×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. augusts, 2012
Drukāt

Kā pasargāt ķiršus un zemenes no putniem?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Šogad bija niecīga skābo ķiršu raža, bet to pašu mazumiņu nokopa strazdi. Mums ir veci, paliela auguma koki, tīklus tādiem nevar uzlikt. Izkārām eglīšu spīdīgās vītnes un tā sauktos eņģeļmatiņus, bet putni nelikās traucēties. Ko darīt?
” Janīna L. Jēkabpils novadā

 “Kā pasargāt zemeņu ražu no strazdiem?
” V. Kreicberga Tīrainē

 

Ķiršu ražu vislabāk pasargā tīkli, bet, ja tos nav iespējams uzlikt, var mēģināt putnus apmānīt.

Viens no neparastākajiem piedāvājumiem ir liela putnu atbaidīšanas bumba spilgtā krāsā un ar 3D (trīs dimensiju) efektu. Tādas ražo Ķīnā pēc amerikāņu pasūtījuma. Bumbai piestiprinātas no hologrāfiskiem materiāliem izgatavotas biedējošas acis. Dārzā biedēkli izliek pēc iespējas pārskatāmākā vietā. Putni to pamana jau no 2 km attāluma un viņiem šķiet, ka dārzā apmeties kāds bīstams plēsoņa, no kura labāk turēties pa gabalu. Komplektā ir arī speciāla atspere, ar kuras palīdzību bumba kustas pat no mazākās vēja pūsmas. Šādu biedēkli par Ls 79,30 piedāvā SIA “Credo Baltic” (Mārupē, Daugavas ielā 38).

Sīkos putnus spēj aizbaidīt arī ASV ražotais plastmasas astoņkājis (75 cm garš, 27 cm plats), kuram ir spīdīgas acis kā plēsējiem un taustekļi (iesaiņojamā papīra strēmelītes), kas atspīd saules gaismā un vējā griežas. Par 12 latiem tāds nopērkams LPKS “Māršava” (Valmierā, Mūrmuižas ielā 9).

 

Zemeņu stādījumā pirms ogu krāsošanās der izlikt akmeņus, kas nokrāsoti spilgti sarkanā krāsā. Putns, kam gadījies iecirst knābi akmenī, zaudēs interesi par zemenēm un, ražai nogatavojoties, īstās ogas kādu laiku neaiztiks.

 

Lielākām platībām ražotāji iesaka izmantot dārgākas, toties efektīvākas putnu aizbaidīšanas ierīces. Piemēram, iekārta, kas atskaņo dažādu sugu putnu kliedzienus (trauksmes signālus) un spēj pasargāt līdz 4000 m2 dārza platību, maksā aptuveni 325 latus. To darbina barošanas bloks (iekļauts komplektā ar ierīci) un 12 V akumulatora baterijas. Ja vēlas iegādāties ultraskaņas ierīci, kas izdala putniem un dzīvniekiem nepatīkamus ultraskaņas viļņus (cilvēkam tie netraucē, jo mēs tos vienkārši nedzirdam), jārēķinās vismaz ar 650 latiem.

SIA “SilJa” (Mārupē, Jelgavas ceļā 16) par 170 latiem nopērkams putnu un zvēru atbaidītājs Gepaval, kas  imitē bises šāvieniem līdzīgu troksni. Ierīce ir pārvietojama, jo darbojas ar propāna gāzi (komplektā ietilpst 5 l propāna gāzes balons). Lai putni un zvēri pie šāviena trok­šņiem drīz nepierastu, iespējams mainīt to skaļumu (no 80 līdz 120 decibeliem) un intervālu (no dažām sekundēm līdz 30 minūtēm). Viena šāda iekārta paredzēta aptuveni 3 hekt­āru platībai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+