Uncategorized

Kā privatizēt bezīpašnieka ēkas?0

Foto – Valdis Semjonovs

Vēlētos uzzināt, vai ir iespējams bez izsoles iegūt īpašumā ēkas (māju un saimniecības ēku), kam nav īpašnieka? Šīs ēkas savulaik (1940. gadā) piederējušas vācu izceļotājiem. Ēkas nav pārņemtas ne valsts, ne pašvaldības īpašumā. Dzīvoju tur 28 gadus (tā ir arī mana deklarētā dzīves vieta).

Zeme ap ēkām ir īpašumā, nodarbojos ar lauksaimniecību (piena lopkopību), arī ēkas izmantoju lauksaimnieciskajā ražošanā. Ar ko sākt, lai juridiski pareizi privatizētu? Vai tiešām man tās būs jāizpērk izsolē? 
Iveta Skrundas novadā

 

 

Valsts akciju sabiedrībā “Privatizācijas aģentūra” noskaidrojām, ka ēkas vispirms ir jāatzīst par bezīpašnieka mantu, kas saskaņā ar Civillikuma 930. panta piezīmi piekrīt valstij, lai pēc tam tās varētu privatizēt. Ēkas par šādu mantu var atzīt tikai tiesas ceļā. Tas nozīmē, ka ieinteresētajai personai ir jāiesniedz tiesā pieteikums par juridiskā panta konstatēšanu – ēku īpašuma atzīšanu par bezīpašnieka mantu.

Tiesai jāiesniedz vēl arī šādi dokumenti:

• izziņa no pašvaldības, ka ēkas nav pašvaldības bilancē;

• Valsts zemes dienesta kadastra izziņa par nekustamo īpašumu;

• zemesgrāmatu nodaļas izziņa par ēku īpašniekiem;

• zonālā valsts arhīva izziņa par ēku īpašniekiem;

• citi dokumenti, kas apliecina, ka ēkas atbilst bezīpašnieka mantas statusam.

Normatīvie akti neparedz citādu kārtību juridiskā fakta konstatēšanai, tāpēc bez šāda tiesas nolēmuma nevar pierādīt mantas piekritību valstij. Pēc tiesas sprieduma spēkā stāšanās Valsts ieņēmumu dienests ar mantas aprakstes un novērtējuma aktu par bezīpašnieka mantu atzīto ēku īpašumu ņem valsts uzskaitē.

Likumdevējs ir noteicis, ka privatizācijas tiesības ir tikai tādai personai, kura dzīvojamās mājas lietošanas tiesības ieguvusi tiesiski. Ja persona pierāda savu iemitināšanās tiesiskumu par bezīpašnieka mantu atzītajā ēku īpašumā, šāda dzīvojamā māja jānodod privatizācijai saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārejas noteikumu 31.¹ punkta 3. apakšpunktu.

Privatizācijas aģentūrai jāsagatavo MK rīkojuma projekts par dzīvojamās mājas nodošanu privatizācijai. Pēc MK rīkojuma pieņemšanas var veikt visas nepieciešamās darbības dzīvojamās mājas ierakstīšanai zemesgrāmatā un sagatavošanai privatizācijai, un viendzīvokļa māju vai daudzdzīvokļu mājā esošu dzīvokli tad piedāvā privatizācijai īrniekam.

Ja persona nevar pierādīt savas iemitināšanās tiesiskumu, šāda dzīvojamā māja jāatsavina “Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā” noteiktajā kārtībā. Privatizācijas aģentūrai jāpiedāvā attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībai pārņemt dzīvojamo māju pašvaldības īpašumā. Ja pašvaldības dome to atsakās darīt, aģentūrai jāsagatavo MK rīkojums par mājas pārdošanu izsolē.

Tātad, ja persona vēlas privatizēt valstij piekritīgu bezīpašnieka ēku, sākumā nepieciešams tiesas nolēmums par juridiska fakta konstatēšanu. Tālāk iespējami divi varianti. Ja mājā dzīvojat tiesiski, jums piedāvās dzīvojamo māju privatizēt. Ja tiesisku pamatu nevarēsiet pierādīt, jums būs iespēja piedalīties mājas izsolē. Papildus informāciju varat saņemt Privatizācijas aģentūras informācijas birojā, zvanot pa tālr. 67021358 vai nosūtot elektronisku vēstuli ar jautājumiem uz adresi: info@pa.gov.lv

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
4 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
6 stundas