Foto – Shutterstock

Kā radās astoņu stundu darbdiena un kas draudēja par piekrišanu strādāt ilgāk 0

1840. gada 8. februārī no kuģa, kas piestāja Jaunzēlandes krastos, nokāpa galdnieks Semjuels Parnels. Viņš ātri atrada darbu kāda veikala celtniecībā, taču, balstoties uz paša veiktu vietējā darba tirgus analīzi, izvirzīja prasību – astoņu stundu darba diena. Viņš paskaidroja, ka, raugi, diennaktī ir 24 stundas, no tām astoņas atvēlamas darbam, astoņas atpūtai un astoņas miegam, un tas esot saprātīgi un godīgi.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Laiku starp darbu un miegu Semjuels pavadīja ostā, kur apņēmīgi visiem sastaptajiem atbraucējiem klāstīja savus apsvērumus. Tie visiem iepatikās, ieskaitot atbrīvotos katordzniekus, un drīz vien tapa lēmums iemest ostas netīrajā ūdenī ikvienu, kurš piekritīs strādāt ilgāk.

Gan šīs idejas savdabīgā pievilcība, gan bailes no attiecīgā soda acīmredzot sekmēja to, ka strādnieku dzīves shēma “888” ātri izplatījās visā Jaunzēlandē un pārsviedās uz Austrāliju. Protams, ne gluži bez demonstrācijām un streikiem. Bet, tā kā šīs astoņu stundu darba dienas kustības priekšgalā bija celtnieki, arī mūsdienās uz dažām vecām Jaunzēlandes un Austrālijas ēkām var redzēt šo lepno trīs astoņnieku zīmi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.