Ekonomika
Bizness

Kā pērn klājās rūpniecībai Latvijā, atklāj jaunākie CSP dati0


Algas kopš iestāšanās Eiropas Savienībā meža nozarē ir pieaugušas trīskārt un vidējās algas zāģētavu operatoriem ir lielākas nekā bankās.
Algas kopš iestāšanās Eiropas Savienībā meža nozarē ir pieaugušas trīskārt un vidējās algas zāģētavu operatoriem ir lielākas nekā bankās.
Foto: Valdis Semjonovs

2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Produkcijas apjoms ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē palielinājās par 4,3% un apstrādes rūpniecībā – par 3,4%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē saruka par 1,9%.

2018. gada decembrī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,5%.

Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 5,1%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 9,4% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 0,6%.

Salīdzinot ar 2017. gada decembri, lielākais ražošanas apjoma pieaugums bija datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 30,7% un elektrisko iekārtu ražošanā – par 22,9%.

Produkcijas izlaide pieauga arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā – par 9%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 12,7%, savukārt pārtikas produktu ražošana saglabājās iepriekšējā gada līmenī.

Ražošanas apjoms samazinājās papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 14,2%, mēbeļu ražošanā – par 13,6% un iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 11,4%.

2018. gada decembrī, salīdzinot ar novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 3,3%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 9,7%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kritums par 1,4%.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss.
CSP vizuālizācija

2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 9%.

To ietekmēja kāpums vietējā tirgū par 9,5% un eksportā – par 8,7%, tai skaitā eirozonā – par 10,5%, ārpus eirozonas – par 7,3%.
Saistītie raksti

2018. gada decembrī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieauga par 10,9%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 8,6% un eksportā – par 12,3%, tai skaitā eirozonā – par 3,6%, ārpus eirozonas – par 19,8%.

Savukārt, salīdzinot ar novembri, apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 0,6%. Vietējā tirgū apgrozījums pieauga par 1,2%, bet eksportā bija kritums par 1,5%, tai skaitā eirozonā – par 5,1%, bet ārpus eirozonas pieaugums par 3,1%.

LA.lv