×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Kā pavairot mahonijas?

mahonia_aquifolium_22

“Kur nopirkt un kā audzēt mahonijas? Kā tās pavairo? Ja no sēklām, kad jāsēj – rudenī vai pavasarī?” 
Dzidra Alojas novadā

 

Parastā mahonija (Mahonia aquifolium) ir mūžzaļš bārbeļu dzimtas krūms ar ādainām lapām, kas virspusē ir tumši zaļas un spīdīgas, bet apakšpusē bāli zaļas. Rudenī un ziemā tās bieži sārtojas. Zied diezgan agri (maijā) ar dzelteniem ziediem. Augļi – tumši zilas ogas.

– Mahonijas jāstāda smilšainā, pietiekami mitrā augsnē. Tās nevar audzēt ļoti saulainā vietā – tad ziemā apdegs lapas. Ieteicams stādīt ēkas ziemeļu pusē, zem kokiem, piemēram, ābelēm, vai arī lielu krūmu paēnā, – uzsver z/s “Ozoli” kok­audzētavas īpašnieks Indulis Branaburgs.

 

Mahonijas var pavairot ar sēklām, kas ienākas augustā. Lai tās uzdīgtu, nepieciešams četrus mēnešus ilgs stratifikācijas periods. Sēklas var sēt jau rudenī lecektīs, tās sadīgs pavasarī.

 

Šos mūžzaļos augus var pavairot arī ar noliektņiem un sakņu atvasēm. Noliektos krūma dzinumus ar kāsīti piestiprina pie zemes un aprauš ar augsni, tie apsakņojas otrajā gadā. Tad noliektņus atdala un stāda pastāvīgā vietā. Sakņu atvases no mātesauga atdala rudenī vai agri pavasarī kopā ar nelielu vecās saknes gabalu.

• Olaines kokaudzētavā (Olaines pagastā) 30 – 40 cm garus, iepodotus mahoniju stādus pašlaik pārdod par diviem latiem gabalā.

• Kokaudzētavā “Meža Rasas” (Krustpils novada Vīpes pagastā) par 2,50 latiem patlaban nopērkami 3 – 4 gadus veci mahoniju konteinerstādi.

• Z/s “Ozoli” kokaudzētavā (Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā) šoruden varēs iegādāties sešgadīgus mahoniju kailsakņu stādus par 5 – 6 latiem gabalā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+