×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. februāris, 2013
Drukāt

Kā pasargāt sevi no kritiena uz slidena ceļa? Ko darīt, ja rodas apsaldējumi?

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Katram ik pa laikam gadās situācijas, kurās īsti nezinām, kā rīkoties. Sākot ar šo numuru, žurnālā sniegsim noderīgus padomus veselības, sadzīves un citās jomās. Sinoptiķi februārī vēl sola gana aukstas dienas, tāpēc šoreiz atgādināsim, kā rīkoties salā un uz slideniem ceļiem un ietvēm. 


 

Lai pasargātu sevi no aukstuma un kritieniem uz slidena ceļa:

* jāvalkā silti, mitruma necaurlaidīgi apavi, kas nav cieši pieguloši, un vilnas vai kokvilnas zeķes;

* plaukstas labāk ietērpt dūraiņos – tie silda labāk nekā pirkstaiņi;

* galvā noteikti jāliek cepure, ap kaklu šalle (īpaši atgādinām jauniešiem!);

* virsdrēbēm jābūt mitrumu necaurlaidīgām un siltumu saglabājošām;

Velciet vairākas apģērba kārtas, kas nav cieši pieguļošas ķermenim, tādējādi ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt. Ja kļūs karsti, lieko apģērbu varēsiet novilkt.

* pirmā pazīme, kas liecina, ka ķermenis zaudē siltumu, ir drebuļi. Neignorējiet to, dodieties iekštelpās sasildīties;

* aukstā laikā nevajadzētu strādāt ārā, ja ir augsts asinsspiediens vai kāda cita sirds saslimšana. Tomēr, ja esat nolēmis, piemēram, tīrīt sniegu – nepārpūlieties, saģērbieties silti un strādājiet lēnām;

* iziešanai ārpus mājām varat sākt gatavoties, neizkāpjot no gultas – guļot uz muguras, kārtīgi izvingriniet pēdas un potīšu locītavas. Tas var pasargāt no traumas;

* labāk izvēlieties zābakus ar zemiem papēžiem, stabilu, neslīdošu zoli, vecāki ļaudis atbalstam var izmantot spieķīti;

* paturiet prātā, ka aizsalušas upes, dīķi un citas ūdenskrātuves nav droša virsma, lai pārvietotos, slidotu, spēlētu hokeju u. tml. Neatstājiet bērnus bez uzraudzības to tuvumā.

 

Ja būtiski pazeminās ķermeņa temperatūra, ilgstoši atrodoties aukstumā ārā vai aukstā ūdenī, var iestāties atdzišana jeb hipotermija. Tas nozīmē – organisms sāk zaudēt siltumu ātrāk nekā spēj to atjaunot. Visjūtīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki.

Nosalšanas risku palielina alkohola lietošana. Spirtoto dzērienu ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo.

Jāpatur prātā – zema ķermeņa temperatūra negatīvi ietekmē smadzeņu darbību un cilvēks hipotermijas iestāšanos var nejust.

Vieglas ķermeņa atdzišanas pazīmes – ķermeņa temperatūra virs 30 grādiem pēc Celsija – cietušajam ir drebuļi vai trīcēšana, koordinācijas traucējumi, pavājinās domāšana un atmiņa.

Smagas ķermeņa atdzišanas pazīmes – ķermeņa temperatūra zem 30 grādiem pēc Celsija – var būt palēnināta sirdsdarbība, pazemināts asinsspiediens, paplašinātas acu zīlītes, pavājināti ķermeņa refleksi, samaņas zudums.

 

Ja cietušais ir pie samaņas:

* jānogādā siltās telpās;

* pārgriežot apģērbu pa vīlēm, saudzīgi jāatbrīvo no mitrām vai slapjām drēbēm un apaviem;

* jāsasedz ar siltām segām, drēbēm, dvieļiem vai jebkādiem citiem pārklājiem, kas nodrošina siltumu, turklāt jāapsedz arī galva, seja gan jāatstāj neapsegta;

* jādod padzerties siltu šķidrumu, kas nesatur kofeīnu. Jo kofeīnu saturošo dzērienu ietekme ir neprognozējama – atkarībā no kofeīna satura un dzēriena apjoma, tie asinsvadus var gan sašaurināt, gan paplašināt;

* jāizsauc medicīniskā palīdzība.

 

Nedrīkst cietušo gremdēt karstā ūdenī, jo tas sasildīs pārāk strauji.

Kategoriski aizliegts dot alkoholu, jo tā ietekmē asinsvadi paplašinās pārāk ātri.

Apsaldētās ķermeņa daļas nedrīkst berzēt, arī ar sniegu ne.

 

Ja cietušais ir bezsamaņā:

nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība;

ja medicīniskās palīdzības izsaukšana nav iespējama, līdz brīdim, kad cietušajam palīdzību var sniegt ārsts, atbrīvojiet viņu no slapjām drēbēm un apaviem un silti sasedziet;

pēc iespējas mazāk kustiniet, nemēģiniet sasildīt, berzējot ķermeni, nedodiet dzert.

 

Apsaldējumu pazīmes: apsaldēto ķermeņa daļu āda kļūst bāla, var būt sāpes, kas, audiem sasalstot un apsaldējumam kļūstot dziļākam, ātri samazinās. Kad apsaldējuma vieta tiek sasildīta, tajā jūtamas stipras sāpes, pietūkums, var veidoties pūšļi.

Apsaldējuma gadījumā:

* līdz brīdim, kad cietušajam palīdzību var sniegt ārsts, nogādājiet viņu siltumā un novelciet mitrās un/vai cieši piegulošās drēbes un apavus;

* dodiet cietušajam dzert siltu dzērienu, kas nesatur alkoholu;

* apsaldētās ķermeņa daļas ietiniet tīrā sausā apsējā, apsaldētos pirkstus nesasaitējiet kopā;

* paceliet apsaldēto ekstremitāti uz augšu, bet nemasējiet.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+