×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā sadziedēt bīstamus pušumus (1)

Foto - BullsPressFoto - BullsPress

Brūces nedzīst, sāpina nedēļām, mēnešiem un pat gadiem ilgi. Par to iemesliem, kopšanas un ārstēšanas principiem stāsta trīs dažādu specialitāšu ārsti.

 

Visas lēni dzīstošās brūces izskatās līdzīgi un atgādina pušumus. Visizplatītākās ir venozās, arteriālās un cukura diabēta izraisītās čūlas. Tās mēdz veidoties, ja ir dziļo vēnu tromboze, hroniska venoza nepietiekamība vai pēc kājas traumas radusies tūska un sklerotiski audi, kā arī tiem, kuri sirgst ar vispārējām organisma saslimšanām, piemēram, sarkano vilkēdi un saistaudu slimībām.

Kopumā ir vairāk nekā divdesmit čūlu veidu, un katram no tiem jāizvēlas atbilstoša ārstēšana.

Ja brūci sāk laikus dziedēt, tā dzīst ātrāk. Taču ārsts viens pats panākumus garantēt nevar – slimniekam neatlaidīgi jādarbojas arī pašam.

 

Ķirurgs: nenovēršot cēloni, nelīdzēs nekas

Ja vakarā, novelkot īsās zeķītes, kājā redzams iespiedums, tā ir pirmā pazīme, ka audi nebarojas pilnvērtīgi. Pieaugot tūskai, palielinās iekšējais spiediens audos, tādēļ ir traucēta skābekļa pienesēju eritrocītu piekļuve tiem.

Visbiežāk slikti dzīstošās brūces veidojas apakšstilbu zemākajā trešdaļā, reizēm tam apkārt, bet cukura diabēta slimniekiem – uz pēdām. Izgulējumu čūlas 75 procentos gadījumu rodas ap iegurni – gūžām, sēžu, krustiem.

Hroniskas venozas mazspējas gadījumā pat neliela trauma, piemēram, kaķa skrāpējums vai spēcīgāka sa-
skaršanās ar galda stūri, var veicināt brūces veidošanos.

Ja brūce neslēdzas ilgāk par trim mēnešiem, visbiežāk tas liecina, ka nav novērsts tās iemesls. Tad ar atbilstošu kopšanu var mazināt sāpes un uzlabot pašsajūtu, taču, rodoties nelabvēlīgiem ap-
stākļiem, problēma, visticamāk, atkārtosies.

Sliktāk čūlas dzīst smēķētājiem, jo nikotīns samazina asinsķermenīšu skaitu un izraisa asinsvadu spazmas, tādēļ āda saņem mazāk skābekļa un barības vielu.

Ja brūce nav sadzijusi trīs mēnešu laikā, lai izvēlētos piemērotāko ārstēšanas taktiku, jāveic biopsija, pārbaudot audu paraugus no dažādām tās vietām.

Karstums bojātajā vietā un paaugstināta ķermeņa temperatūra liecina, ka apkārtējos audos sākusies infekcija.

Diemžēl hroniskas brūces rada ne tikai diskomfortu, bet arī audzēja attīstības risku. Kopš esam sākuši plašāk veikt biopsiju, diezgan bieži konstatējam ļaundabīgas ādas izmaiņas, pārsvarā plakanšūnu vēzi, atklāj ķirurgs Kaspars Snippe.

 

Ko darīt?

● Pārbaudīt arteriālo un venozo asinsriti un, ja nepieciešams, plānot operāciju.

● Sastrēgumu asinsvados likvidēt ar kompresijas terapiju. Sākumā apmēram mēnesi lietot kompresijas saiti. Kāju no rīta apsaitēt gultā jau pirms došanās uz tualeti, jo tūska izveidojas ļoti ātri, un saiti noņemt tikai vakarā, dodoties pie miera. Kad kāja atguvusi normālu izskatu, lietot pēc precīza izmēra iegādātas kompresijas zeķes.

