Uncategorized

Kā tēviem paskaidrot, kas ir dzemdību emocionālā trauma6

Fotolia.com

Kāpēc sieva sēro un jūtas traumēta* pēc savām dzemdībām, ja bērniņš sveiks un vesels? Un ko nu iesākt?

Tu nevēlies, lai viņa būtu noskumusi, un nevari saprast, kādēļ īsti viņa tāda ir. Tu aizdzīt viņas skumjas, pievēršot viņu bērnam, bet tas visu padara tikai sliktāku… Varbūt sievai trūkst vārdu, lai visu izskaidrotu un, mēģinot to darīt, viņa izplūst asarās vai jūs pat nonākat līdz kliegšanai.

Tu gribētu, lai sieva ir laimīga, bet tagad viņa ir māte – vai gan tāds nebija mērķis? Kāpēc tik daudz kas notiek viņas galvā? Kāpēc viņa nespēj to vienkārši izstāstīt?

Sievietei ir grūti rast vārdus, lai izskaidrotu dzemdību traumu un sēras par notikušo (vai nenotikušo) šo lietu dabas dēļ.

Arī kāds, kurš bijis auto negadījumā, nespēj izskaidrot savu emocionālo traumu. Mums ir viegli saprast cilvēkus, ka viņi ir apjukuši tādā situācijā, taču attiecībā uz dzemdībām mūsu kultūrā pieņemts, ka vislabākais, ko var cerēt pēc dzemdībām ir – “visi dzīvi un veseli”. Mūsu kultūrā audzis cilvēks ir akls ieraudzīt, ka dzemdības sievietei ir arī pārejas rituāls (jeb iniciācija) un nedzirdīgs pret sievietes sāpēm, kas viņai jāpiedzīvo, ja dzemdības nav gājušas tā, kā viņa iecerējusi, pēc plāna.

Kāds varētu teikt, ka sievietei vajadzētu būt reālistiskai un saprast, ka dzemdības var neiet pēc plāna, bet vai jūs tā teiktu autokatastrofā cietušajam?

“Nu beidz, Jāni! Tu taču zināji, ka vari iekļūt autoavārijā, kad tu dabūji autovadītāja tiesības! Tu zināji, ka, braucot apledojuma laikā, vari ietriekties kokā!”…

Mēģināsim runāt līdzībās par dzemdību traumu, lai vieglāk saprastu traumu un sēras. Dzemdības ir sievietes seksualitātes funkcija. Tā nav medicīniska procedūra, tas nav kaut kas, ko dara ar sievietes ķermeni, lai izdabūtu no viņas bērnu. Tie ir sievietes centieni rīkoties tā, lai satiktos ar savu bērniņu.

Kad sieviete sāk dzemdēt, viņas smadzenēs izdalās TIEŠI TIE PAŠI HORMONI, KAS MĪLĒŠANĀS LAIKĀ! Vai tas skan traki? Es ar to domāju – kas ir kopīgs dzemdībām (kurās sāp) un seksā (kurā ir labpatika)? OKSITOCĪNS! Tas ir tā dēvētais mīlestības hormons. Dzemdības un sekss ir nesaraujami saistīti no sākuma līdz beigām. Dzemdības ir sievietes seksualitātes funkcija.

Iedomājies, ka tava sieva tikko piedzemdējusi bērnu, un tu pēkšņi kļūsti impotents. Tu vairs nevarēsi nekad baudīt mīlēšanās baudu, nekad. Nav medicīnisku līdzekļu, implantu – nekā, kas palīdzētu. Dzīves seksa daļa ir beigusies.

“Bet jums taču ir vesels bērns!” – šajā situācijā jūs mierina sieva, māte, kolēģis… Pārējam taču nav nozīme, vai ne? Kā tu justos tādā situācijā?

Tas pats notiek ar sievieti pēc dzemdībām. Tāpat kā jūsu, vīrieša seksualitāte ir jūsu kā vīrieša identitātes būtiska daļa, tāpat dzemdības ir nozīmīga sievietes identitātes daļa. Ne visas sievietes sēro, ja viņu dzemdībās kaut kas ir nogājis greizi, bet tām, kuras sēro, tā ir reāla problēma.

Pajautā dzīvesdraudzenei, vai viņa ir priecīga par jūsu ģimenē ienākušo mazuli, un viņa noteikti atbilsdēs: jā. Pajautā, kā viņa iedomājās tikšanos ar bērniņu un cik daudzus gadus viņa bija sapņojusi, kā reiz kļūs par māti. Paskaties, kā mūsu kultūrā romantizē šo notikumu, tad pajautā, vai viņas ieceres stipri atšķīrās no īstenības.

Arī vīru var ievainot tas, ka sieva dzemdībās cietusi. Sievai, iespējams, varētu palīdzēt, ja viņa sadzirdētu, ka tu biji nobijies, kā tu juties, kad biji liecinieks situācijai, kad sieva bija apdraudēta vai nedrošībā.

Dzemdību traumai nav jūs jāšķir, tā var jūs padarīt vienu otram tuvākus, ja vien jūs atradīsiet veidu, kā par to runāt, un pieņemsiet, ka to nevar salabot. Jūs nevarat atgriezties laikā un to mainīt, jūs nevarat gaidīt, ka viņa to aizmirsīs, bet jūs varat apstiprināt viņas pieredzi un pieņemt viņas bēdas.

Saistītie raksti

Ar laiku sieviete var rast iekšēju mieru un pieņemt traumatisku dzemdību pieredzi. Vīrietis var gan ieņemt vadošu lomu šajā iekšējā dziedināšanā, gan – kavēt to. Vīrietis nekad līdz galam nesapratīs, ko sievietei nozīmē dzemdības, tas arī nav nepieciešams, taču ir svarīgi dot viņai pleca sajūtu, kamēr viņa raud. Viņa jūs mīlēs par to.

 

* Dzemdību emocionālā trauma var sievietei rasties gan fiziski traumatiskās dzemdībās, kā, piemēram, ķeizargriezienā vai ar starpenes iegriezumu u.tml., gan no neiejūtīgas attieksmes, piemēram, ja pret sievieti izturas kā pret objektu un nerēķinās ar viņu; gan ja gaidas neatbilst iecerētajam u.tml.

Avots: wholewoman.com.au

Tulkoja Linda Rozenbaha

LA.lv
LA
LA.LV
Uncategorized
LIDO plāno izvērst jaunus ēdināšanas konceptus
9. augusts, 2018
LA
LA.LV
Uncategorized
Vēlēšanām iesniegti vēl trīs kandidātu saraksti
6. augusts, 2018
LE
LETA
Uncategorized
KNAB par nelikumīgu informācijas iegūšanu visbiežāk sodījis VID amatpersonas
4. augusts, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas