Foto – Vivanta Volkova

Kā salabot nemākulīgi būvētu pirtiņu 0

Iegādājos īpašumu, kur agrākā siena šķūņa vietā iepriekšējie saimnieki sākuši celt divstāvu pirts ēku – pirmais stāvs ir no gāzbetona, bet otrā stāva izbūve no skaidu plāksnēm. Grunts ir ļoti mālaina, un nepabeigtā būve uz lentveida pamatiem sākusi šķobīties un sienas jau ieplaisājušas. Vienā pusē ir liels logs, kam bojāta pārsedze. Vai būvi iespējams saglābt?
 Viesturs Salacgrīvas novadā

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Ceļot šo divstāvu pirtiņu, vecie saimnieki izvēlējušies ekonomiskos virszemes lentveida pamatus, kuru izveide prasa mazāk darba un materiālu, skaidro tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš. Kārtīgus mājas pamatus liek zemes sasalšanas dziļumā (aptuveni 120 cm). Ja pamati seklāki, augsne sasalstot un atlaižoties tos izcilā, piemēram, zeme mājas vidusdaļā nosēžas, pamati saplaisā un reizē ar tiem plaisā mājas sienas. Īpaši kaprīzi uzvedas mālaina augsne. Ja pamati būtu veidoti krietni masīvāki un kārtīgi pastiprināti ar tērauda armatūru, zemes cilāšanās, iespējams, neradītu būtiskas sekas.

Teorētiski ēkas pamatus var gan padziļināt, gan palielināt, tomēr tas būs milzīgs laika, darba un materiālu patēriņš. Nelielo pirtiņu visizdevīgāk ir turpināt izbūvēt, likvidējot celtniecības defektus vai ierobežojot to iespējas izraisīt postu. Pirmā stāva augšējās daļas pasargā, mājai apkārt apvelkot pirksta resnuma metāla trosi un stūros to atbalstot uz platiem dzelzs leņķiem. Trose pa perimetru fiksēs sienu izmērus un, pamatiem staigājot, neļaus vērties vaļā plaisām. Leņķi neļaus trosēm (vai pat ķēdēm) iegrauzties mīkstajā gāzbetonā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc plaša loga pirtī nav nekādas vajadzības, pietiek ar nelielu vēdināšanas lodziņu, bet lielo loga nišu var aizmūrēt ar gāzbetonu. Ja to tomēr grib saglabāt, otrā stāva grīdas lāgas paceļ ar domkratu un atbalsta pret stabilu pamatu. Kad konstrukcijas atbrīvotas no slodzes, noņem augšējo gāzbetona bloku kārtu, uzliek garāku pārsedzi un virsējos blokus atkal iemūrē vietā.

Kad sakārtotas pirts konstrukcijas – apliktas troses un sakārtotas pārsedzes –, pirts ārpusi apšuj ar lēt­iem nezēmerētiem (var pat neēvelētiem) dēļiem trīnītī (divi dēļi blakus, trešo virsū). Pirmo kārtu liek ar platāko pusi uz apakšu un otro – ar platāko pusi uz augšu. Pie reizes ārpusi ieteicams nosiltināt ar minerālvati karkasa līstes biezumā.Nezēmerēto dēļu sienas piešķirs pirtiņai glītu veidolu, vienlaikus aizklās esošās sienas spraugas un izolēs jaunās, ja tādas atkal radīsies, zemei staigājot. Nezēmerētus dēļus krāso ar sedzošo koka fasādes krāsu, kas labi izskatās uz rupji fakturētas virsmas. Ēvelētiem dēļiem izmanto daļēji sedzošus lazūrveida pārklājumus, piemēram, “Tekstūrdekors” vai “Pinotex”.

Minerālie materiāli gan piemērotāki sabiedriskai būvei, ko kurina regulāri. Privātu pirtiņu kurina reizi nedēļā vai pat retāk, ziemā ēkas konstrukcijas stipri atdziest un tās ilgi jāsilda, tāpēc labāk, ja būve ir no koka. Lai drēgnās gāzbetona sienas pirts telpā neradītu diskomfortu, tās apšuj ar dēļu vairogiem, kas sienu starojumu ekranē. Var izmantot to pašu trīnīti, tikai šoreiz ar ēvelēto pusi uz iekšpusi. Dēļus labāk pārklāt ar antiseptiķi un kādu no dabiskajiem lineļļas līdzekļiem, kas ļaus kokam elpot (zem sedzošas krāsas vai lakas, mitruma līmenim telpā bieži mainoties, koks var sākt bojāties). Pirtiņas koka griestiem jābūt no augšpuses (otrā stāva grīdas) siltinātiem ar aptuveni 20 cm minerālvati.

“Ja veiksmīgi paveic visus šos lētos remontdarbus, var iegūt tīri omulīgu pirtiņu,” pārliecināts Ojārs Skujiņš.

 

Cienījamie lasītāji!

Ja arī jums dzīvokļa vai mājas remontā, kā arī īpašuma labiekārtošanā radušās situācijas, kad vajadzīgs speciālista padoms, kas turklāt varētu noderēt daudziem mūsu lasītājiem, rakstiet “LA” redakcijas tematiskajai lappusei “Māja. Vide” Dzirnavu ielā 21, Rīgā, LV-1010 vai pa e-pastu: [email protected]! Aprakstiet mājokļa problēmu (vēlams arī nofotografēt) vai pastāstiet par remonta, pārbūves vai citām iecerēm – centīsimies meklēt atbildes un sniegt speciālistu ieteikumus.

Reklāma
Reklāma

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.