● Lai mazinātu mikroorganismu daudzumu un nerastos infekcija, brūci skalot 1–2 reizes dienā ar spēcīgu dušas strūklu.

● Visbiežāk čūlu apsaitē ar tā saukto mitri sauso pārsēju (wet to dry), kas palīdz to attīrīt, mazināt infekcijas attīstības risku un veicināt jaunu audu veidošanos. To samitrina fizioloģiskajā šķidrumā (0,9 procentu nātrija hlorīda šķīdumā) un stingri nospiež. Svaiga brūce, pirmajā nedēļā mainot pielipušo pārsēju, būs jutīga, taču, ja vien iespējams, to nevajadzētu mitrināt, lai līdz ar pārsēju noņemtu nedzīvos audus un ātrāk sāktu veidoties jaunie. Svarīgi pārsēju pietiekami bieži mainīt.

Ja čūla radusies nesen un izraisījusi vispārēju organisma reakciju – paaugstinātu temperatūru un izmaiņas asinsanalīzē –, lieto ārsta izrakstītas antibiotikas.

● Cukura diabēta slimniekiem, kuriem izveidojušās nedzīstošas brūces uz pēdām, vajadzētu veikt dinamisko podometriju (staigājot), pirms apavu vilkšanas tos vienmēr izkratīt, lai, nejūtot kādu gruzi, netraumētu ādu vēl vairāk, kā arī apgūt pareizas iemaņas čūlas aprūpei.

● Ja ir paaugstināta temperatūra un akūts iekaisums, organisms nepieciešamās vielas noārda, taču, brūcei sākot dzīt, tās vajadzīgas palielinātā daudzumā. Jāuzņem pusotrs grams olbaltumvielu uz ķermeņa svara kilogramu dienā, jo tās ir kā ķieģelis, no kura būvē māju. Jābūt arī ķerrai, ar kuru tos aizvest uz būvlaukumu un transportēt lieko, proti, ūdenim: 35 mililitriem uz svara kilogramu diennaktī (piemēram, tam, kurš sver 100 kilogramus, jāuzņem divarpus litri). Vajadzīgs arī spēks jeb kalorijas (35 kilokalorijas uz svara kilogramu), kas to visu sacementē kopā.

Atcerieties!

● Čūlas kopšanai neizmantot ūdeņraža pārskābi un citus aseptiskus līdzekļus, jo tie var traumēt jaunizveidojušos audus un veicināt infekcijas iekļūšanu vēl dziļāk brūcē.

● Nelietot aptiekās nopērkamos speciālos olbaltumvielu maisījumus jebkuras brūces gadījumā (parasti, izņemot izgulējumu slimniekiem, pietiek ar pilnvērtīgu uzturu). Tie noteikti nav piemēroti cukura diabēta gadījumā, jo proteīni bojā nieru kanāliņus un sagādā tām lieku slodzi.

 

Homeopāte: atbrīvoties no liekā svara

Homeopātijā galveno uzmanību pievērš nevis čūlas veidam, bet tās izskatam un pacienta sajūtām. Svarīgi, vai tā sāp un pieskaroties asiņo, vai izdalās dzeltenīgs šķidrums – limfa, vai tā ir sastrutojusi.

Visgrūtāk ārstējamas ir diabētiskās brūces, kas veidojas uz pēdām. Paretam atnāk kāds pacients ar onkoloģisku čūlu, stāsta homeopāte Anna Kaļķe.

Jebkuras brūces galvenais veidošanās iemesls ir slikta asinsrite un vāja audu barošanās, tādēļ āda kļūst plāna, spīdīga, trausla. Tā kā audi ir nepietiekami apasiņoti un vārgi, ikviens nobrāzums un sasitums var radīt defektu, kur izveidojas čūla. Īpaši jāuzmanās, ja tā sulo, jo tad var savairoties baktērijas un sākties strutošana.

