×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. jūlijs, 2015
Drukāt

Kā sadalīt mantojumu, ja nav atstāti dokumenti par mājas un zemes īpašumiem (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Pirms vairākiem gadiem nomira mūsu tēvs un māte, bet neatstāja nekādu dokumentu par saviem mājas un zemes īpašumiem. Kā lai īpašumu tagad sadalām? Kur vērsties un kādus dokumentus meklēt? Cik daudz katram pienākas no šiem īpašumiem, un vai tos varētu mantot arī kāds cits?” jautāja JĀNIS SMILTENES NOVADĀ.

Ja mantojuma atstājējs nav uzrakstījis testamentu, mantošanai jānotiek pēc likuma – tuvākie mantinieki būs mirušo bērni. Viņiem iesniegums par apstiprināšanu mantojuma tiesībās jāiesniedz zvērinātam notāram tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas. Iesniedzējam jānorāda mantojuma atstājēja vārds un uzvārds, viņa nāves diena un pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vieta.

Mantošanas iesniegumam jāpievieno:

• mantojuma atstājēja miršanas apliecība;

• pierādījumi par mantojuma atstājēja pēdējo deklarēto dzīvesvietu (šādu izziņu var saņemt Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vai vietējā pašvaldībā);

• mantojamās mantas saraksts ar novērtējumu (šajā gadījumā – Valsts zemes dienesta izziņa par nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību);

• pierādījumi, kas apstiprina iesniedzēja tiesības mantot (radniecību apliecinoši dokumenti, šajā gadījumā – dzimšanas apliecība);

• ziņas par visiem zināmajiem mantiniekiem.

Atzīstot mantošanas iesniegumu par pamatotu, zvērināts notārs izdod notariālo aktu par apstiprināšanu mantojuma tiesībās pēc likuma (mantojuma apliecību), kurā norāda, vai iesniedzējs ieguvis visu mantojumu kā vienīgais mantinieks vai arī tā domājamo daļu kā līdzmantinieks. Vairākiem bērniem mantojums tiks sadalīts vienādās daļās, piemēram, ja ir trīs bērni, katrs mantos 1/3 īpašuma. Citas personas (piemēram, jūsu vecāku brāļi vai māsas u.c. radinieki) varēs mantot tikai tad, ja visi bērni atteiksies no mantojuma vai to nepieņems likumā noteiktajā kārtībā.

SVARĪGI

Ja mantinieks norādījis, ka pieņēmis mantojumu faktiskā valdījumā (piemēram, dzīvo vecāku mājā un apstrādā zemi), zvērināts notārs mantošanas iesniegumu pieņem arī pēc Civillikuma 693. pantā noteiktā likumiskā termiņa (viens gads) beigām.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lūdzu portālu pārdomātāk izvēlēties konsultantus. Uz konkrēto jautājumu šajā gadījumā, godātais jurists ir atbildējis tikai vispārīgi, pilnīgi bez ievērības atstājot minēto problēmu par dokumentu neesamību un nesniedzot risinājumu, kā mantiniekiem pierādīt mājas un zemes īpašumu piederību mirušajiem vecākiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+