Foto – Valdis Semjonovs

Kā strādāt uz slīpa jumta? 0

Tuvojoties ziemas sezonai, pēdējais brīdis saremontēt un sakārtot māju jumtus. Ko darīt, ja darbi jāveic lielākā augstumā un, it īpaši, uz veca un slīpa jumta?

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Jā, ne katram vīram ir pa spēkam darbus augstumā veikt, piedevām vēl gādājot par atbilstošu drošību. Celtņa izmantošana saimniekam sanāk dārgi, bet arī darbs īpašos apstākļos prasa noteiktas prasmes, zināšanas un aprīkojumu. Māju īpašniekiem var līdzēt industriālie alpīnisti, kas lielākoties ir savas jomas profesionāļi. Lai iegūtu attiecīgo sertifikātu, viņi speciālos kursos ir apguvuši apmācības programmu, kas aptver teoriju, praksi un glābšanas darbus. Viņi perfekti pārzina darba drošības un organizēšanas jautājumus, ir speciālisti kādā no celtniecības profesijām, piemēram, krāsotāji, apmetēji vai montētāji. Apmācības laikā iegūtās praktiskās iemaņas viņiem ļauj veikt celtniecības augstdarbus ar industriālā alpīnisma metodi.

– Daudzi industriālie alpīnisti ir ekstrēmu izjūtu cienītāji, kurus vilina risks un asas izjūtas. Darbs augstumā ir bezmaksas psihes treniņš, par kuru vēl samaksā. Arī bailes ir labas, jo palīdz koncentrēties un uztur veselīgu pašsaglabāšanās instinktu, – uzskata industriālais alpīnists Lauris Vīnbergs.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai atvieglotu darbu augstumā, ES direktīvās (89/655/EEK; 2001/45/EK) ēku un konstrukciju apkalpošanai pēc nodošanas ekspluatācijā ir paredzētas stacionārās drošības sistēmas, tādas kā speciālas margas, drošības troses un vieglas konstrukcijas kāpnes.

 

Tomēr vecām ēkām šādas sistēmas parasti nav, tur par stiprinājuma enkura punk­tu izvēlas mājas konstrukciju vietas, kas pēc speciālista novērtējuma un pārbaudes atbilst darba drošības kritērijiem.

Augstuma darbiem alpīnisti izmanto profesionālu aprīkojumu – vēja izturīgu apģērbu, apavus, jostas, troses, karabīnes, uzkabes āķus, ķiveres ar speciāliem stiprinājumiem. Katra cilvēka drošību vienmēr garantē ar divām virvēm, kuras piestiprinātas pie diviem atsevišķiem enkuriem. Pat ja ar vienu kaut kas notiek, nelaime tomēr iet secen. Industriālā alpīnisma nosacījumi turklāt paredz, ka augstdarbus vienmēr veic vismaz divi cilvēki. Šo darbu izmaksas nosaka mājas augstums, jumta slīpums, laukums un piekļuve. Sarežģītākos gadījumos noteikti ieteicams pieaicināt tikai profesionāli apmācītus alpīnistus no specializēta uzņēmuma.

– Latvijas likumdošana pagaidām regulē tikai augstumdarbu ņēmēja atbildību. ES valstīs par nelicencēta speciālista izmantošanu atbild arī pasūtītājs, tāpēc ir lielas cerības, ka arī pie mums šajā jomā drīz gaidāmas izmaiņas, un darba devēji vairs nealgos nepieredzējušus strādniekus, pāris ietaupīto latu dēļ riskējot ar svešu dzīvību, – cer SIA “Falkor I.A.U.” vadītāja Santa Tabulēvica.

 

 

Uzziņa

Industriālie alpīnisti veic jumtu tīrīšanu, labošanu, ieklāšanu un krāsošanu, skursteņu un noteku remontu, sniega aizsargbarjeru uzstādīšanu, konstrukciju montāžu un demontāžu, reklāmu izvietošanu, kā arī fasāžu krāsošanu un logu mazgāšanu. Industriālos alpīnistus var meklēt arī tad, ja lieli koki vai to zari ir jānozāģē grūti pieejamās vietās, piemēram, pie pašas mājas.

Reklāma
Reklāma