Grūti ārstējamas brūces pārsvarā veidojas dūšīgiem cilvēkiem. Un, jo vairāk slimniekam gadu, jo vielmaiņa gausāka un tās lēnāk dzīst.

Laika gaitā ieskati par čūlu kopšanu un ārstēšanu ir mainījušies, piemēram, agrāk pastāvēja uzskats, ka jāļauj brūcei piekļūt gaisam, taču tagad tā vairs nedomā, turklāt pārsēji skābekli daļēji laiž cauri.

Ko darīt?

● Ierobežot sāls lietošanu uzturā, jo tas uztur tūsku, veicinot čūlai labvēlīgus apstākļus.

● Censties atbrīvoties no liekā svara! Tas nāks par labu gan vēnu un artēriju, gan cukura diabēta slimniekiem.

● Kustēties, staigāt, vingrināt kājas, sēžot apļot pēdas!

● Strutainu brūci mazgāt ar kliņģerīšu ziedu drogu novārījumu. Ar to var samitrināt pielipušu pārsēju, ja neizdodas noņemt tāpat. Dzīšanas veicināšanai iekšķīgi lieto no šā auga iegūtu homeopātisko preparātu. Strutainas čūlas malu var apstrādāt ar kliņģerīšu ziedi, kurai piemīt aseptiska iedarbība, tomēr pārāk ar smērēm nevajadzētu aizrauties.

● Brūces kopšanai var izmantot arī vieglu asinszāles uzlējumu, samitrinot ar to marlīti un pēc tam nosusinot.

Venozas čūlas gadījumā 2–3 reizes dienā paturēt kājas uz augsta spilvena un, ja iespējams, pacelt gultas galu par 5–7 centimetriem augstāk.

● Ja iedzimta vēnu varikoze, ieteicams vēnas operēt, izpaužoties jau pirmajām slimības pazīmēm un negaidot čūlas izveidošanos.

● Cukura diabēta slimniekiem ievērot diētu! Čūlas dzīšanu var veicināt, tablešu vietā lietojot insulīnu, bet par to jākonsultējas ar savu ārstu. Ja kāds kājas pirkstiņš kļūst balts vai zilgans, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista.

● Tūsku var mazināt, lietojot bišu indes vai sniega rozes preparātus. Audu barošanos veicina no čūsku indes gatavotas zāles. Dedzinošās sajūtas mazina arsēna, fosfora un spāņu mušiņas homeopātiskie preparāti. Arteriālās čūlas gadījumā palīdzēs kalnu arnikas ziedu uzlējums.

● Svaigas, vēlams vismaz 3–4 gadus vecas tauksaknes sakni ar birsti nomazgā zem tekoša ūdens un smalki sarīvē vai sasmalcina ar nazi un uzliek uz čūlas. Kad sažūst, ņem nost un liek nākamo porciju, papildus lietojot dzīšanu veicinošus homeopātiskos preparātus.

Atcerieties!

● Neklāt uz brūces cinka pastu vai citus paša izvēlētus līdzekļus, kas var traumēt audus.

● Nelietot speciālos dzīšanu veicinošos plāksterus, iepriekš nekonsultējoties ar ķirurgu.

 

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste: brūces dziedēt mūsdienīgi!

Brūces dzīšanas laiks atkarīgs no organisma īpatnībām un veselības stāvokļa – vai cilvēks nesirgst ar endokrinoloģiskām un asinsvadu slimībām, kā arī citiem apstākļiem. Ja ir slikta mikrocirkulācija, audiem nepieplūst asinis, pietrūkst skābekļa un barības vielu, bet šūnām – spēka atjaunoties. Tad var palīdzēt fizikālā medicīna.

Jau kopš senatnes par labu līdzekli brūču ārstēšanā atzīta saules gaisma jeb ultravioletais starojums, kas kavē mikroorganismu attīstību. Kopumā fizikālās medicīnas loma brūču ārstēšanā ir mazinājusies un daudzas agrāk izplatītās metodes, piemēram, dažādas ūdens procedūras un kompreses, ir noliktas arhīvā, toties ir radušās vairākas jaunas tehnoloģijas un iespējas.

