×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. maijs, 2013
Drukāt

Kā pašvaldība gādā par daudzbērnu ģimenēm?


Foto - LETAFoto - LETA

Lilija Treidena, Brocēnu novada sociālā dienesta vadītāja:
 “Mūsu pašvaldībā netiek šķirots, vai tā ir daudzbērnu ģimene vai audzina tikai vienu vai divus bērnus. Pat viens bērniņš ģimenē ir liela vērtība.

 

Redzot, kāda ir situācija valstī, ka tieši ģimenes, kurās aug bērni, ir finansiāli visnelabvēlīgākajā situācijā, pašvaldība nolēma no šā gada janvāra par katru bērnu izmaksāt 20 latu pabalstu. To saņem, ja ienākumi uz ģimenes locekli nepārsniedz 200 latus mēnesī. Pabalsts paredzēts uz trim mēnešiem, to saņem arī ģimenes ar vienu bērnu. Vienīgais nosacījums – bērnam obligāti ir jāmācās. Ja absolvē 9. klasi, mācības jāturpina vidusskolā vai arodskolā. Saistošajos noteikumos iestrādājām – kamēr pabeidz mācību iestādi.

Šo pabalstu naudu visvairāk izmanto, lai nokārtotu parādus par komunālajiem maksājumiem. Tad pašvaldība uzreiz to ieskaita pakalpojumu sniedzēju kontā. Gribu uzsvērt, ka ar šo pabalstu spējam nedaudz panākt pretī arī tām ģimenēm, kuras neatbilst trūcīgo vai maznodrošināto statusam, bet pašas cīnās, strādā un nekādu atbalstu nesaņem. Pašlaik 20 latus piešķiram uz trim mēnešiem, bet ir doma, ka vajadzētu pagarināt uz sešiem mēnešiem. Tāpat būtu jāpalīdz pensionāriem, jo arī viņu ienākumi ir ļoti mazi, pensijas minimālas, cilvēkiem grūti izdzīvot.”

 

Daila Strupiša, Viļānu novada 
sociālā dienesta vadītāja:
 “Novadā dzīvo apmēram 60 daudzbērnu ģimenes, visvairāk – ar pieciem bērniem, bet ir ģimenes, kurās audzina astoņus bērnus. Daudzbērnu ģimenes pilnībā atbrīvotas no maksas par bērnudārzu, bet skolēniem nodrošinātas brīvpusdienas. Pirms mācību gada uzsākšanas pašvaldība katram bērnam piešķir 25 latus, lai iegādātos skolai nepieciešamo apģērbu, bet pabalsts 15 latu apmērā domāts kancelejas preču iegādei.

Divreiz gadā – pavasarī un pirms jaunā mācību gada – sociālais dienests daudzbērnu ģimenēm rīko atpūtas pasākumu, katru vasaru braucam ekskursijās – prasām, lai kopā ar bērniem noteikti būtu vecāki, vismaz viens no viņiem. Jo tā ir iespēja visai ģimenei pabūt kopā.

Daudzbērnu ģimenēm tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa atlaide, piešķiram “Latvenergo” dāvanu kartes 53 latu apmērā elektroenerģijas apmaksai. Uzskatu, ka šīm ģimenēm no valsts puses jāsaņem lielāks finansiālais atbalsts, sevišķi Latgalē. Mūsu pašvaldība no šā gada pieaugušajiem GMI pabalstu samazināja līdz 35 latiem, bet bērniem to atstāja iepriekšējā 45 latu līmenī. Neesmu dzirdējusi, ka daudzas pašvaldības tā rīkotos.”

 

Laila Spilva, Ropažu novada sociālā darbiniece ģimenēm ar bērniem:
 “Atbalstu ģimenēm sniedzam, izvērtējot tās kopējos ienākumus, bet nešķirojam, vai tā daudzbērnu vai viena bērna ģimene. Pašvaldība nodrošina skolēniem, kā arī bērnudārza audzēkņiem brīvpusdienas. Pirmsskolas iestādē par pārējām ēdienreizēm jāmaksā. Bet māmiņas rīkojas ekonomiski – bērnus atved pēc brokastīm un izņem pirms launaga. Paēdina mājās, tādējādi ietaupot kādu latu ģimenes budžetā.

Pirms jaunā mācību gada pašvaldība piešķir pabalstu mācību līdzekļu iegādei, bet, ja bērns mācās citas pašvaldības mācību iestādē, apmaksā ceļa izdevumus līdz 20 latiem mēnesī.

Ziemas sezonā trūcīgajām ģimenēm ar bērniem maksājam 40 latu pabalstu apkures rēķinu segšanai. To automātiski pārskaita pakalpojuma sniedzējam. Šo pabalstu ģimene saņem sešus mēnešus, bet domājam, ka vajadzētu maksāt visu gadu, vienīgi vasarā mazāku summu. Maznodrošinātās ģimenes ar bērniem apkures sezonā saņem 20 latus mēnesī. Bet tiem, kam malkas apkure, piešķiram 80 latu pabalstu malkas iegādei.”

 

Latvijā 43,6% bērnu un jauniešu vecumā līdz 18 gadiem ir risks dzīvot nabadzībā vai sociālā atstumtībā, kas ir trešais augstākais rādītājs ES;

Demogrāfs Ilmārs Mežs norāda, ka Latvijā ir ģimeņu grupas, kurām bez valsts atbalsta no nabadzības nav iespējams izrauties. 2536 ģimenes ar vairāk nekā sešiem bērniem – tas nav daudz, tāpēc valstij šo grupu būtu samērā viegli atbalstīt;

Ja piedzimst trešais bērns, māmiņa saņem 40 latus par bērnu.

Igaunijā ir īpašs papildu atbalsts māmiņām, kurām ir vairāk nekā septiņi bērni.

Avots: LETA

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+