Laukos
Lauku sēta

Kā sakopt lauku pēc kartupeļu un kāpostu novākšanas 0

Foto-LETA

Jautājums. Kā apstrādāt lauku pēc agro kāpostu un kartupeļu novākšanas? IMANTS BEVERĪNAS NOVADĀ

Laukā, kurā nav daudzgadīgo nezāļu un augu atlieku, LLU Augsnes un augu zinātņu institūta lektors Indulis Melngalvis iesaka pēc agro kartupeļu novākšanas un pirms ziemāju sējas rudenī augsni sastrādāt ar kultivatoru.

Pirms ražas vākšanas bieži vien laksti tiek sasmalcināti un, rokot ar kartupeļu racēju, atliekas iestrādātas augsnē. Zeme, rokot kartupeļus, kļūst irdena, izņemot vietas, kur gājuši pāri tehnikas riteņi. Augsni kultivējot, sablīvējuma vietas tiek uzirdinātas. Ja zeme ir akmeņaina, lauku ieteicams kultivēt, izmantojot kultivatoru ar C veida zariem, jo tie ir izturīgāki.

Audzējot kāpostus smilšmāla augsnēs, pēc ražas novākšanas lapaino dārzeņu stumbeņus augsnē ieloba vai iear. Pēc tam augsni kultivē, lai varētu sēt ziemas kviešus vai rudzus.

Labi koptā kartupeļu stādījumā daudzgadīgo nezāļu saknēm nevajadzētu būt. Glifosāta tipa preparātus parasti lieto pirms kartupeļu vai galviņkāpostu stādīšanas un pēc priekš­auga novākšanas, ja laukā saauguši vārpatu sakneņi un ušņu rozetes.

LA.lv