Visefektīvāk fizikālos faktorus brūces dzīšanas veicināšanai var izmantot medicīnas centros.

Piemēram, tās palīdz dziedēt parafīna vai ozokerīta aplikācijas, taču mājas apstākļos šīs procedūras nebūs iespējams veikt pareizi, ievērojot visus drošības noteikumus.

Pirms jebkādas darbošanās pašam jāvaicā padoms ārstam, jo brūču iemesli ir dažādi un tām nepieciešamā aprūpe var atšķirties. Turklāt, lai izvēlētos katrā gadījumā vispiemērotāko ārstēšanu, jāņem vērā blakus slimības, uzsver fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inese Kokare.

Ko darīt?

● Kopt čūlu, kā to ieteikusi brūču aprūpes māsa.

● No fizikālās medicīnas līdzekļu klāsta vismodernākais un iedarbīgākais ārstēšanas veids ir gaismas terapija. Ja brūce ir sastrutojusi, vispirms jāatbrīvojas no inficētajiem un atmirušajiem audiem. Kad tā tīra, labi palīdz lāzerterapija, kas nodrošina gaismas kvantu jeb enerģijas nokļūšanu šūnās, kas to izmanto, lai atveseļotos un vairotos. Nepieciešams vismaz desmit dienu procedūru kurss. Citu gaismas viļņa garumu izmanto fotohromoterapijā, kas tāpat veicina audu atjaunošanos.

● Bojāto apvidu var apstarot ar polarizētās gaismas lampām, kuras iespējams lietot arī mājās. Dažkārt pietiek ar desmit procedūrām, citreiz tās pēc pāris nedēļām nepieciešams atkārtot.

● Brūcei palīdz dzīt un sāpes mazina infrasarkanā starojuma lampas, piemēram, tā sauktā zilā jeb Miņina lampa. Tajā ir spuldzīte, kas laiž cauri tikai zilo gaismu, nomācot mikrobu vairošanos. Siltums uzlabo mikrocirkulāciju un audu apgādi ar skābekli. Lampu 15 minūtes divreiz dienā tur 20–30 centimetru attālumā no ķermeņa virsmas, sargājot audus no pārkaršanas, un tā – desmit reizes. Taču ļoti jāuzmanās, ja slimības dēļ pacients slikti jūt karstumu.

● Lai veicinātu limfas atteci tūskas gadījumā, audus var maigi pamasēt virzienā uz ķermeņa centru (cirksni), neskarot brūci.

Uzlabot limfas atteci palīdzēs arī limfodrenāžas procedūras, vingrošana un īpaša masāža, ko veic speciāli apmācīta māsa vai masieris.

● Mājās brūces apvidū uz pārsēja var uzlikt elastīgo magnētu, kas uzlabo asinsapgādi un mazina tūsku.

● Asinsriti un brūces dzīšanu var veicināt ar darsonvalizācijas palīdzību. Šīs procedūras laikā starp aparāta galviņu un ādu notiek maiga strāvas dzirksteļizlādēšanās. To iespējams izdarīt ne tikai ārstniecības iestādē, bet ar speciālu aparātu arī mājās, iepriekš pavaicājot ārstam, kā ar to pareizi rīkoties. Procedūru veic kursa veidā desmit dienas, pēc tam ietur pārtraukumu.

Atcerieties!

● Neizmantot siltuma procedūras, ja čūlu izraisījuši arteriālās asinsapgādes traucējumi. Tad tās nav pieļaujamas.

● Necensties izmēģināt visdažādākos tautas līdzekļus, ārsta palīdzību meklējot novēloti.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Anglija lieto interesantas metodes bruchu arsteshanai. Ari senas metodes -specialas juras zales un pat tarpus. Pec pieredzes limenis bruchu arsteshana tur ir daudz augstaks.

Draugiem Facebook Twitter Google+