×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
7. decembris, 2015
Drukāt

Kā rūpēties par bērniņu ar bronhopulmonālu displāziju?

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Dr. Dace Sniedze, neonatologs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīca

Šis raksts ir adresēts tiem vecākiem, kuriem ir priekšlaicīgi dzimis bērns – par bronhopulmonālu displāziju jeb BPD, kas visbiežāk skar tieši bērniņus, kuri ir pasteigušies piedzimt.

Kas ir bronhopulmonāla displāzija jeb BPD?

Bronhopulmonāla displāzija jeb BPD ir elpceļu un plaušu bojājums, kas izraisa ilgstošas (hroniskas) elpošanas grūtības.
BPD visbiežāk rodas ļoti priekšlaikus dzimušiem mazuļiem, kuru elpošanas orgāni ir nenobrieduši, trūkst surfaktanta (viela plaušās, kas izklāj vissīkākās plaušu daļas un neļauj tām saplakt elpojot). Dzīvības glābšanai ir nepieciešams elpošanas aparāts (plaušu ventilācija) un skābeklis, bet bērniņa nenobriedums un nepieciešamā terapija var radīt arī tālejošas sekas.

Jūsu bērniņa ārsts noteiks, vai viņam ir BPD. Parasti uz to norāda tas, ka mazulim, kas dzimis ļoti agri, vēl arvien nepieciešams skābeklis vai elpošanas atbalsts, sasniedzot 36 gestācijas nedēļas.

BPD var būt dažādas smaguma pakāpes. Lielākai daļai mazuļu BPD ir viegla, tāpēc īpaša ārstēšana nav nepieciešama, ir svarīgi tikai samazināt iespējamos riskus, kas ir aprakstīti tālāk. Reizēm bērniņam ir jālieto zāles, viņš saņem fizioterapiju slimnīcā, bet reizēm ir nepieciešama atbalsta ierīču un zāļu lietošana arī mājās.

Kādas ierīces būs jālieto mājās?

1) Bērniņam var būt nepieciešams papildus skābeklis.

Skābekli var piegādāt caur deguna kanilēm vai masku. Jūsu bērniņa ārsts pastāstīs, kā jālieto skābeklis un kad jāmaina plūsmas ātrums.
Var būt reizes, kad bērnam vajag vairāk skābekli, piemēram, raudāšanas laikā, barošanas reizēs, miegā vai citās reizēs. Izrunājiet ar ārstu visus savus jautājumus.

Skābekli parasti glabā saspiestā formā vai šķidrā formā. Jums var būt nepieciešams mazāks, pārnēsājams konteiners lietošanai ārpus mājas. Rūpīgi izlasiet un ievērojiet skābekļa lietošanas drošības instrukcijas, un nekādā gadījumā nepieļaujiet atklātu liesmu skābekļa konteinera tuvumā.

2) Dažreiz mājās ir jāveic inhalācijas. Maziem bērniem lieto īpašu aparātu, kas no šķidruma (parasti tās ir zāles, kas atšķaidītas ar sāļu ūdeni) veido „miglu” vai „dūmus” un pēc ieelpošanas tie nonāk tieši elpceļos.

3) Dažiem bērniem ar BPD arī mājās ir nepieciešams monitors, lai novērotu, vai organismā ir pietiekams skābekļa daudzums. Jūsu bērniņa ārsts pastāstīs, kā novērtēt monitora rādītājus un kādam jābūt skābekļa daudzumam. Tas var individuāli nedaudz atšķirties.

4) Retāk mājās jālieto īpašas elpošanas atbalsta ierīces, kādas lietoja slimnīcā. Jūs īpaši apmācīs, kā lietot šādu ierīci.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+