×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

Kā rīkoties ar ābeļu stādiņiem

abeldiigsti2

“No pagājušā gada ābolu sēklām ir sadīguši stādiņi. Kad tie būtu jāpotē un pēc kādas metodes?”
 Zane Vidzemē

 

Piemērotākie ir ‘Antonovkas’, ‘Svītrainā Anīsa’, ‘Borovinkas’ un līdzīgu ābeļu sēklaudži, kam potējot ir laba saderība ar daudzām ābeļu šķirnēm.

Pēc sējas, kad dīgstiem pilnīgi attīstījušās dīgļlapas un sāk parādīties pirmās īstās lapas, tie ir jāpārpiķē, lai potcelmiem izveidotos kupla, bārkšsaknēm bagāta sakņu sistēma. Izņemot no sējumu dobēm, tiem nopurina augsni un katram par trešdaļu saīsina dīgļsaknes, piķē 10 cm attālumā citu no cita, 20 cm attālumā rindu no rindas. Ja to dara saulainā laikā, piķējumu dobi jau pēc dažiem metriem aplaista un noēno, saspraužot starp rindām alkšņu vai citu koku zarus.

Oktobra otrajā pusē, kad potcelmi labi nobrieduši, tos atlapo un pēc trim vai četrām dienām izrok. Izbrāķē potcelmus ar krop­lām, cilpā sagrieztām saknēm vai arī tādus, kam izveidojusies tikai kaila mietsakne bez sānsaknēm.

Potcelmus pierok paaugstinātā vietā, ūdenscaurlaidīgā augsnē, liek ar 30 – 40° slīpumu tā, lai puse vai pat divas trešdaļas stumbra būtu augsnē, saknes nosedz ar apmēram 15 cm biezu augsnes kārtu. Potcelmus var glabāt arī pagrabā (apmēram +1 °C temperatūrā), pie­raktus mitrās smiltīs, kūdrā vai zāģ­skaidās.

Potzariem griež kārtējā gada jaunos dzinumus, to dara decembrī, kad mātesaugs ir miera stāvoklī.

– Pēc kādas metodes potēt augļu kokus, tā ir pašu izvēle, – saka Latvijas Valsts Augļkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase.Potēt var ziemā, ienesot potzarus un potcelmus siltā telpā. Iepriekšējā dienā tos nomazgā tekošā ūdenī un līdz potēšanai pārklāj ar mitru drānu. Pati vieglākā potēšanas metode ir vienkāršā kopulēšana: divu vienāda diametra augu daļu – potcelma un potzara – savienošana.

Pēc kopulēšanas potējumus ievieto traukā vai kastē, saknēm uzber mitru smilti vai kūdru un 7 – 10 dienas +20 °C siltā telpā, pēc tam liek pagrabā +2…+4 °C temperatūrā. Regulāri seko, lai smilts vai kūdra būtu pietiekami mitra. Pēc potēšanas ābelīti var uzreiz likt podā un turēt tajā līdz stādīšanai.

Ābeles var pavairot arī ar acošanu. To veic ar dusošu pumpuru augusta sākumā. Potcelmiem jābūt zīmuļa resnumā. Ātrāka un vienkāršāka ir Forkerta metode (ar piegriešanu), tad iespējams uzacot pat uz ļoti tieviem potcelmiem. Potzariem griež labi nobriedušus šā gada dzinumus vidējā garumā. Tūlīt pēc sagriešanas atlapo, atstājot 0,5 cm garus lapu kātus vairodziņa saturēšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+