viņi tvarstīs pensionāres mazdārziņa apzadzējus. Saprotu, ka jācīnās vien pašai, un vajadzīgs ierocis – kaut vai elektrošoks ar pamatīgu spriegumu. Man taču ir tiesības aizsargāt savu mantu! Vai ir kādi likumi vai noteikumi, kas tādos gadījumos jāievēro? Vajag, lai zaglis kārtīgi dabū pa nagiem, nevis izlaiž garu nozieguma vietā. Un, ja nu, nedod Dievs, tā notiek, kāda ir mana atbildība? 
Anda Lielvārdē

 

Juriste Kristīne Krēsliņa iesaka: šajā gadījumā tomēr vērts ar iesniegumu griezties policijā, jo, ja vēlāk nolemsiet pret zagļiem kaut ko nopietnāku pasākt, jums būs konkrēts dokuments un pamats attaisnoties, kāpēc lietots kāds pašaizsardzības līdzeklis.

Ministru kabineta noteikumi gan nosaka: speciālo veidu līdzekļu ir atļauts lietot tikai Valsts policijas, Drošības policijas, pašvaldības policijas, ostas policijas darbiniekiem un robežsargiem. Proti, noteikumi nosaka, ka viņiem ir atļauts izmantot:

• sasiešanas līdzekļus;

• roku dzelžus;

• roku un kāju dzelžus;

• stekus;

• elektrošoka ierīces (ja nepieciešams ar augstsprieguma lādiņu īslaicīgi paralizēt personu vai dzīvnieku);

• gāzes baloniņus;

• redzi ierobežojošus līdzekļus;

• kairinošu vai paralizējošu vielu izsmidzināšanas vai izšaušanas ierīces;

• personu kustību ierobežojošus līdzekļus;

• transportlīdzekļu piespiedu apstādināšanas līdzekļus;

• tādu elementu izšaušanas ierīces, kas nav paredzētas letālu seku radīšanai (piemēram, gāzes, krāsas, gumijas izšaušanas ierīces);

• dūmu sveces.

Tātad privātpersona nemaz nedrīkst lietot šāda veida aizsardzības līdzekļus, pretējā gadījumā jūs var saukt pie kriminālatbildības pēc dažādiem Krimināllikuma pantiem, piemēram par nonāvēšanu aiz neuzmanības un citiem. Nebrīvē nonākt taču negribēsiet!

Krimināllikuma 123. pants par prettiesisku nonāvēšanu aiz neuzmanības paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, kā arī, ja nonāvētas divas vai vairākas personas vai ja nonāvēšana izdarīta, rīkojoties ar šaujamieroci vai sprāgstošām vielām vai citā bīstamā veidā, – ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem. Arī par smaga vai vidēji smaga miesas bojājuma nodarīšanu aiz neuzmanības (131. pants) pienākas bargi sodi.

Daudz reālāks variants – aprunāties ar kaimiņiem. Gan jau arī viņi ar šādu problēmu būs saskārušies, tāpēc varbūt varat visi kopā noalgot sargu, kas jūsu īpašumus uzmana. Vēl ir iespējams īpašumam uzstādīt signalizāciju, kas tāpat mēdz aizbaidīt garnadžus. Arī iesniegumu policijai der uzrakstīt visiem kopā, jo viens pats šādos gadījumos ir slikts karotājs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+