Foto – Shutterstock

19 padomi, kā pasargāt sevi no vietējiem kodējiem un dzēlējiem 0

Vasara saistās ne tikai ar siltu sauli un iespēju tērpties brīvā apģērbā, bet arī ar kukaiņiem – tiklīdz speram kāju tuvāk dabai, tie meklē atsegtu ķermeņa vietu, kurā iedzelt. Lai gan, par laimi, mūsu zemē nav ļoti indīgu radījumu, tomēr  nepatīkamas sajūtas var radīt arī odi, lapsenes, bites, irši un ērces. Jāuzmanās arī no vienīgās indīgās Latvijas čūskas – odzes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Kā rīkoties, lai pasargātu sevi no šiem mošķiem, un kā – ja negantnieks iekodis, izvaicāju ģimenes ārsti ILZI SKUJU.

1. Esiet uzmanīgi, pirms liekat pie lūpām kaut ko saldu – konfekti, augli, saldējumu utt. Vispirms apskatiet, vai našķi nav iekārojusi arī kāda spārnotā radība. Ielūkojieties arī glāzē, kurā ieliets dzēriens, vai sulas pakā, kura kaut uz brīdi atstāta atvērta bez pieskatīšanas, nav ielidojusi lapsene, jo dzēlieni mutē un kaklā ir visbīstamākie.

CITI ŠOBRĪD LASA

2.  Pa pļavu, īpaši rīta rasas pielietu, ir patīkami un veselīgi pastaigāties basām kājām, bet, ja baidāties no kukaiņu dzēlieniem, pēdas, drošs paliek drošs, labāk ietērpiet vieglās čībiņās. Īpaši, ja zied āboliņš vai citi augi.

3.  Gan pieaugušajiem, gan bērniem jābūt piesardzīgiem, sperot kāju zem ķirša, bumbieres, plūmes un ābeles. Jo ar nokritušiem augļiem un ogām labprāt našķojas lapsenes un irši.

4.  Jāpatur prātā – dzēlējus piesaista košas un melnas drēbes, tāpēc vasarā labāk tērpieties gaišās drānās. Bērnu ratiņus pārklājiet ar aizsargtīkliņu.

5.  Arī ejot mežā, mugurā labāk vilkt gaišu apģērbu. Uz tā vieglāk varēs saskatīt gan odu, kurš gatavojas iedurt savu snuķīti, gan ērci. Bet kājas aujiet gumijas zābakus, kas tagad veikalos nopērkami skaisti, krāsaini.

6.  Ja lapsene, bite vai irsis pielido klāt, neatgaiņājiet to ar straujām kustībām. Jo aktīvāk vēcināsiet rokas, jo lielāku interesi tas par jums izrādīs.

7.  Izrādās – kukaiņus piesaista smaržas un sviedru aromāts. Atbaidīt odus, lapsenes un citus dzelošos kukaiņus var ar ēteriskajām eļļām. Tomēr arī tās jālieto saprāta robežās, lūkojoties, vai neveidojas alerģiska reakcija.

8.  Odu skaitu var palīdzēt samazināt arī pretodu sveces, bet, ja mājās ir bērni, jāpieskata, lai tie sveces neapgāž un neapdedzinās.

9.  Ja lapsene, bite vai irsis tomēr pamanās iekost, vispirms jāizvelk dzelonis, pēc tam sadzeltā ķermeņa daļa pēc iespējas ātrāk jānomazgā ar ūdeni, ieteicams ar ziepēm, vai jānotīra ar spirtu un jāapziež ar antihistamīna ziedi “Fenistil”. Sadzelto cilvēku noteikti nedrīkst atstāt vienu.

Reklāma
Reklāma

10.  Mazināt niezi palīdzēs arī pie koduma vietas pielikts drānā ietīts ledus. Sadzelto vietu noteikti nedrīkst kasīt, citādi tajā izveidosies iekaisums.Ttālab vienmēr jālūkojas, lai bērniem ir īsi apgriezti nadziņi.

11.  Ja dzēliena vieta jau ir sakasīta un izveidojies apsārtums, fenistila gēlu vairs ziest nedrīkst. Brūcītei labāk uzklāt briljantzaļo šķīdumu.

12.  Ja zināms, ka kukaiņa sakostais cilvēks ir alerģisks, labāk viņam tūdaļ iedot kādu no aptiekā bez receptes nopērkamajiem antihistamīna preparātiem – cetirizīnu, klemastīnu, loratīnu u.c.

13.  Visbīstamākie ir gadījumi, kad lidonis iekodis lūpās, mutē vai kaklā. Ja sākas pampšana un grūti elpot, nekavējoties jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība. Kamēr tā ceļā, slimniekam jāiedod antihistamīna preparāts un pie sadzeltās vietas jāpieliek aukstums. Ja dzēliens skāris muti vai kaklu, var dot sūkāt ledus gabaliņus.

14.  Arī citos gadījumos, ja pēc kukaiņa koduma veidojas stiprs pampums, izteikts iekaisums, trūkst elpas, paātrinās sirdsdarbība, parādās auksti sviedri vai cilvēks zaudē samaņu, steidzami jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība.

15.  Latvijas vienīgā indīgā čūska – odze – pirmā nekad neuzbruks. Dzels tikai tad, ja tai uzkāpsiet virsū. Tāpēc, dodoties uz mežu vai aizaugušu dārzu, kājās noteikti jāvelk gumijas zābaki.

16.  Ja odze tomēr iedzēlusi, nekavējoties jāsazinās ar ātro medicīnisko palīdzību. Brūci nevajag ne griezt, ne ar muti sūkt ārā indi, kā ieteica agrāk, ne arī likt žņaugu, jo, ja to izdarīsiet nepareizi, no tā nebūs labuma.

17.  Atgriežoties no meža, jānoģērbjas un jāpārbauda, vai drēbēs nav ielīdusi ērce. Ja kāda jau pamanījusies iesūkties, to nedrīkst ne mērcēt eļļā, ne spirtā. Koduma vietu ar spirtu tikai viegli nodezinficē un kukaini izņem ar speciālu aptiekā nopērkamu pinceti.

18.  Ērces sakosto cilvēku turpina novērot. Ja tas ir vakcinējies pret ērču encefalītu, bažas, protams, ir mazākas. Ja nav vakcinējies, par inficēšanos ar encefalītu liecina galvassāpes, nepatika pret gaismu, slikta dūša, augsta temperatūra, drudzis. Parādoties šādiem simptomiem, steidzami jādodas pie ārsta.

19.  Otra kaite, kas var parādīties tikai pēc divām līdz trim nedēļām, ir Laima slimība. Par to liecina eritēma – izteikts sarkans plankums koduma vietā. Ja pie ārsta vēršas laikus, šo slimību var izārstēt bez lieliem sarežģījumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.