Kā policija vērtē ieročus 0

Teksts: Kristīne Rozmiaņeca

Ja pašķirstīsiet Ministru kabineta noteikumus, noteikti atdursieties pie noteikumiem ar numuru 117., kas paredz kārtību, kādā Valsts policija klasificē šaujamieročus, munīciju un lielas enerģijas pneimatiskos ieročus. Tur arī atradīsiet iesnieguma veidlapu šaujamieroču, munīcijas un lielas enerģijas pneimatiskā ieroča klasificēšanai, ko var iesniegt jebkura juridiska persona, kas ir saņēmusi konkrētā ieroča iegādāšanās atļauju.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

VP GKPP Prevencijas pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas nodaļas priekšnieks Andris Sudārs uzsver: “Tāds gadījums, ka viens ierocis ir sarakstā, bet otra nav, nevar būt, jo visi Latvijā atļautie ieroči ir sarakstā. Ir gan gadījumi, kad parādījies kaut kas jauns, ko vēl nav paspēts iekļaut sarakstā, jo visiem jauninājumiem uzreiz nav iespējams izsekot līdzi. Šobrīd ražotāji ražo tādus ieročus, kas pēc izskata nav ne medību, ne sporta, tie ir kā militārie ieroči civilām vajadzībām. Rodas jautājums – vai mums Latvijā tādus vajag? Protams, mēs izvērtējam, skatāmies, kā ražotājs skaidro, kam paredzēti konkrētie ieroči. Nav tā, ka visus saražotos pēc kārtas liekam iekšā sarakstā.”

Licencēšanas un atļauju sistēmas inspektors Māris Dumpis: “Ir noteikta kārtība, kādā policija vērtē ieročus.” Neizpratne sākoties ar specifiskiem ieročiem, kas nav domāti ne medībām, ne sportam, jo vienā vai otrā gadījumā kaut kas ir klasificēts un kaut kas nav. Katrs ierocis tiek apskatīts un izvērtēts individuāli, sevišķi tādi ieroči, ko var pārveidot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru kabineta noteikumi nosaka kārtību, kādā tiek klasificēti ieroči. Ar Valsts policijas priekšnieka pavēli ir izveidota speciāla komisija, kas individuāli vērtē iesniegumus. Komisijas sastāvā iekļauti speciālisti, kas ir kompetenti ieroču un speciālo līdzekļu uzbūves, darbības un aprites jomā. “Būtībā nav strikto kritēriju, viss tiek vērtēts atbilstoši ražotāju specifikācijās norādītajiem datiem, skatāmies, kā ražotājs pozicionē ieroci. Reizēm gan ir jāpievērš uzmanība pašam ražotājam, jo, piemēram, amerikāņi savam tirgum pozicionē tādus ieročus, kas mums nemaz nav atļauti, taču viņiem tie ir paredzēti medībām, tāpēc mēs attiecīgi skatāmies līdzi.”

Iesniedzot iesniegumu, ļoti rūpīgi jāpārbauda informācija, jo interneta forumos bieži vien par vienu ieroci tiek sniegta atšķirīga informācija. Arī inspektors atzīst: “Ļoti bieži ir pretrunīga informācija, salīdzinot iesniedzēja iesniegto ar ražotāju sniegto. Visus ieročus mums nav iespējams paņemt rokās un izpētīt, tāpēc pirms iesnieguma izvērtēšanas tiek sameklēts maksimāli daudz informācijas. Klasifikācija tā arī notiek. Ir iesniegums – standartā ar pielikumu, klāt var pielikt arī attēlu. Mēs salīdzinām informāciju. Meklējam ražotāju mājas lapās, sazināmies telefoniski, ar vēstulēm vai e-pastā. Savācam pēc iespējas vairāk ziņu. Tiek vērtētas ieroču īpašības pēc Medību likuma, tāpēc ir cilvēki no medību kontroles nodaļas.” Ja ierocis ir domāts medībām, bet neatbilst likuma prasībām, tas netiks klasificēts. Izskatās pēc militāra, bet ražotājs domājis medībām, tad rodas jautājums, vai var atļaut. “Ir strīdīgas situācijas, tāpēc šis process nebūt nav viegls. Ir liesmu slāpētāji, stobru bremzes, kādas nedrīkst būt ieročiem. Ja ierocim tos ir iespējams uzskrūvēt, tad mēs rūpīgi skatāmies, jo ir godīgi un ne tik godīgi mednieki, ir arī tādi, kas lieto ieročus citiem mērķiem.”

Iesniegums parasti tiek izskatīts viena mēneša laikā. Gadās, ka uz vienu sapulci ir pat vairāk nekā 10 iesniegumi, parasti pavasarī un ziemā, kad ir aktīvā medību sezona. “Kas attiecas uz jaunajiem ieročiem, cik pamanām, ieliekam paši. Ja neesam pamanījuši vai atraduši, tad saņemam iesniegumus, jo ieroču tirgotājiem šī informācija vienmēr ir agrāk. Runājot par kalibriem, ir tā, ka šobrīd liekam arī tos klāt, reizēm gadās, ka ierocis ir ielikts, vēlāk ražotājs ir sācis ražot ar citu kalibru, mēs neesam izsekojuši līdzi, tāpēc sarakstā tā nav. Bet, ja sarakstā nav, tas nenozīmē, ka nebūs, ir iespēja rakstīt iesniegumu, zvanīt.”

Iz likumu lādes

Šaujamieroču un munīcijas klasificēšanai Valsts policijas priekšnieks izveido komisiju vismaz piecu cilvēku sastāvā. Komisijā darbojas speciālisti, kas ir kompetenti ieroču un speciālo līdzekļu uzbūves, darbības un aprites jomā.

Šaujamieročus un munīciju komisija klasificē atbilstoši ražotāja tehniskajās specifikācijās norādītajiem datiem. Lēmumu par ieroča vai munīcijas klasifikāciju pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu.

Reklāma
Reklāma

Ieroci vai munīciju neklasificē, ja izstrādājuma dokumentācija un informācija par to ir pretrunīga vai nepietiekama.

Pēc ieroču un munīcijas klasificēšanas komisija iekļauj tos Valsts policijas klasificēto šaujamieroču, munīcijas un lielas enerģijas pneimatisko ieroču sarakstā.

Valsts policijas klasificēto šaujamieroču un munīcijas saraksts tiek ievietots un uzturēts Valsts policijas mājas lapā internetā.

Sagatavos ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.